زیستِ در اختلاف؛ خدمت دلالان رسانه‌ای سیاست به رژیم ✍🏻: نوید رادمنش

جامعه ایران این روزها با بحران فزاینده‌ای در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی روبرو است و نیازمند رهبری و گفتمانی است که با درکی درست از فضای درونی جامعه حرکتی هماهنگ و منطبق با نیازهای واقعی جامعه را شکل دهد.

🔸این رهبری و گفتمان واحد مطمئنا در گِرو همکاری و هماهنگی بخش بزرگی از نیروهای مخالف رژیم است، یعنی درست همان چیزی که بیش از چهل سال است گروه‌ها و افراد مختلف اپوزیسیون در رسیدن به آن ناکام بوده‌اند.

🔸اینکه چرا تا کنون این همکاری و هماهنگی‌ها شکل نگرفته و دلیل اختلاف‌ها چیست را بارها متفکران و صاحب نظران این عرصه گفته‌اند. اما این که چرا نصیحت‌ها کار ساز نبوده و مشکلی را برطرف نساخته، سئوال مهمتری می‌تواند باشد.

🔸تلاش‌های سیاستمداران و صاحب‌نظران با نفوذ اپوزیسیون طی این سال‌ها بر کسی پوشیده نبوده و نیست، چه کسی است که نداند این افراد بارها حزب، سازمان و شورا تشکیل داده‌اند و به نوعی تلاش نموده‌اند تا بتوانند اپوزیسیون را متحد کنند. حال آنکه تلاش‌هایشان پس از مدتی به حاشیه رفته و باعث اختلاف‌های بیشتر می‌شود. به واقع چرا باید این‌گونه باشد؟ چه کسانی این سازمان‌ها، شوراها و تشکل‌ها را به تعطیلی می‌کشانند. در اینجا می‌خواهم در حد توان خودم به عواملی اشاره کنم که باعث شده تلاش‌های دل‌سوزان مردم ایران به نتیجه‌ای ختم نشود.

🔸اولین دلیل وجود عوامل و جریان‌هایی از طرفداران ماندگاری جمهوری اسلامی زیر پوشش اصلاح‌طلبی در درون گروه‌های اپوزیسیون است. دلیلی که بر کسی پوشیده نبوده و نیست. همواره بوده‌اند افراد و جریان‌هایی که به اسم مخالفت با رژیم باعث شده‌اند تا اتحادها شکست بخورد و کاسه داغ‌تر از آش شده‌اند.

🔸دومین دلیل را می‌توان افراد و جریان‌هایی از اپوزیسیون دانست که حاضر نیستند کوچک‌ترین انعطافی در تفکرات و اعتقادات خودشان ایجاد کنند. اینگونه افراد اتحاد اپوزیسیون را دوست دارند و همواره از آن صحبت می‌کنند اما حاضر نیستند کوچک‌ترین قدمی برای رسیدن به آن بردارند. متأسفانه کم نیستند در میان شخصیت‌های اپوزیسیون که هنوز کینه‌ها و گلایه‌های اتفاقات گذشته را دارند و تا آن اختلاف‌ها برطرف نشود پای میز ائتلاف نمی‌نشینند.

🔸به عنوان نمونه سلطنت‌طلبان هنوز چپ‌ها را به دلیل شرکت در انقلاب سال ۵۷ بازخواست می‌کنند و بالعکس، چپ‌ها هنوز اقدامات به گفته خودشان دیکتاتوری محمدرضا شاه را فراموش نکرده‌اند. تا زمانی که این‌گونه باشد حتما دَر روی همین پاشنه خواهد چرخید.

🔸اما مهم‌ترین دلیل دیگری که کمتر به آن پرداخته شده، وجود افراد و صاحبان رسانه‌ای است که در هیچ کدام از دو دسته بالا قرار نمی‌گیرند. آنها نه عامل جمهوری اسلامی‌اند و نه سینه چاک تفکر و گفتمان خاصی. به عبارت دیگر آنها کسانی هستند که زندگی‌شان در ایجاد اختلاف میان اپوزیسیون و پرداختن به آن می‌چرخد. دلالان رسانه‌ای سیاست که اپوزیسیون بودن را شغل می‌دانند و معتقدند باید جمهوری اسلامی باشد تا ما هم به نان و نوایی برسیم. از همین رو می‌کوشند تا هر گونه اتحاد و ائتلافی که ممکن است ایجاد شود را به حاشیه کشانده و موضوع داغ برنامه‌های خود کنند.

🔸در اینجا می‌خواهم به نمونه‌هایی از این دست اقدامات اشاره کنم.

🔸حدود یک‌سال پیش گروهی با عنوان “شورای مدیریت گذار” متشکل از افرادی با تفکرات گوناگون سیاسی در درون اپوزیسیون شکل گرفت، شورایی که در نوع خود ابتکاری جدید به حساب می‌آمد. اما این شورای تازه تأسیس از همان ابتدا با چنان حمله‌ای از سوی افراد٬ به خصوص رسانه‌های طیف سلطنت‌طلب روبرو شد که انتطار نمی‌رفت. این رسانه‌ها به جای استقبال از اتحاد شکل گرفته و تلاش برای گسترش آن، در راستای اهداف رژیم شروع به حاشیه‌سازی در قبال این گروه کردند. از ایراد گرفتن به لوگو آنها تا تجزیه‌طلب خطاب کردن اعضای آن.

🔸در تازه‌ترین نمونه این دست اقدامات نیز می‌توان به طرح “پیمان نوین” شاهزاده رضا پهلوی اشاره کرد. طرحی که به نظر اقدامی نو از سوی وی محسوب می‌شود و می‌تواند راه رسیدن به اتحاد در میان گروه‌های مبارز سیاسی را هموارتر کند. پس از اعلام این پیمان از سوی رضا پهلوی٬ گروه‌های مختلفی در تأیید و یا نقد آن بیانیه دادند. از جمله تشکل‌هایی که پیمان نوین شاهزاده رضا پهلوی را اقدامی در راستای اتحاد گسترده نیروها و هم جهت با برنامه خود دانست ”شورای مدیریت گذار” بود.

باقی مطلب را در سایت گذار بخوانید

(https://iran-tc.com/2020/11/03/%D8%B2%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%90-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%81%D8%9B-%D8%AE%D8%AF%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%B3/)#اعتراضات_سراسری
#اعتصابات_سراسری
#همبستگی_برای_گذار
#شورای_مدیریت_گذار

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: