رافی خاچاطوریان بازیگر و مجری ایرانی ارمنی تبار درگذشت هنرمندی که یک چشمش را در حمله مامورین تروریست جمهوری اسلامی سالها قبل از دست داد ….

من دنیا را با یک چشم می بینم، دنیای کنونی انقدر قشنگ نیست که من به دو چشم احتیاج داشته باشم.” رافی خاچاطوریان

وی بامداد ۱۰ آبان ۱۳۹۸ پس از مبارزه طولانی با بیماری چشم از جهان فروبست

رافی خاچاطوریان، ۱۳۲۷ از خانواده ای ارمنی تبار در تهران به دنیا آمد. هنر بازیگری خود را با برنامه «آقای مربوطه» در سن ۲۵ سالگی آغاز کرد. در اوج شکوفایی و پیشرفت هنری خود بود که انقلاب اسلامی او و خانواده اش را محکوم به آوارگی و تبعید کرد. بلافاصله پس از خروج از ایران، مبارزه خود را با حکومت دیکتاتوری و دینی را در چهارچوب برنامه های انتقادی – سیاسی شروع کرد.
تیرماه سال ۱۳۶۷، درحالی‌که رافی خاچاطوریان در یک گردهمایی اعتراضی، در برابر ساختمان فدرال وست وود شرکت کرده‌بود، شماری از عوامل جمهوری اسلامی با شعار «مرگ بر رافی» به طرز وحشیانه ای به او حمله کردند. رافی توسط یک چریک لبنانی و چند ایرانی هوادار جمهوری اسلامی شدیداً از ناحیه سر و صورت آسیب دید و یک چشم خود را ازدست داد. وی پس از مورد حمله قرار گرفتن، در نخستین مصاحبه با تلویزیون‌های فارسی‌زبان گفت:‌ «دنیای کنونی انقدرها هم قشنگ نیست که برای دیدنش به دو تا چشم احتیاج باشم».
در روند شکایت، رافی و خانواده اش، دشواری های مالی، روحی و روانی بسیار متحمل شدند. جمهوری اسلامی با هزینه های هنگفت و وکلای گران قیمت موفق شد تا تروریست لبنانی خود را که به رافی حمله کرده بود پس از یک سال از زندان آزاد کند.
ما هموندان شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد، سوگند یاد می کنیم که مبارزه رافی و یارانش را تا آزادی ایران از چنگال آپارتاید جمهوری اسلامی ادامه دهیم. بدون شک روزی او و همه قربانیان حکومت که در غربت به خاک سپرده شدند را به خاک میهن بازخواهیم گرداند.

یادش همواره در تاریخ هنر و طنز ایرانزمین ابدی می ماند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: