پرسش وزارت کشور بریتانیا از ایرانیان پناهجو: دوست دارید در «رواندا» زندگى کنید یا به ایران باز گردید؟ انتخاب با شما، انتقال با ما!

پناهجویان ایرانی در بریتانیا بر سر دو راهی رواندا یا بازگشت به وطن!

▪️روزنامه «گاردین» با توجه به اسنادى كه وزارت كشور بریتانیا براى نخستین گروه از پناهجویان كه بعد از درخواست پناهندگى در آستانه اعزام به رواندا در شرق آفریقا قرار دارند، نوشته است که دولت در صورت علاقه پناهجویان به بازگشت به كشور خود، وسیله سفر آنها را فراهم خواهد كرد.

▪️ یکی از نیروهای سابق پلیس ایران که به دلیل سرپیچی از شلیک به معترضان آبان ۱۳۹۸، در بریتانیا پناهنده شده بود حالا در فهرست بریتانیا برای اعزام به رواندا قرار گرفته است. این فرد پس از محکومیت به پنج سال زندان، سال گذشته به ترکیه گریخته و سپس خود را به انگلستان رسانده بود.

بریتانیا به تلاش برای اخراج یک نظامی سابق ایرانی که پس از ارائه شهادت در دادگاه مردمی آبان درباره نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی به بریتانیا گریخته، متهم شده است.

بنابر گزارش روزنامه گاردین، حمید صبی، حقوقدان و عضو هیات دادستانی دادگاه مردمی آبان، طی نامه‌ای به پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا درباره احتمال اخراج یک نظامی سابق ایرانی از بریتانیا به رواندا اعتراض کرد.

این حقوقدان در نامه خود درباره این شاهد دادگاه مردمی آبان نوشته است: یک افسر سابق ایرانی در بریتانیا بازداشت و به او گفته شده که در آینده به رواندا اخراج خواهد شد.

طبق گزارش گاردین در نامه‌ای که توسط این روزنامه مشاهده شد، این وکیل ادعا می‌کند: افسر سابق پس از محکومیت به پنج سال حبس به دلیل امتناع از دستور تیراندازی به جمعیت معترضان آبان ۹۸ در اردیبهشت ماه امسال به بریتانیا گریخته است.

براساس این گزارش، وزیر کشور بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد: اولین پرواز اخراج پناهحویان به رواندا تا چند روز آینده انجام خواهد شد.

افسر پلیس سابق در 14 می 2022 با یک قایق کوچک وارد بریتانیا شد و اکنون در بازداشتگاه بروک هاوس در گاتویک بازداشت است. در نامه مدعی شد که در 31 مه به او اخطار داده شد که به رواندا فرستاده خواهد شد.

🛑[ افسر سابق پلیس ] یک شهروند وظیفه شناس و شجاع جهان است و ترس واقعی و موجهی از آزار و اذیت در ایران دارد .

🛑ماموران ایرانی در زمانی که او در ترکیه بود با آزار اعضای خانواده اش سعی در پیدا کردن محل اختفای وی بودند.

🛑رواندا ارتباط نزدیک با جمهوری اسلامی ایران دارد و برای او پناهگاه امنی نیست.

🛑 پریتی پاتل به تلاش برای اخراج یک ایرانی ارشد پلیس سابق متهم شده است.

گروهی از فعالان حقوق بشر در اعتراض به انتقال اجباری پناهجویان به روآندا در مقابل سفارت این کشور در لندن تجمع کردند. یکی از پناهجویانی که قرار است به روآندا منتقل شود، یک افسر سابق نیروی انتظامی است که در جریان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ از شلیک به مردم امتناع کرد و به همین دلیل به پنج سال زندان‌محکوم شد. او سپس در دادگاه بین‌المللی مردمی آبان حاضر شد و شهادت داد.

حمید صبی، دادستان #دادگاه_بین_المللی_مردمی_آبان نیز در نامه‌ای به وزیر داخله/کشور بریتانیا خواستار توقف انتقال این پناهجو به روآندا شده و گفته است:«رواندا به دلیل داشتن رابطه نزدیک با جمهوری اسلامی، پناهگاه امنی برای این فرد نیست.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: