کیانوش سنجری، روزنامه‌نگار: زیبا نیست بازگشت به وطن؟!

«کیانوش سنجری»، روزنامه‌نگاری که پس از بازگشت به ایران بازداشت و به زندان محکوم شد در تاریخ ۱۲ مرداد ماه در توییتر خود نوشت امروز ۶۰ هفته شده که او خود را به دادسرای زندان اوین برای حضور و غیاب هفتگی معرفی می‌کند.

کیانوش سنجری در این توییت خود با کنایه از اتفاقاتی که پس از بازگشتش به ایران افتاده، نوشت: «امروز شد ۶۰ هفته، که توی مرخصی استعلاجی ماده ۵۲۲، و لابلای بستری های اجباری در تیمارستان ها، در دادسرای زندان اوین حضور و غیاب هفتگی کردم. زیبا نیست؟ یک بازگشته به وطن»

این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر پیش از بازگشت به ایران در سال ۱۳۹۵ برای مدت بیش از ۳ سال در شبکه تلویزیونی «صدای آمریکا» فعالیت می‌کرد. او پس از ۱۰ سال خروج از ایران برای دیدار با خانواده‌اش در سال ۱۳۹۵ به تهران بازگشت که از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.

پس از چند ماه کیانوش سنجری با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی تا صدور حکم نهایی آزاد شد. او از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با اتهامات امنیتی به ۱۱ سال حبس  و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد. از ۱۱ سال حکم زندان، پنج سال آن طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی قابل‌اجرا بود.

او به دلیل بیماری روحی و با تایید پزشک قانونی در خرداد ۱۳۹۸ پس از یک‌سال ونیم حبس به مرخصی درمانی آمد. اما از آن زمان تاکنون مجبور است هر هفته برای اعلام حضورش در خاک ایران خود را به دادسرای زندان اوین معرفی کند.

کیانوش سنجری در پست‌های در اینستاگرام خود از اجبار دادستانی، قوه قضاییه و مقامات زندان  به بستری شدنش در تیمارستان امین‌آباد خبر داده بود.

این روزنامه‌نگار در پست اینستاگرامی در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۸ نوشته بود: «برو دوباره بستری شو تا باورت شود که دیوانه‌ای در قفس! تا دیگر هوس عاشقی وطن به سرت نزند! امضا: سوگندخوردگان بقراط.»

کیانوش سنجری در این توییت خود با کنایه از اتفاقاتی که پس از بازگشتش به ایران افتاده، نوشت: «امروز شد ۶۰ هفته، که توی مرخصی استعلاجی ماده ۵۲۲، و لابلای بستری های اجباری در تیمارستان ها، در دادسرای زندان اوین حضور و غیاب هفتگی کردم. زیبا نیست؟ یک بازگشته به وطن»

این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر پیش از بازگشت به ایران در سال ۱۳۹۵ بیشتر از ۳ سال در شبکه تلویزیونی «صدای آمریکا» فعالیت می‌کرد. او پس از ۱۰ سال خروج از ایران برای دیدار با خانواده‌اش در سال ۱۳۹۵ به تهران بازگشت که از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.

پس از چند ماه کیانوش سنجری با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی تا صدور حکم نهایی آزاد شد. او از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با اتهامات امنیتی به ۱۱ سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد. از ۱۱ سال حکم زندان، پنج سال آن طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی قابل‌اجرا بود.

کیانوش سنجری‌،‌ روزنامه‌نگار فاش کرد که در دوره بازداشتش شش بار به صورت اجباری در تیمارستان بستری و با «ولتاژ برق شوک درمانی» شده است.
او در توییتر خود نوشت که اواخر سال ۹۸ از زندان اوین به همراه دو سرباز به تیمارستان امین‌آباد فرستاده شده و در ابتدای ورود به او یک آمپول تزریق کرده‌اند.
او اعلام کرد که پس از تزریق آمپول به مدت یک روز بدنش تقریبا «فلج» بوده و حتی نمی‌توانسته با پرستار حرف بزند.
به گفته سنجری،‌ با این حال سربازان دست راست و پای چپش را با دستبند و پابند به تخت بسته بودند.
او نوشت: «موقع رفتن به توالت هر دو پایم را زنجیر می‌کردند و وقتی داخل توالت می‌نشستم، بی اختیار روی زنجیر ادرار می کردم».
این زندانی سیاسی اعلام کرد که گاهی هنگام غذا خوردن، سربازان در اتاق نبودند تا دست و پایش را از تخت باز کنند.
به گفته سنجری،‌ بیماران بستری در این اتاق که «اغلب از اختلالات سایکوتیک رنج می بردند» در اعتراض به وضعیت فریاد می‌زدند تا سربازها او از تخت باز کنند.
او نوشت که در روزهای بعد از پرستار درخواست کرده موقع خواب فقط دستش را به میله تخت ببندند و پاهایش آزاد باشد، اما سربازها اجازه نداده‌اند.
این زندانی سیاسی اعلام کرد که پس از اعتراض مادرش به مقام‌های قضایی به زندان بازگردانده شده است.

و در ابتدای این رشته توییت عنوان کرده که اوایل سال ۱۳۹۸ همراه دو سرباز به مرکز درمانی اعزام می‌شود. تا قبل از دیدن سردر «مرکز روانی امین‌آباد» نمی‌دانسته قرار است به آنجا منتقل شود. به نوشته این روزنامه‌نگار در بدو ورود به او آمپولی تزریق می‌شود که او را دچار فلج ناگهانی می‌کند: «در بدو ورود، مردی که روپوش پرستاری به تن داشت مرا روی تخت خواباند و آمپولی به باسنم تزریق کرد. داشتم بی‌هوش می‌شدم. فکم از حرکت افتاد. می‌خواستم بپرس چکار می‌کنی؟ اما دهانم خشک شده بود. کمی بعد متوجه شدم که داخل یک اتاق پنج‌نفره روی تخت دراز کشیده‌ام و دست راست و پای چپم با دستبند و پابند به تخت زنجیر شده. یک شبانه‌روز انگار فلج بودم. روز بعد می‌خواستم با پرستار حرف بزنم اما زبانم نمی‌چرخید.»

این رشته توییت بار دیگر توجه کاربران فضای مجازی و فعالان حقوق بشر را به موضوع شکنجه در زندان‌های ایران جلب کرده است و سوالاتی پیرامون این موضوع شکل گرفته است. سنجری نوشته روزها با پابند و دستبند به تخت بسته شده است و زمان رفتن به دستشویی نیز زنجیر از پاهایش باز نمی‌شده است.

آیا واقعا پزشکان و پرستاران در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی با نهادهای امنیتی همکاری می‌کنند. آمپولی که به کیانوش سنجری تزریق شده چه بود و این آمپول چه عوارضی دارد؟

کیانوش سنجری‌ روز ۱۳ آذرماه ۹۸ نیز با انتشار تصویر نامه پزشکی قانونی استان تهران،‌ از صدور دستور بستری شدنش در بیمارستان روانپزشکی «روزبه» خبر داده بود.

او روز ۱۲ مرداد ماه در توییترش نوشت ۶۰ هفته است که خود را برای حضور و غیاب هفتگی به دادسرای زندان اوین معرفی می‌کند.

سنجری در سال ۱۳۹۵ بعد از ده‌سال خروج از ایران به این کشور بازگشت اما وزارت اطلاعات او را بازداشت کرد و در دادگاه با اتهام‌های امنیتی به ۱۱ سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد.

هاشم خواستار، معلم بازنشسته و عضو انجمن صنفی معلمان، سها مرتضایی، دانشجوی ستاره‌دار زندانی و هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگار زندانی، نیز به صورت اجباری به تیمارستان فرستاده شده بودند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: