رئیس پلیس تهران: می‌توانستیم با شلیک آرپی‌جی موضوع دراویش را حل کنیم

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f2

در حالی که دراویش گنابادی در کانال تلگرامی خود از “ضرب و جرح” دراویش توسط پلیس خبر داده‌اند، حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت، در تشریح درگیری‌های اخیر گفت که پلیس می‌توانست رفتارهای تندتری نشان دهد.

رحیمی خواستار “اعدام” راننده‌ی اتوبوسی شده که گفته می‌شود ماموران پلیس را زیر گرفته

مقامات جمهوری اسلامی گفته‌اند که در درگیری‌های اخیر میان پلیس و دراویش در گلستان هفتم خیابان پاسداران تهران، حدود ۳۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

کانال تلگرامی “مجذوبان نور” وابسته به دراویش گنابادی نیز اعلام کرده که شماری از دراویش بازداشت شده مورد “ضرب و جرح پلیس قرار گرفته و به شدت زخمی شده‌اند”.

“فرد داعشی”

به موازات آن، سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران در تشریح حوادث خیابان پاسداران سخنان تندی بر زبان آورده و از جمله در واکنش به انتقاد از رفتار ناجا گفته است: «خویشتنداری و برخورد مدبرانه با مماشات متفاوت است، مثلا ما می‌توانستیم با شلیک یک آرپی‌جی موضوع را حل و فصل کنیم.»

رحیمی بی‌ارتباط بودن راننده‌ی اتوبوسی که گفته می‌شود ماموران پلیس را زیر گرفته با دراویش را تکذیب کرده و او را فردی “داعشی” خوانده و برای او از مراجع قضایی خواستار “مجازات اعدام” شده است.

گفتنی است که پیش‌تر فرهاد نوری، فعال حقوق دراویش و یکی از مدیران سایت مجذوبان نور، زیر گرفتن نیروهای امنیتی توسط اتوبوسی منتسب به دراویش را تکذیب کرده است.

“ارتباط با ری‌استارت”

از سوی دیگر، جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز نسبت به “اقدامات و اغتشاشات دراویش افراطی” هشدار داده است و آنان را “شاخه‌ای منشعب از فرقه‌ی دراویش گنابادی” خوانده است که “هیچ‌گونه علاقه‌ای به نظام جمهوری اسلامی ندارند و با جریان ری‌استارت در ارتباط‌ند”.

به گفته‌ی کریمی قدوسی، این جریان “رهبری نورعلی تابنده را قبول ندارند، اما تا جایی که بتوانند از موقعیت وی سوء‌استفاده می‌کنند”. کریمی قدوسی خاطر نشان ساخته که در حوادث اخیر “۳۰۰ تن از اعضا و ۹۵ درصد رهبران این فرقه‌ی افراطی” دستگیر شده‌اند.

بیانیه کمیته رسیدگی به وضعیت دراویش زندانی

در پی دستگیری و بازداشت صدها تن از دراویش نعمت‌الهی گنابادی، کمیته‌ای برای رسیدگی به وضعیت دراویش زندانی تشکیل شد. این کمیته در نخستین بیانیه‌، خود را “فارغ از گرایش سیاسی” دانسته و مهم‌ترین اهداف خود را “حمایت از حقوق دراویش دربند، رسیدگی به وضعیت مصدومین و خانواده‌های آنها و انتشار اخبار مربوط به زندانیان درویش” عنوان کرده است.

در بخشی از بیانیه‌ی این گروه آمده که “در روزهای گذشته تعداد زیادی از برادران ایمانی ما در شهرهای تهران، شیراز و خرم‌آباد در اقدامی هماهنگ و همزمان توسط ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر و روانه‌ی زندان شده‌اند”.

این گروه در بیانیه‌ی خود تصریح کرده که “رفتار خشونت‌آمیز و ستم و تعدی به حقوق انسانی احدی را قابل قبول نمی‌داند و ظلم حکومت‌ها و صاحبان قدرت علیه مردم، خصوصاً به دلیل تفکر و اعتقاداتشان را نشانه جهل و بی‌خردی می‌داند”.

بیانیه‌ی تازه‌ی نورعلی تابنده

نورعلی تابنده، سرسلسله‌ی  دراویش گنابادی در بیانیه‌ی تازه‌ای که خبرگزاری فارس (پنجشنبه، ۲ اسفند) متن آن را منتشر کرده، از “حوادث تلخ” در اطرف منزل خود ابراز تاسف کرده و “محرک این غائله” را “غلبه‌ی احساسات، قضاوت اشتباه، نادانی و عدم رعایت دستورات موکد” خود توسط چند تن از دراویش خوانده و “این قبیل رفتارها” را محکوم کرده است.

تابنده در این بیانیه انتساب یا وابستگی هر سایتی به خود را تکذیب کرده و خواستار “برخورد با عاملان حادثه‌ی خشونت‌بار اخیر” شده است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
اخبار هفتگی زندانیان سیاسی ۱ مهر ۱۳۹۹ با بیتا جوراب دوز و شکوفه آذرماسوله

همراه با گزارشات نقض حقوق بشر وبیانیه ها وپیام ها ونامه های زندانیان سیاسی : تیتر گزارشات: ۱- تحت_تعقیب از سوی مردم ایران: تصویرسید محمود ساداتی و مهرداد تهمتن، قاضی صادرکننده حکم قتل نوید افکاری ۲- زیر بار ظلم و دروغ نمی‌روم» پخش صدای #نوید_افکاری قهرمان بر مزارش ۳- روشن …

خبر
اسامی #زندانیان_سیاسی در #زندان_قرچک_ورامین

اسامی #زندانیان_سیاسی در #زندان_قرچک_ورامین که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در کنار زندانیان جرائم عمومی و گاها جرائم خشن نگهداری می‌شوند ترتیب اسامی:میزان حبس قابل اجرا از میان این زندانیان #گلرخ_ایرایی در پرونده پیشین خود نیز چند سال را در #بند_زنان #زندان_اوین محبوس بوده است  

خبر
همدردی صدیقه مالکی فرد، همسر هاشم خواستار، با خانواده ی زنده یاد نوید افکاری

مشهد: همدردی صدیقه مالکی فرد، همسر زندانی سیاسی هاشم خواستار، با خانواده ی زنده یاد نوید افکاری و اشاره به اعدام های جنایتبار گذشته ی رژیم جمهوری اسلامی ۹۹.۷.۳ #نه_به_اعدام #قیام_نزدیک_است #نه_به_جمهوری_اسلامی

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: