عفو بین‌‌الملل روز پنجشنبه ۲۳ تیرماه ضمن استقبال از صدور حکم محکومیت برای حمید نوری به خاطر جنایت علیه بشریت، این اقدام را گامی بی‌سابقه در مسیر تحقق عدالت توصیف کرد.

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، در واکنش به تصمیم تاریخی دادگاه منطقه استکهلم مبنی بر محکومیت یک مقام سابق ایرانی، حمید نوری، به حبس ابد به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ در ایران، پس از محاکمه‌ی او تحت‌ اصل صلاحیت قضایی جهانی، گفت:

«محکومیت امروز حمید نوری در سوئد به دلیل ارتکاب جرایم مرتبط با کشتار ۶۷ در ایران گامی بی‌سابقه در راستای تحقق عدالت در حق بازماندگان و خانواده‌های قربانیان این جرایم در ایران است. این پیامی صریح، اگرچه دیرهنگام، به مقامات ایران است که مرتکبین جنایات علیه بشریت نمی‌توانند از عدالت بگریزند.
عفو بین‌الملل: رییسی و همه مقامات مسئول کشتار باید تعقیب شوند
خانم دیانا الطحاوی معاون خاورمیانه عفو بین‌الملل افزود:

«برای بیش از سه دهه، بازماندگان و خانواده‌های هزاران مخالف و دگراندیش سیاسی که در سال ۱۳۶۷ در زندان‌های ایران به‌طور فراقضایی اعدام و قهرا ناپدید شد‌‌ند، برای دست‌یابی به حقیقت و عدالت تلاش و مبارزه کرده‌اند. آن‌ها امروز سرانجام شاهد پاسخگو نگه داشته شدن یک مقام ایرانی برای ارتکاب این جنایات سهمگین بوده‌اند. در پی این گام مهم، ضرورت دارد که همه کشورها با اعمال اصل صلاحیت قضایی جهانی سایر مقامات سابق و فعلی در ایران را که شواهدی مبنی بر دست داشتن‌ آن‌ها در جنایات گذشته و جاری علیه بشریت وجود دارد، از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران، تحت تحقیقات کیفری قرار دهند».

عفو بین‌الملل؛ زنگ بیداری برای مقابله با جنایتکاران
این مقام عفو بین‌الملل افزود: «حکم تاریخی دادگاه سوئد باید زنگ بیداری برای جامعه جهانی برای مقابله با بحران جاری مصونیت از مجازات در ایران باشد. برای رسیدگی به این بحران، اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل باید فورا یک مکانیسم بین‌المللی برای انجام تحقیقات و تضمین پاسخگویی در مورد جدی‌ترین جنایات ارتکاب یافته در ایران، از جمله هزاران مورد ناپدیدسازی قهری که با گذشت بیش از ۳۰ سال پس از کشتار ۶۷ همچنان ادامه یافته و مسکوت باقی مانده‌اند، تاسیس کنند».

پیشینه
مطابق با الگوی دیرینه خود در انکار و تحریف، مقامات ایرانی محاکمه حمید نوری را به عنوان «توطئه ساخته شده توسط “تروریست ها” که بر “اسناد و شاهدان جعلی تکیه کرده‌اند، توصیف کردند».

عفو بین‌الملل گزارشی در سال 2018 درمورد ایران تحت عنوان: «اسرار آغشته به خون: چرا قتل‌عام‌های زندان‌های ایران در سال 1988 جنایت‌های مداوم علیه بشریت است؟» منتشر کرد. عفو بین‌الملل به این نتیجه رسید که علاوه بر ارتکاب جنایت علیه بشریت قتل در سال 1988 با اعدام فراقانونی هزاران ناراضی سیاسی به صورت مخفی، مقامات ایرانی در حال حاضر نیز از طریق ناپدیدسازی اجباری، آزار و اذیت، شکنجه و سایر اعمال غیرانسانی، از جمله با پنهان کردن سیستماتیک سرنوشت قربانیان و محل نگهداری اجساد آنان، درحال جنایت علیه بشریت هستند.

در سال 2021، گروه کاری سازمان ملل در مورد ناپدید شدن‌های اجباری و غیر ارادی خواستار تحقیقات بین المللی در مورد ناپدید شدن های اجباری ناشی از قتل‌عام‌های سال 1988 در زندان‌های ایران شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: