خبرگزاری هرانا – در حالی یک نوجوان ١۶ساله هنگام زورگیری با چاقو از یک کودک ۱۰ ساله در مشهد دستگیر شد که بررسی‌ها نشان داد او از ١۵کودک دیگر نیز زورگیری کرده است. بر اساس تحقیقات اولیه او برای تامین هزینه های مواد مخدر و اعتیاد خود دست به چنین اقداماتی زده و برادر ۱۴ ساله وی نیز به همین جرم دو هفته پیش تر بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، تیم گشتی کلانتری نجفی مشهد در حال گشت‌زنی در حوزه استحفاظی خود در حالی به بولوار رضوی وارد شد که رفتار مشکوک یک پسربچه دوچرخه‌سوار و یک پسر نوجوان ظن آن‌ها را برانگیخت.

مأموران بدون هیچ حرکتی رفتار این دو نفر را زیر نظر گرفتند. دقایقی بعد، برق تیغه چاقو زیر گلوی پسربچه دوچرخه‌سوار که حدود ١٠سال سن داشت مأموران را درجا میخکوب کرد. تیم گشت کلانتری نجفی پیش از بروز هر حادثه‌ای، به منظور پیشگیری از زخمی شدن این کودک، بلافاصله وارد عمل شدند و این نوجوان چاقوکش را در عملیاتی غافل‌گیرانه دستگیر کردند.

پسربچه ١٠ساله در حالی که گریه می‌کرد به مأموران گفت: «داشتم می‌رفتم خانه که این پسر جلو مرا گرفت. می‌خواست با چاقو به‌زور دوچرخه‌ام را بگیرد.»

این پسربچه ١۶ساله در حالی به کلانتری منتقل شد که سرهنگ محمد بوستانی، رئیس پلیس مشهد، در جریان این پرونده قرار گفت و دستور رسیدگی فوری به این پرونده را با توجه به اینکه پای کودکان و نوجوانان مشهدی در میان بود صادر کرد.

افسران باتجربه کلانتری نجفی با دریافت این دستور بلافاصله تحقیقات خود را از این نوجوان دستگیرشده که ١۶سال داشت و نامش مالک بود آغاز کردند. مأموران دریافتند این پسر نوجوان خارجی است و فاقد مدارک قانونی اقامت در ایران می‌باشد.

بازجویی از متهم نشان از این داشت که او پیش از این نیز سابقه سرقت داشته است و اعتیادی شدید نیز به مواد مخدر دارد. در حالی که افسران تجسس کلانتری نجفی آدرس محل سکونت این نوجوان در شهرک شهید باهنر را ثبت می‌کردند او در بازجویی‌ها به زورگیری دوچرخه از ١۵کودک و نوجوان دیگر در مناطق مختلف مشهد اعتراف کرد.

این متهم به زورگیری در پاسخ به بازجویی‌های تخصصی گفت: «بعد از اینکه دوچرخه‌ها را می‌دزدیدم، آن‌ها را به مبلغ ۱۵۰ هزار تومان در روزبازار قلعه‌ساختمان به فردی می‌فروختم.»

با به دست آمدن این اطلاعات، در حالی که تیمی از مأموران برای دستگیری این مال‌خر وارد عمل شده بود، تحقیقات پلیسی نشان داد برادر کوچک‌تر این متهم نیز که حدود ١۴ساله است دو هفته قبل به اتهام زورگیری دوچرخه دستگیر شده است.

زورگیری برای تهیه مواد مخدر

فرمانده انتظامی مشهد با اشاره به ادامه داشتن بررسی‌ها بیان کرد: “این نوجوان دستگیرشده مشکلات مالی و بیکاری را علت اقدام به زورگیری عنوان کرده است هرچند این توجیه پذیرفته نیست زیرا این فرد برای تهیه مواد مخدر اقدام به زورگیری‌های خشن می‌کرده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین نکات موجود در این پرونده وجود فردی دیگر به عنوان مال‌خر است تصریح کرد: “تا زمانی که بستری برای فروش لوازم سرقتی از سوی تبهکاران وجود نداشته باشد، این افراد اقدام به سرقت نمی‌کنند. به همین خاطر، قانون‌گذار مجازات‌های سنگینی برای افراد مال‌خر در نظر گرفته است. در واقع، این افراد نیز شریک مجرم محسوب می‌شوند”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: