دکتر احمد تفضلی، زبان‌شناس، ایران شناس، پژوهشگر، مترجم از وی به عنوان یکی از قربانیان قتل‌های سیاسی روشنفکران و نویسندگان یاد می‌شود.

 

ساعت ١٢ و نیم روز ٢۴ دی‌ماه ١٣۷۵، ‏#احمد_تفضلی نمی‌دانست که این آخرین حضورش در ‏دانشگاه ‌تهران است. او پس از آن ساعت، هرگز به منزلش در شمیران نرسید. حدود ساعت ۹ شب مأموران گشت پاسگاه انتظامی باغ فیض پیکرش را در کنار خودروی او پیدا کردند. پایش از چند جا شکسته بود، اما علت مرگ، اصابت ضربه به مغز اعلام شد. گفته می‌شود این سانحه ساختگی را ماموران #وزارت_اطلاعات برای طبیعی جلوه دادن مرگ احمد تفضلی ترتیب داده بودند.

🔻دکتر احمد تفضلی، زبان‌شناس، ایران شناس، پژوهشگر، مترجم و متخصص زبان پهلوی و استاد زبان‌های باستانی در دانشگاه تهران بود و از معدود صاحب‌نظران زبان پهلوی در عرصه بین‌المللی محسوب می‌شد. از وی به عنوان یکی از قربانیان قتل‌های سیاسی روشنفکران و نویسندگان یاد می‌شود.

🔻در حالی که جمهوری اسلامی بعد از علنی شدن قتل‌های سیاسی در رسانه‌ها در تلاش بود که آن را محدود به ماجراجویی عوامل خودسر و قتل فروهرها و پوینده و مختاری در آذرماه ١٣۷۷ محدود کند، روزنامه سلام در گزارش مفصلی به تاریخ دوم تیرماه ١٣۷۸، تعداد افراد به قتل رسیده را توسط وزارت اطلاعات ۷٠ تن اعلام کرد.
🔻هیچ‌گونه روایت رسمی از قتل احمد تفضلی، حسین برازنده و ابراهیم زال زاده و ده‌ها نفر دیگر که گفته می‌شود در دهه ۷٠ از سوی وزارت اطلاعات به قتل رسیدند وجود ندارد. با گذشت ۲۲ سال از قتل احمد تفضلی، هیچ مرجع قانونی در ایران به صورت مستقل و با حفظ موازین بی‌طرفانه به این قتل رسیدگی نکرده است تا شاید حقیقت روشن و عدالت اجرا شود.

#عدالت_برای_ایران #سعیدی_سیرجانی #رفسنجانی #ترورسیاسی #حذف_مخالفان #ترور #جنایت #مصونیت #نه_به_مصونیت #پاسخگویی #خشونت #دادخواهی #قتل_سیاسی #قتلهای_زنجیره‌ای #عدالت #محمدمختاری #محمدجعفر_پوینده #داریوش_فروهر #پروانه_اسکندری #پیروز_دوانی #مجید_شریف #محمد_مختاری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: