رافی خاچاطوریان بازیگر و مجری ایرانی ارمنی تبار درگذشت هنرمندی که یک چشمش را در حمله مامورین تروریست جمهوری اسلامی سالها قبل از دست داد ….

ویدیو ها

من دنیا را با یک چشم می بینم، دنیای کنونی انقدر قشنگ نیست که من به دو چشم احتیاج داشته باشم.” رافی خاچاطوریان

وی بامداد ۱۰ آبان ۱۳۹۸ پس از مبارزه طولانی با بیماری چشم از جهان فروبست

رافی خاچاطوریان، ۱۳۲۷ از خانواده ای ارمنی تبار در تهران به دنیا آمد. هنر بازیگری خود را با برنامه «آقای مربوطه» در سن ۲۵ سالگی آغاز کرد. در اوج شکوفایی و پیشرفت هنری خود بود که انقلاب اسلامی او و خانواده اش را محکوم به آوارگی و تبعید کرد. بلافاصله پس از خروج از ایران، مبارزه خود را با حکومت دیکتاتوری و دینی را در چهارچوب برنامه های انتقادی – سیاسی شروع کرد.
تیرماه سال ۱۳۶۷، درحالی‌که رافی خاچاطوریان در یک گردهمایی اعتراضی، در برابر ساختمان فدرال وست وود شرکت کرده‌بود، شماری از عوامل جمهوری اسلامی با شعار «مرگ بر رافی» به طرز وحشیانه ای به او حمله کردند. رافی توسط یک چریک لبنانی و چند ایرانی هوادار جمهوری اسلامی شدیداً از ناحیه سر و صورت آسیب دید و یک چشم خود را ازدست داد. وی پس از مورد حمله قرار گرفتن، در نخستین مصاحبه با تلویزیون‌های فارسی‌زبان گفت:‌ «دنیای کنونی انقدرها هم قشنگ نیست که برای دیدنش به دو تا چشم احتیاج باشم».
در روند شکایت، رافی و خانواده اش، دشواری های مالی، روحی و روانی بسیار متحمل شدند. جمهوری اسلامی با هزینه های هنگفت و وکلای گران قیمت موفق شد تا تروریست لبنانی خود را که به رافی حمله کرده بود پس از یک سال از زندان آزاد کند.
ما هموندان شورای ملی ایران برای انتخابات آزاد، سوگند یاد می کنیم که مبارزه رافی و یارانش را تا آزادی ایران از چنگال آپارتاید جمهوری اسلامی ادامه دهیم. بدون شک روزی او و همه قربانیان حکومت که در غربت به خاک سپرده شدند را به خاک میهن بازخواهیم گرداند.

یادش همواره در تاریخ هنر و طنز ایرانزمین ابدی می ماند.

 

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ویدیو ها
شعار مرگ بر دیکتاتور و گلباران کردن محل سقوط هواپیمای اوکراین توسط خانواده‌های جان باختگان –

۲۷شهریور در فیلم خانواده های جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراین که در دیماه سال گذشته توسط پدافند سپاه و با شلیک دو موشک سرنگون شد مشاهده می شوند. خانواده ها اقدام به گذاشتن عکسهای جان باختگان در محل سقوط کرده و سپس محل را گل باران کردند. آنان با اندوه …

ویدیو ها
گلباران کردن ماشین نوید افکاری توسط سیل خروشان مردمی که بر مزارش گرد آمده بودند

خامنه ای خائن از وحشت تجع مردم در مراسم هفت «جهان پهلوان نوید افکاری» جاده های سنگر را مسدود کرده، غافل از اینکه، جوانان همدل و همصدا می گویند ما «نوید هستیم». #نوید_رهایی #اعتراضات_سراسری #زندانی_سیاسی_آزاد_باید_گردد گلباران کردن ماشین نوید افکاری؛ سیل جمعیت ماشین که وارد قبرستان می شود و سیل …

ویدیو ها
محمد حسین سپهری آموزگار آزادی‌خواهی و شجاعت: علی خامنه ای باید بیاید و بگوید که غلط کرده است که مرا بازداشت کرده اند …

محمد حسین سپهری، معلم شریف اهل مشهد و یکی از امضا کنندگان بیانیه «درخواست استعفای علی خامنه ای» در تماس تلفنی از زندان می گوید: من به صراحت اعلام کرده ام که نه مرخصی می خواهم، نه عفو مشروط، نه انتقال به بند باز، من هیچ چیزی از اینها نمی …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: