رافی خاچاطوریان بازیگر و مجری ایرانی ارمنی تبار درگذشت هنرمندی که یک چشمش را در حمله مامورین تروریست جمهوری اسلامی سالها قبل از دست داد ….

ویدیو ها

من دنیا را با یک چشم می بینم، دنیای کنونی انقدر قشنگ نیست که من به دو چشم احتیاج داشته باشم.” رافی خاچاطوریان

وی بامداد ۱۰ آبان ۱۳۹۸ پس از مبارزه طولانی با بیماری چشم از جهان فروبست

رافی خاچاطوریان، ۱۳۲۷ از خانواده ای ارمنی تبار در تهران به دنیا آمد. هنر بازیگری خود را با برنامه «آقای مربوطه» در سن ۲۵ سالگی آغاز کرد. در اوج شکوفایی و پیشرفت هنری خود بود که انقلاب اسلامی او و خانواده اش را محکوم به آوارگی و تبعید کرد. بلافاصله پس از خروج از ایران، مبارزه خود را با حکومت دیکتاتوری و دینی را در چهارچوب برنامه های انتقادی – سیاسی شروع کرد.
تیرماه سال ۱۳۶۷، درحالی‌که رافی خاچاطوریان در یک گردهمایی اعتراضی، در برابر ساختمان فدرال وست وود شرکت کرده‌بود، شماری از عوامل جمهوری اسلامی با شعار «مرگ بر رافی» به طرز وحشیانه ای به او حمله کردند. رافی توسط یک چریک لبنانی و چند ایرانی هوادار جمهوری اسلامی شدیداً از ناحیه سر و صورت آسیب دید و یک چشم خود را ازدست داد. وی پس از مورد حمله قرار گرفتن، در نخستین مصاحبه با تلویزیون‌های فارسی‌زبان گفت:‌ «دنیای کنونی انقدرها هم قشنگ نیست که برای دیدنش به دو تا چشم احتیاج باشم».
در روند شکایت، رافی و خانواده اش، دشواری های مالی، روحی و روانی بسیار متحمل شدند. جمهوری اسلامی با هزینه های هنگفت و وکلای گران قیمت موفق شد تا تروریست لبنانی خود را که به رافی حمله کرده بود پس از یک سال از زندان آزاد کند.
ما هموندان شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد، سوگند یاد می کنیم که مبارزه رافی و یارانش را تا آزادی ایران از چنگال آپارتاید جمهوری اسلامی ادامه دهیم. بدون شک روزی او و همه قربانیان حکومت که در غربت به خاک سپرده شدند را به خاک میهن بازخواهیم گرداند.

یادش همواره در تاریخ هنر و طنز ایرانزمین ابدی می ماند.

 

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
اخبار هفتگی حقوق بشر در ایران _ باهمکاری #نهاد_مردمی تهیه کننده متن :شکوفه آذرماسوله

اخبار هفتگی حقوق بشر در ایران _قسمت دوم باهمکاری #نهاد_مردمی تهیه کننده متن و موضوع هفته :شکوفه آذرماسوله #اخبار_زندانیان_سیاسی #قیام_آبان #قیام_سراسری #نرگس_محمدی #عزیز_قاسم_زاده #جای_معلم_زندان_نیست  

ویدیو ها
«مرگ بر ستمگر!» تهران: تجمع رانندگان شرکت واحد در برابر ساختمان قوه قضائیه،

تهران: تجمع رانندگان شرکت واحد در برابر ساختمان قوه قضائیه، در اعتراض به پیمان شکنی شرکت کلاهبردار تعاونی مسکن شرکت واحد در پروژه ی مسکن “سپیدار ۲ و ۳” ۱۴۰۰.۷.۲۵

ویدیو ها
نرگس محمدی: آتنا دائمی ۶ سال بدون مرخصی در زندان است

بیست و چهارم مهرماه ۱۴۰۰ حضور شهناز اکملی مادر زنده یاد مصطفی کریم‌بیگی ، نرگس محمدی به همراه پدر و مادر آتنا دائمی زندانی سیاسی در پشت دیوارهای زندان‌لاکان رشت. آتنا دائمی بیش از شصت روز است که از حق تماسی تلفنی محروم است و خانواده می بایست در این …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: