سکوت در برابر اعدام فعالان سیاسی بلوچ ملی‌گرایی نیست، خیانت است!

از صبح امروز از طریق برخی از فعالان حقوق بشر و خبرنگاران پیگیر وضعیت #زندانیان_سیاسی_بلوچ بودم. متاسفانه همان صبح خبر رسید که دو نفر اعدام شدند. اما از نام و هویت آنها اطلاع نداشتیم و حتی نمی‌دانستیم که آیا جزء زندانیان سیاسی بودند یا نه. اما حالا نامشان منتشر شده است: #بهنام_ریگی و #شعیب_ریگی.

فعالیت سیاسی و ابراز نظر سیاسی و مخالفت با سیاستهای جمهوری اسلامی به خصوص در زمینه قومیتها در کشور ممنوع است. وقتی احزاب نه آزادی ابراز نظر دارند و نه اجازه پی‌گیری حقوقشان، وقتی فعالان کرد و بلوچ و عرب و سایر اقوام سهمی در قدرت سیاسی ندارند و برای هر حق‌خواهی با خشن‌ترین سرکوبها روبه‌رو می‌شوند، حکومت ایران آنها را به سمت اقدام‌های پرخشونت برای کسب حقشان هل می‌دهد.

آیا برای همه ما ایرانیان اعدام زندانیان سیاسی و فعالانی که به دنبال کسب حقوق هویتی و قومیتی خود هستند مهم است؟ آیا ما فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی و رسانه‌ها همانقدر که برای یک فرد زندانی مشهور فارسی‌زبان که در مرکز ایران فعالیت می‌کند ابراز نگرانی و برای آزادی‌اش تلاش می‌کنیم، برای فعالان بلوچ و کرد و عرب هم تلاش کرده‌ایم؟

پاسخ این سوال من نیاز به تحقیق ندارد. واضح است که همه کم‌کاری کرده‌ایم. همه در برابر ستمی که به فعالان اقلیتها‌ی قومی و مذهبی شده است کم‌کاری کرده‌ایم. وگرنه هزینه کشتار زندانیان سیاسی کرد و بلوچ و عرب نباید اینقدر ارزان تمام می‌شد که جمهوری اسلامی بدون هیچ هراسی از پاسخگویی به مردم، آنها را از دم تیغ بگذراند.

این حرف مرا دو روز دیگر وابستگان حکومت با برچسب ملی‌گرایی! باز تعبیر به حمایت از تجزیه طلبان و تجزیه طلبی خواهند کرد! اما بدون باک از این برچسبها و تهمت‌ها بلند می‌گویم که خواسته‌های هویت‌طلبان قومی باید در یک چارچوب حقوقی و سیاسی مورد بررسی و گفت‌وگو قرار بگیرد، مثل اتفاقی که در همه ممالک پیشرفته می‌افتد. نه اینکه با برخورد امنیتی و سرکوب و اعدام و کشتار مواجه شود. نام این سکوت را ملی‌گرایی نگذارید!

امروز #بهنام_ریگی و #شعیب_ریگی اعدام شدند. پیش از این رامین حسین‌پناهی و زانیار و لقمان مرادی، فعالان کرد اعدام شدند. همینطور بسیاری از فعالان دیگری که وابسته به اقوام مختلف بوده‌اند. فردا معلوم نیست سر کدام فعال سیاسی دیگری بر دار خواهد رفت! نام این سکوت، خیانت است، نه ملی‌گرایی!

شیرین عبادی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: