سپاه شریک جرم در فاجعه سيل اهواز؛ 9 شهر و 200 روستا تخليه و نيم ميليون آواره شده اند

خطاب به سازمانهاي بین المللی و حقوق بشری و نهادهای امداد رسانی

تا روز شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ با باز کردن دریچه های سد کرخه و بالا آوردن دبی رودخانه های کارون و دز ، سيل ، از شوشتر تا رفيع گسترش یافته و 9 شهر و 200 روستا در استان تخليه شده و نيم مليون از شهروندان عرب آواره شده اند.
در این میان سپاه پاسداران در این فاجعه شریک جرم است زیرا مانع هدایت سیلابها به سمت تالابهای هورالعظیم و هور دورق در فلاحیه ( شادگان ) شده تا تاسیسات نفتی و مزارع نیشکر وابسته به شرکتهایش غرق نشود.
یش از یک دهه است که تالاب « هورالعظیم» در حویزه و دشت میسان (آزادگان) توسط سپاه پاسداران خشک شده است. سپاه برای برداشت نفت از وسط این تالاب، آبریزهای آنرا مسدود کرده و آن را خشک کرد و میلیاردها دلار از این کار درآمد حاصل نمود. در بارندگی‌های اخیر مردم با ایجاد سیل بندهایی آب را به سمت هور العظیم هدایت کردند که می‌توانست منجر به آبگیری مجدد آن شود، سپاه پاسداران باز هم وارد شد، سیل‌بندها را خراب کرد و آب را بجای سراریز شدن به هورالعظیم به سمت خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی مردم هدایت کرد و زندگی هزاران نفر را به خطر انداخت!
برداشت نفت از میان آب هم امکان پذیر است و تنها روشهای پرهزینه تری نیاز دارد. اما سپاه خواهان پول مفت نفت برای تروریسم و کشتار در سوریه و یمن و لبنان عراق است.
با خشک شدن هورالعظیم و همچنین تالاب دورق (شادگان) که یک تالاب بین المللی است، زندگی هزاران ماهیگیر و دامدار در این منطقه نابود شده و مردم مجبور به کوچ کردن شدند. ریزگردهایی که زندگی هموطنان در خوزستان و دیگر استان ها را با مخاطره مواجه ساخت محصول خشک شدن همین تالابها بودند.
سپاه می خواهد مردم و گندم شان را زیر آب ببرد تا نفت اش را نجات دهد و مردم که می دانند تنها همین گندم است که راه به سفره هایشان می برد و نفت و عواید متعدد و منافع بی شمارش مال آنها نیست برای نجات خود و دسترنج شان مقاومت می کنند. مقاومتی مشروع در برابر سلب مستقیم حیات.
سپاه حاضر است برای حفظ دکل های نفتی سیل بند های احداث شده توسط مردم را تخریب کند تا سیلاب به جای هور وارد کشتزارها و شهرها شود .جنگی نابرابر بین دولت و سیل در یک طرف و مردم و دستهای خالی شان در طرف دیگر جریان است. مردم ناگزیرند هم با سیلاب طبیعت مقابله کنند و هم با سیلاب اجحاف دولت.
در پی خشک شدن هورالعظیم مردم ستمدیده منطقه دچار فاجعه بزرگ ریزگردها شدند و اکنون در معرض خشم سرکش سیلاب و برای استمرار نفت خواری سپاه حاضر شد به سوی مردم بی دفاع روستاهای جلیزی و شاکریچ و صگور در دشت میسان ( آزادگان ) تیراندازی کند و تعدادی را زخمی و یک کشاورز عرب به نام عبود جليزي را با ضرب گلوله مستقیم بکشد.
سپاه میخواهد با مسدود کردن مسیر سیل به سمت هورالعظيم از تاسیسات نفتی محافظت کند منازل و مزارع مردم را غرق کند که با مقاومت اهالی روبه رو شد که این مقاومت نتیجه ای نداد و در نهایت خانه و کاشانه و مزرعه طعمه سیلاب شدند.
اکون صدها هزار نفر از شهروندان عرب اهوازی بی خانمان شدند و سرپناهی هم ندارند و حتی از مشکل عدم دسترسی به مواد غذایی و بهداشتی و آب آشامیدنی رنج میبرند و نهادهای حکومت ایران به جز جاهی بسیار محدود ، هیچ کمک به آنان نمیکنند.
سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکوم کردن این رفتار دولت ایران و سپاه پاسداران در باز کردن سدها و عدم هدایت سیلابها به تالابها ، این سیاستها را در راستای ادامه برنامه تغییر ساختار جمعیتی و دموگرافیکی منطقه قلمداد کرده و از سازمانها بین المللی مدافع حقوق بشر و جامعه جهانی و سازمان ملل میخواهد این سیاستها را محکوم کنند.
همچنین از صلیب سرخ جهانی و هلال احمر در کشورهای همجوار و نهادهای امدادگر بین المللی و محلی درخواست میکند تا کمکهای لازم را به سیل زدگان و آوارگان عرب در شهرها و روستاها و مناطق مختلف اقلیم اهواز برسانند.
سازمان حقوق بشر اهواز
۶ آوریل ۲۰۱۹
56500784_2320659024925265_571412228700372992_o.jpg

سپاه عامل تخریب ایران است محیط زیست را به سلاح هسته تبدیل کرده شهرهای زیر زمینی در محیط زیست ایجاد کرده و کسی را نمی گذارند وارد آنجا شود
سپاه عامل انهدام ایران است

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
محمد تقی فلاحی دبیر کل کانون صنفی معلمان تهران بازداشت شد

  صبح امروز چهارشنبه ۲۹ دیماه محمد تقی فلاحی دبیر کانون صنفی معلمان تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای اجرای حکم روانه زندان شد. محمدتقی فلاحی بهمن‌ماه سال ۹۸ بازداشت شده و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بود که این حکم در …

خبر
‎#محمد_حسن_زاده_سورَشجانی به اتهام آتش زدن مجسمه قاسم سلیمانی تروریست کودک کش توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت شد.

در یک هفتهٔ اخیر دو نفر در خرم‌آباد به جرم آتش‌ زدن پمپ بنزین و یک نفر در سیستان و بلوچستان به جرم آتش زدن دکل ایرانسل اعدام شده‌اند. آدم‌ها به عدد تبدیل شده‌اند و جامعه چنان بی‌تفاوت از کنار این جنایت‌ های بی‌دلیل می‌گذرد که گویی تکراری بودنشان برایش …

خبر
برندگان جایزه نوبل خواستار آزادی فوری، #امیرحسین_مرادی و #علی_یونسی دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف شدند.

جمعی از برندگان جایزه نوبل به همراه محققان دانشگاهی در نامه‌ای مشترک خطاب به دبیرکل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری، #امیرحسین_مرادی و #علی_یونسی دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف شدند. امضاء‌کنندگان این نامه، روز سه‌شنبه ۲۸ دیماه از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، و میشل …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: