روزنامه صداوسیما،میلی جام‌جم، حتی به موهای رومینا، دختر مقتول تالشی هم رحم نکرده و آن‌ را سانسور کرد.

وقتی از فاشیسم مذهبی جمهوری اسلامی  صحبت می کنیم دقیقا از چه چیز صحبت می کنیم!

حکومتی که برسرکودکان هفت ساله برای رفتن به مدرسه لچک و مقنعه زورکی تجویز میکند اما در همان خیابان ها عده ای برای لقمه ای نان تن فروشی میکنند ….

حکومت سانسور …حکومتی که فرهنگ غنی مردم ایران را به قوانین  اسلامی ۱۴۰۰   سال پیش تقلیل داده قاتل رومینا های سرزمینم است…

دوباره تاریخ این سرزمین بلاخیز یک قصه تکراری از چرخه فاجعه را تجربه کرد که شاید یک تلنگری باشد به وجدان اجتماعی همه ما که بارها در مقابل فجایع اجتماعی یا سکوت کرده ایم یا برای چند روز اعلان انزجار کرده و فراموش می کنیم. این بار «رومینا» قربانی فرهنگ نکبت زده جامعه مردسالار ایران شد تا بعد از تصمیم نادرست یک قاضی و تابع یک قانون زن ستیزانه، قربانی چرخه خشونت به نام «قتل های ناموسی» شود

حجاب اجباری برای میت؛ دستکاری فوتوشاپی عکس رومینا اشرفی توسط روزنامه جام جم!

«‏نه تنها تن و بدن‌ات بخش از مایملک مرد خانواده است که جسد بی‌جانت هم بخشی از ناموس مردان وطن‌ که از تیر چشم نامحرمان حفاظتش می‌کنیم.»
.

صداوسیما آیینه‌ی تمام نمای جمهوری اسلامی است، حکومتی که سانسور زنان، بیرون نبودن تار موی کودک ۱۳ ساله و قربانی قتل ناموسی، اهمیتی بیش‌تر از خود ماجرای قتل پیدا می‌کند.

تشویق به تعصب و بازتولید خشونت

✋ «آبیاری درخت شوم» طرحی از #مانا_نیستانی در واکنش به قتل «رومینا اشرفی» دختر ۱۴ ساله‌ای که جمعه گذشته توسط پدرش سر بریده شد.

✋ در این طرح به خوبی نقش تحجر سنتی و #قوانین_تبعیض‌آمیز که به افراد اجازه می‌دهد به نام «غیرت» #حق_حیات دیگران را زیر پا بگذارند، نمایش داده شده است. ریخته شدن خون #رومینا نه‌تنها باعث تغییر آن قوانین ظالمانه نمی‌شود، بلکه آبیاری کننده درختی است که داس‌های دیگری از آن می‌روید؛ یعنی مشوق سایر افراد برای انجام جنایت‌های دیگر و به‌ویژه #قتل‌های_ناموسی خواهد بود.

کیانوش عیاری :من را سانسور نکنید

✋ در حاشیه خبر قتل #رومینا کودک تالشی به دست پدرش، خیلی از کاربران #شبکه‌های_اجتماعی یاد فیلم توقیفی «خانه پدری» و حرف‌های «کیانوش عیاری» کارگردان آن اثر افتادند.

✋ این فیلم پس از فقط یک نوبت نمایش در سی‌ودومین دوره جشنواره فجر، با اتهام #سیاه‌نمایی توقیف شده و سال‌ها مهجور ماند. عیاری در جلسه مطبوعاتی پس از همان تک نمایش گفته بود: «به نظر شما این فیلم دروغ‌گویی کرده؟ واقعا آیا چنین اتفاقاتی در ایران نمی‌افتد؟ من را #سانسور نکنید. من هیچ علاقه‌ای برای سیاه‌نمایی ندارم، اما چطور از روی این چیزها عبور کنم؟ این‌ها اولویت جامعه ماست.»

✋ توجه به فیلم خانه پدری می‌توانست تلنگری بر جامعه ایران باشد؛ چه شهروندان که زشتی و کراهت #قتل‌های_ناموسی را ببینند، و چه حاکمان که باید در جهت اصلاح #قوانین_تبعیض‌آمیز اقدام کنند. ولی افسوس که پیام این فیلم در میان جنجال‌های سیاسی ناشنیده ماند. جالب اینکه کیانوش عیاری دیروز در واکنشی کنایه‌آمیز نسبت خبر قتل رومینا گفته است: «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم!»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: