سود سرمایه‌های بلوکه شده‌ی مالباختگان کاسپین در جیب صادق لاریجانی/ قوه قضائیه حساب‌های «کاسپین» را مسدود کرده است

عضو شورای پول و اعتبار، مقصر مشکلات سپرده‌گذاران موسسه‌های اعتباری را قوه قضائیه و وزارت اقتصاد دانست.

به گزارش «شبکه رسانه‌ای بیان» و به نقل از ایسنا، الیاس حضرتی از «مسدود شدن حساب‌های موسسه اعتباری کاسپین از سوی قوه قضائیه» خبر داده است.

حضرتی با اشاره به اینکه قرار بود کسانی که ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان سپرده دارند، طلب خود را دریافت کنند، گفته است «فعلاً حساب‌ها بلوکه شده و با شکایت عده‌ای، قوه قضائیه حساب‌های کاسپین را بلوکه کرده لذا نمی‌توانند پول سپرده‌گذاران را پرداخت کنند.»

وی مشکلات سپرده‌گذاران موسسه‌های اعتباری را موضوعی دانسته است که به‌راحتی از سوی قوه قضائیه و بانک مرکزی «قابل‌ حل بوده» اما به دلیل بلوکه شدن حساب‌ها از سوی قوه قضائیه به یک «مسئله پیچیده» تبدیل شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی همچنین میزان دارایی‌های موسسه اعتباری فرشتگان را ۴ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و گفته است «مجموع طلب سپرده‌گذاران [این موسسه] ۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.»

الیاس حضرتی، عضو شورای پول و اعتبار اعلام کرده است که «اگر بانک مرکزی برای این دارایی‌ها خط اعتباری تعریف کند حدود ۶۰ درصد به همه خواهد رسید و در واقع ۶۰ درصد اصل سپرده‌های مردم قابل پرداخت است و اگر کسانی که پول زیادی دارند سهم‌شان به ۵۵ درصد کاهش یابد، می‌توانیم طلب کسانی را که زیر ۲۰۰ میلیون تومان سپرده دارند به‌ صورت صد در صدی پرداخت کنیم.»

سپرده‌گذاران موسسه‌های اعتباری فرشتگان و کاسپین بارها در مقابل مجلس، قوه قضائیه و شعبات این موسسه‌ها تجمع‌های اعتراضی برگزار کرده‌اند و در برخی از موارد با سرکوب پلیس روبرو شده‌اند.

با وجود این‌که موسسه‌های اعتباری در ایران با مجوز و نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند، ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران، مسئولیت مشکلات را متوجه سپرده‌گذاران دانسته و اوایل امسال گفته بود: «تنها گناه سپرده‌گذاران این است که در زمان سپرده‌گذاری دقت کافی نداشتند.»

به گزارش «آمدنیوز»، موضوع ۶۳ حساب شخصی صادق آملی لاریجانی در بانک ملی ایران مدت‌هاست که به یکی از معضلات مردم و دستگاه‌های نظارتی کشور تبدیل شده است. «صادق لاریجانی» رئیس این قوه که اخیرا فضاحت جاسوسی دخترش برای سفارت انگلستان در تهران، توسط «آمدنیوز» افشا شده، با کارگزاری اموال توقیف شده‌ی مردم در ۶۳ حساب‌ شخصی خود، ماهیانه مبلغ ۵۰ میلیارد تومان از بانک ملی سود دریافت کرده و‌ آن را در محل‌های نامعلوم هزینه می‌کند. میزان کل دارایی صادق لاریجانی در این ۶۳ حساب (که متعلق به امانات مردم به قوه قضائیه است) ۲۵۰۰ میلیارد تومان تا زمان افشاگری «آمدنیوز» گزارش شده است.

روز چهارشنبه پنجم مهرماه در بیت رهبری جلسه‌ای محرمانه تشکیل و به صادق لاریجانی شش ماه فرصت داده شد تا سریعا مشکلات مردم در مؤسسات مالی را مرتفع کند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.