رابطه حرکات داعش با حوادث داخل ایران چیست؟ (✍️: عباس طهماسبی)

بعد از حمله داعش به ساختمان مجلس که پر از ابهام بود و هنوز به ابهامات آن پاسخ داده نشده، داعش در دومین حرکت خود تعدادی از نیروهای ایرانی را می کشد و یکی از آنها به نام محسن حججی را به اسارت می‌گیرد و او را نیز
به شکل فجیعی ‌می‌کشد. اما هزاران سوال در مورد این دو حادثه وجود دارد.3226131_952

در مورد حادثه مجلس هنوز معلوم نشده تکلیف زن تروریست در فیلم چه شد؟ تعداد تروریست‌ها ۴ نفر اعلام شد اما اسامی سه نفر بیشتر اعلام نشد، نفر چهارم چه شد؟ چرا چند ساعت پس از حمله، اینترنت وصل بود که تروریست‌ها بتوانند از داخل مجلس فیلم ارسال کنند؟ و بسیاری ابهامات دیگر که احتمال ساختگی بودن این حادثه ناشیانه را تقویت می‌کرد. علاوه بر توجیه حضور نظامی در سوریه برای مردم، انگیزه‌های دیگری نیز برای طراحی این حمله وجود داشته از جمله این‌که این حادثه درست زمانی اتفاق افتاد که قرار بود تحریم‌هایی علیه ایران به عنوان حامی تروریسم اِعمال شود که با این حادثه ایران می‌توانست خود را قربانی تروریسم نشان دهد که البته موثر واقع نشد. انگیزه دیگر تست موشک‌های نقطه‌زن سپاه بود که البته این حمله موشکی هم علی‌رغم اعلام موفقیت آمیز بودن از سوی رسانه‌های ایران، طبق گزارشات با شکست مواجه شد.

اما در مورد حادثه دوم هم انگیزه‌هایی وجود دارد که قبل از پرداختن به آن‌ها ذکر یک نکته ضروری است. تا پیش از این
هر چه از نیروهای ایرانی در سوریه کشته و رسانه‌ای شده (از خان طومان گرفته تا عملیات‌های دیگر) به دست نیروهای اپوزیسیون سوریه بوده نه داعش! و نیروهای اپوزیسیون سوریه یعنی کسانی که فقط با حکومت اسد مشکل دارند نه
با دنیا و دیگر کشورها! عملیات برون مرزی هم ندارند که امنیت دیگر کشورها را به خطر اندازند و بنابراین مطلقاً ربطی به امنیت ایران ندارند. در واقع حادثه دوم که در گذرگاه مرزی «التنف» اتفاق افتاد و در آن نیروهای ایرانی کشته شدند، دومین عملیات داعش علیه ایران بعد از حمله به مجلس است که رسانه‌ای می‌شود. سوال اساسی این است که چگونه داعش طی دو ماه می‌تواند دو عملیات علیه ایران و ایرانی انجام دهد در حالی‌که ادعا می‌شود داعش رو به زوال است و نفس‌های آخر را می‌کشد؟

به نظر نگارنده این سطور، حادثه دوم در گذرگاه مرزی «التنف» بیشتر یک صحنه‌سازی است؛ صحنه سازی نه از این نظر که این اتفاق نیفتاده یا صوری بوده، بلکه عملیات طوری طراحی شده که این اتفاق بیفتد. اما انگیزه‌ها چه می‌تواند باشد؟ برای پی بردن به انگیزه‌ها حوادث و اخبار ایران را مرور می‌کنیم. از مهمترین اخبار می‌توان چند مورد زیر را نام برد:

۱- اخبار بازداشت مداحان حکومتی به اتهام جاسوسی برای سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه و ارتباط با اعضای سفارت فرانسه.
۲- بازی شجاعی و احسان حاج صفی مقابل تیم اسرائیلی که همدلی مردم را به دنبال داشت.
۳- درز اخبار دستگیری نیروهای ارزشی و بولتن نویسان حکومت به اتهام رابطه با اسرائیل.
۴- سلفی نمایندگان مجلس با موگرینی.

اما انگیزه‌ها از رابطه‌ اخبار و حوادث ایران (موارد بالا) چه می‌تواند باشد؟ با مرور پروپاگاندای رسانه‌ای حکومت بعد از حادثه دوم به راحتی می‌توان به انگیزه‌ها پی برد:
۱- حمله به نمایندگان سلفی‌بگیر مجلس که بعضا یا اغلب از لیست امید بودند و درخواست دوباره عزل آن‌ها با پیش کشیدن موضوع. (این اصرار بر حذف نمایندگان بسیار قابل تامل است، چرا که یکی از انگیزه‌های حمله مشکوک به ساختمان مجلس را می‌توان ترور نمایندگان مخصوصا نمایندگان اصلاح‌طلب لیست امید بیان کرد.)
۲- تحت تاثیر قرار دادن احساسات مردمی با تکیه بر خون محسن حججی و مطرح کردن این مساله که: «ای مردم فراموش نکنید اسرائیل حامی اصلی داعش است»، آن‌هم درست زمانی که اغلب مردم خواستار عدم حذف شجاعی و حاج صفی به دلیل بازی مقابل تیم باشگاهی اسرائیل شده‌اند و بازی آنها مقابل تیم باشگاهی اسرائیل را چیز بدی نمی‌دانند.
۳- حمله به چهره‌های حامی حاج صفی و شجاعی، از جمله مهدوی کیا. بعد از پست اینستاگرامی مهدوی‌کیا در حمایت از حاج صفی و شجاعی و مخصوصا انتقاد او از دخالت ایران در اتفاقات منطقه از جمله سوریه و لبنان و فلسطین،
ولایت معاشان از این اظهار نظر شجاعانه وی خشمگین شده‌اند و از زوایای مختلف وی را مورد حمله قرار داده‌اند.
۴- زنده نگه داشتن شعار «قدر امنیت را بدانید»، «اگر آنجا نجنگیم باید اینجا بجنگیم» و …

برای یافتن انگیزه‌های بیشتر به مطالب رسانه‌های به اصطلاح ارزشی دقت کنید تا هدف آنها را دریابید که چگونه از خون یک جوان کشته شده در سوریه، ماهیگیری می‌کنند و آن را چماقی برای کوبیدن بر سر شخصیت‌ها و مردم می‌کنند. باید صبر کرد تا انگیزه‌های دیگر را در روزهای آتی دریافت. چیزی شبیه تست موشک‌های نقطه‌زن که اتفاق افتاد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.