سخن سندیکای کارگران هفت تپه، بخشی از تاریخ صد سال اخیر در ایران

سخن سندیکای کارگران هفت تپه، بخشی از تاریخ صد سال اخیر در ایران، تاریخ نبرد طبقاتی و مبارزات پیگیر طبقۀ کارگر ایران است که سرشار از تجارب بسیار غنی و آموزنده است، هرچند به علت محدودیت امکانات، بسیاری از آنها ناگفته مانده و در جایی ثبت نشده و تنها اسناد بسیار محدودی از آنها در دست است.
توجه به این نقصان، ما را بر آن داشت که برای جبران آن کمبود در گذشته و به جهت ثبت در تاریخ و انتقال به نسل های آینده، آنچه اسناد از جنبش کارگری – در زمینه بازشناسی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه – در سال های اخیر موجود است، جمع آوری و به نحو شایسته ای به ثبت برسانیم.
این اسناد علاوه بر این که تصویر جامعی از سیر این مبارزات به دست می دهند، امید است که بعنوان مرجع و منبعی موشکافانه برای آیندگان باشد که برای نگارش فرازهایی از این مبارزات استقاده کنند. شروع این کار در مورد کارگران نیشکر هفت تپه، می تواند الگویی باشد که فعالین سایر واحدهای کارگری نیز برای تدوین اسناد مبارزات خود دست به کار شوند.
ضرورت بازنگری و مستند سازی فصل المشترکات تاریخ مبارزاتی سال های اخیر در دل اعتصاب بزرگ کارگری کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ، در سال کرونایی سخت جان ۱۳۹۹ خود را به نمایش گذاشت. ما به سهم خود آنچه را که در اختیار داشته را برای ثبت درحافظه تاریخی مبارزات طبقه ما، و ضرورت بازنگری به این مبارزه و درس آموزی از آن بر عهده گرفته ایم.
مبارزه کارگران هفت تپه، نشانگرهمه جانبه از آن طبقه کارگر اجتماعی است که روند این مبارزه تاکنونی نشان داده که ابر و باد و مه وخورشید وفلک درکارند ، تا چرخه دفاع از سرمایه داری حاکم برصنعت نیشکرهفت تپه؛ برگرده کارگران سنگینی کند وکارگران نتوانند به حقوق واقعی خود دست یابند!
صحنه های آفریده شده سالها، ماهها، هفته ها وروزها نشان داده است؛ ازیک سو، همه نهادها و مسئولان از کمیسیون اصل ۹۰ مجلس- دیوان محاسبات – سازمان بازرسی کشور- نماینده شهرشوش و بخشا نمایندگان مجلس – دولت و قوه قضائیه با بال زدن به استاندارخوزستان – که در کشاکش حوادث سیاسی درون حاکمیت از پست خود معزول و بنوعی به محاکمه کشانده می شود – در آن هنگام، همگان با سوق دادن او به جلو، تمام قد پشت همه عناصر فساد و رانتخوار نیشکر هفت تپه یعنی خاندان اسدبیگی ها ایستاده اند و سویه دیگر این ماجرا، خود کارگران اند که تمام قد ایستاده اند وداد خود می خواهند. دراین نبرد متحدان وجانبداران مبارزات کارگران هفت تپه، صدای آنان هستند .
در انجام واگویی آنچه در کشت و صنعت بزرگ نیشکر هفت تپه می گذرد،تلاش ما براین است که دراین بازنگری از پایه مستند سازی مجموعه فعل و انفعالات این صنعت بزرگ حرکت کنیم و داوری در مورد نکات قوت و ضعف این جنبش و خیزش کارگری را بر خود خواننده این اسناد نگاشته شده که تماماً حاصل تولیدات فکری و عملی خود کارگران هفت تپه است و لذا اسنادی معتبرند، وا گذاریم .
تلاش ما براین خواهد بود که دراین کار، بازنگری به متن مبارزه واقعا جاری به سطوح اولیه اطلاعات مربوط به این صنعت بپردازیم .فعلاً این مجموعه در چند فصل تنظیم شده و به تدریج به انتشار هر فصل که آماده شد، می پردازیم و در پایان کار، مجموعۀ آنها را در یک یا دو جلد کتاب منتشر خواهیم کرد.
با وجود تمام تلاشی که خود و یارانی به عمل آوردیم که این مجموعه تا حد امکان کامل باشد، از تمامی فعالین کارگری، دست اندر کاران مسائل کارگری تقاضا داریم چنانچه اسناد دیگری که حاصل کار خود کارگران هفت تپه باشد، به آدرس سندیکا در اختیار ما بگذارند تا به سهم خود در غنی کردن و تکمیل این مجموعه برای ثبت در تاریخ سهیم شوند. پیشاپیش از هر نوع همکاری در این زمینه سپاسگزاریم.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

syndica.hafttape@gmail.com

اردیبهشت ۱۴۰۰

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: