شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان: ۱۶ آذر؛ نماد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور با صدور بیانیه‌ای به مناسبت 16 آذر روز دانشجو، نسبت به رواج سیاست‌های خصوصی‌سازی و کالایی‌سازی آموزش هشدار داد.

در بخشی از این بیانیه آمده‌است: 16 آذر سالگرد جان باختن دانشجویان مبارز در دفاع از کیان دانشگاه در سال 1332 است؛ روزی که خون دانشجویان بر سنگفرش‌های دانشگاه تهران جاری شد تا آرمان آزادی طلبی، عدالتخواهی، استقلال و مبارزه با ظلم به محاق نرود. روزی تاریخی و تاریخ ساز که تا به امروز برای پویندگان راه آزادی و برابری، انگیزه‌بخش بوده است و به نام روز دانشجو در تاریخ ایران ثبت شده است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران این روز را به تمام دانشجویان بخصوص فعالان جنبش دانشجویی در شوراهای صنفی دانشجویان و تشکل‌های مستقل و پیشرو تبریک می‌گوید و از مطالبات بر حق و قانونی 32 تشکل صنفی در اعتراض به وضعیت موجود صنفی و آموزشی حمایت می‌کند.

در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: همانطور که در بیانیه مشترک تشکل‌های صنفی دانشجویی آمده است، امروزه دانشجویان کشور با مشکلاتی مانند کاهش ظرفیت‌های تحصیل در رشته‌های روزانه، واگذاری فضاهای آموزشی و دانشگاهی به بخش خصوصی، عدم ارایه خدمات دولتی در زمینه تغذیه و اسکان و حمل ونقل دانشجویان و … روبرو هستند و طرح “کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی” آینده شغلی و کاری دانشجویان را تهدید می‌کند، مشکلاتی که ریشه در برنامه‌های پولی‌سازی و خصوصی‌سازی خدمات اجتماعی بخصوص خدمات آموزش دارد؛ برنامه‌هایی که در دولت‌های گذشته و دولت فعلی به صورت راهبردی دنبال شده‌است و نتیجه آن محرومیت گسترده اکثریت نابرخوردار جامعه از خدمات آموزشی با کیفیت، عادلانه و رایگان است. این تبعیض‌ها تنها به حوزه آموزش عالی محدود نمی‌گردد و مدتی است که این سیاست‌ها و برنامه‌ها، آموزش عمومی را هدف گرفته‌اند.

در بخشی دیگر می‌خوانیم: این تشکل، بسیاری از خواسته‌های تشکل‌های صنفی دانشجویان مانند حق برخورداری از آموزش باکیفیت و رایگان برای همه، حق تشکل‌یابی مستقل و تضمین امنیت فعالان صنفی و توقف روند کالای‌‌سازی آموزش را همسو با مطالبات بر حق خود می‌داند و تلاش‌های متحدانه دانشجویان ازجمله دختران دانشجو را ارج می‌نهد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.