حسین احمدی نیاز، وکیل این زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام در گفتگو با شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد که روز گذشته، ۱۶ مهرماه تایید این حکم در شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور رسما به آقای عبدالله پور ابلاغ شده است.

این زندانی سیاسی پیشتر در ۲۰ دی‌ماه سال گذشته از سوی شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام بغی به اعدام محکوم شده بود. بعد از اعتراض وکیل این زندانی سیاسی پرونده به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور ارجاع داده شده بود.

این وکیل دادگستری بابیان اینکه با توجه به قطعی شده این حکم در دیوان عالی کشور هر لحظه خطر اجرای حکم اعدام موکیش وجود دارد، افزود : در اين پرونده هيچ دليلي براي محكوميت موكل وجود ندارد اما با عنايت به اينكه شوراي عالي امنيت ملي ايران مصوبه اي براي اجراي اعدام متهمين سياسي كُرد دارد و بر اين مبنا تمامي احكام متهمين كُرد در اعدام بايد تاييد شود باعث شده تا اين پرونده ها بار سياسي پيدا كند و از شكل حقوقي خارج شود قبلا ديوان عالي كشور معتقد و راسخ بر بي گناهي موكل بود اما فشارهاي نهادهاي سياسي و امنيتي باعث ابرام اين راي شده است كه امري خلاف قانون است.

هدایت عبدالله پور روز ۱۳ مردادماه ۱۳۹۵ بعد از گذشت ۵۰ روز از بروز درگیری خونین سپاه پاسداران و پیشمرگ‌های حزب دمکرات کردستان ایران در روستای قره سقل، توسط نیروهای اطلاعات سپاه در شهر اشنویه بازداشت شد. ۶ شهروند دیگر اهل اشنویه به نام‌های رسول عزیزی فرزند ابراهیم، محمد ظاهر فرامرزی فرزند کریم، جلال و کمال مسروری فرزند مولود، صدیق بااکرام فرزند حسین و یعقوب بااکرام فرزند رسول نیز پیش از وی در ۳۰ خردادماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند.

این زندانی سیاسی به مدت دو ماه در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه جهت گرفتن اعترافات ساختگی تحت شکنجه‌های شدید شامل “شک الکتریکی”، “شلاق زدن به کف پاها با کابل”،”آویزان کردن” و… قرار گرفته بود و بعد از آن به زندان مرکزی ارومیه منتقل شد.

روز ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۵ جلسه دادگاهی این زندانی سیاسی به همراه ۶ هم پرونده‌ای دیگرش در شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی چابک به اتهام بغی و عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران برگزار شد و روز پنج بهمن ماه حکم صادره رسمٲ به وکیل تسخیری آنان ابلاغ گردید. بر اساس حکم صادره «هدایت عبدالله‌پور به اعدام»، «رسول عزیزی به ۲۵ سال حبس»، «محمد ظاهر فرامرزی به ۲۰ سال حبس»،« جلال مسروری به ۱۵ سال حبس»، «یعقوب بااکرام به ۱۵ سال و یک روز حبس»، «صدیق بااکرام به ۱۰ سال حبس» و «کمال مسروی به ۱۰ سال و یک روز حبس» محکوم شدند.

این حکم بعد از اعتراض وکلای پرونده به شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور ارجاع و بعد از نقض حکم صادره، پرونده به شعبه هم عرض در ارومیه ارجاع داده شد. از این هفت شهروند کُرد تنها هدایت عبدالله‌پور در زندان مرکزی ارومیه بسر می‌برد و شش هم‌پرونده دیگر ایشان پیشتر با تودیع وثیقه‌های سنگین از زندان آزاد شده‌اند.

پیشتر یک منبع آگاه به پرونده این زندانیان به شبکه حقوق بشر کُردستان گفته بود : تنها مصداقی که بر اساس آن اتهام معاونت در اقدام مسلحانه و عضویت در یکی از احزاب کُردی مطرح شده این است که این شهروندان در هنگام حضور پیشمرگهای کُرد در روستای قره‌سقل به آنان آذوقه داده‌اند و این اقدام به عنوان عضویت در حزب دمکرات کُردستان ایران قلمداد شده و هر ۷ شهروند کُرد تنها بر اساس این اتهام به احکام سنگین محکوم شدە‌اند

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: