عفو بین الملل ایران را مسئول اعدام دو سوم کودک – مجرمان دانست #حقوق_بشر #نه_به_اعدام

سازمان عفو بین المللی با انتشار گزارشی از آمار اعدام کودک-مجرمان اعدام شده از دی ماه سال ۶۹ تا اردیبهشت ماه ۹۸ را در

۱۰ کشور جهان از جمله ایران منتشر کرد.
سازمان عفو بین الملل ضمن انتشار گزارشی از وضعیت اعدام ۱۴۵۱۴۵محکوم نوجوان به اعدام از دی ماه ۶۹ تا اردیبهشت ۹۸ که شامل افرادی میشود که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشتند به بررسی وضعیت اعدام این افراد در ۱۰ کشور جهان و از جمله ایران پرداخته است. این سازمان بین المللی حقوق بشر در این گزارش اعلام کرده که ایران به تنهائی مسئول اعدام ۹۷ کودک – مجرم یعنی از مجموع دو سوم این اعدامها را انجام داده است.

قسمتی از گزارش سازمان عفو بین الملل:

از سال میلادی ۱۹۹۰ تا به امروز، سازمان عفو بین‌الملل اعدام ۱۴۵ محکوم نوجوان (یعنی افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشتند) را در ۱۰ کشور از جمله ایران ثبت کرده است. ایران به تنهایی مسئول ۹۷ مورد یا دو سوم کل این اعدام‌ها است. بقیه کشورهایی که دست به اعدام محکومان نوجوان زده‌اند عبارتند از: چین، جمهوری کنگو،‌ نیجریه، پاکستان، عربستان سعودی، سودان، سودان جنوبی، آمریکا و یمن.

استفاده از مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند نقض فاحش قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.

تعداد موارد اعدام‌ محکومان نوجوان هرچند در مقایسه با تعداد کل اعدام‌های ثبت شده توسط عفو بین‌الملل پایین است، اما اهمیت این اعدام‌ها فراتر از تعداد آن‌ها است و سطح پایبندی دولت‌ها نسبت به اساسی ترین قوانین بین‌المللی را نشان می‌دهد. ممنوعیت مطلق مجازات اعدام در مورد مجرمان نوجوان همچون ممنوعیت شکنجه و ممنوعیت برده داری جز قواعد بین‌المللی تلقی می‌شود. این به این معناست که حتی اگر کشوری عضو میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی یا کنوانسیون حقوق کودک نباشد باز هم به موجب قوانین عرفی بین‌ المللی عرفی ملزم است از اعمال مجازات اعدام علیه افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته اند خودداری کند.

در سال ۲۰۱۸ میلادی بر اساس اطلاعات ثبت شده سازمان عفو بین‌الملل، ایران تنها کشور در دنیا بود که افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشتند را اعدام کرد. در این سال دستکم هفت محکوم نوجوان به نام‌های امیرحسین پورجعفر، علی کاظمی، ابوالفضل چزانی شراهی، ابوالفضل نادری، محبوبه مفیدی، زینب سکانوند، امید رستمی اعدام شدند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: