عفو بین الملل: شلاق زدن یک زندانی بیمار و مستعد خودکشی، هادی رستمی ماهیت غیرانسانی نظام کیفری ایران را به ما یادآوری می‌کند که شکنجه را قانونی کرده است.

خبر

عفو بین‌الملل امروز با انتشار بیانیه‌ای گفت مقامات ایران با زدن ۶۰ ضربه شلاق به هادی رستمی، از زندانیان زندان ارومیه، بی رحمی نظام قضایی به شدت معیوب ایران را به شیوه‌ای شنیع به جهان یادآوری کرده‌اند. این سازمان از مقامات ایران خواست فورا حکم محکومیت و مجازات قطع عضو هادی رستمی را لغو کنند و دسترسی او به مراقبت‌های پزشکی فوری که به آن نیاز دارد را تامین کنند.
🔺 دادگاه کیفری یک استان آذربایجان غربی در آبان ۱۳۹۸ هادی رستمی را به دنبال یک محاکمه به شدت ناعادلانه و با استناد به «اعترافات» گرفته شده تحت شکنجه، از بابت جرم سرقت، به قطع چهار انگشت دست محکوم کرد. در دی ماه ۱۳۹۹، هادی رستمی به اتهام «اخلال در نظم زندان» به هشت ماه حبس و ۶۰ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم در ارتباط با اعتصاب‌های غذا و سایر اعتراضات مسالمت‌آمیز او به شرایط غیرانسانی زندان و تهدیدهای مکرر ظرف دو ماه گذشته مبنی بر اجرای حکم قطع انگشتانش صادر شده است. وی به دلیل دو بار اقدام به خودکشی در مدت اخیر مبتلا به مشکلات جدی پزشکی شده است.
🔺 دیانا الطحاوی،‌ معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل گفت: «شلاق زدن یک زندانی بیمار و مستعد خودکشی، ماهیت غیرانسانی نظام کیفری جمهوری اسلامی ایران را به ما یادآوری می‌کند که شکنجه و سایر رفتارها و مجازات‌های بیرحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز را قانونی کرده است. مقامات ایران با نگه داشتن هادی رستمی تحت ترس دائمی قطع عضو و جلوگیری عامدانه از دسترسی وی به خدمات درمانی، که از زمان اقدام به خودکشی به شدت به آن‌ها نیاز داشته، در حال ارتکاب شکنجه هستند.»

دیانا الطحاوی گفت: «ما از مقامات ایران می‌خواهیم که فورا قطع عضو و سایر اعمال بی‌رحمانه‌ علیه زندانیان را متوقف کنند و به کرامت انسانی آن‌ها احترام بگذارند. جامعه جهانی باید به مقامات ایران فشار بیاورد که به حقوق بشر احترام بگذارند و برنامه‌ی اجرای حکم قطع عضو هادی رستمی و پنج زندانی دیگر در زندان ارومیه را لغو کنند. جامعه جهانی باید، با تمام توان، رویه ادامه‌دار استفاده از مجازات‌های بدنی توسط مقامات ایران را محکوم کند.»

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
نامه هشت زن زندانی عقیدتی درمحکومیت کشته‌شدن بهنام محجوبی : سال ۹۹ با وقوع فاجعه‌ای دیگر به پایان خود نزدیک می‌شود

هشت تن از #زنان #زندانی_سیاسی در ایران مریم اکبری منفرد، عالیه مطلب زاده، راحله اصل احمدی، حدیث صبوری، زینت همرنگ، شیوا اسمعیلی، پریسا رفیعی و آتنا دائمی طی یک نامه سرگشاده با خانواده #بهنام_محجوبی اعلام همدردی و همبستگی کرده و به نقض حقوق زندانیان اعتراض کردند. ♦️در بخشی از نامه …

خبر
🔴دادگاه بین‌المللی مردمی در لاهه ۳۹ مقام جمهوری اسلامی را به جنایت علیه بشریت در کشتار آبان۹۸ متهم کرد

🔷دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان در نامه‌ای به علیرضا کاظمی ابدی، سفیر ایران در لاهه، ۳۹ نفر از مقام‌های جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، حسن روحانی، ابراهیم رییسی، رحمانی فضلی، محمود علوی و علی شمخانی را در ارتباط با کشتار معترضان آبان۹۸ به جنایت علیه بشریت متهم و احضار …

خبر
فریاد فاطمه ملکی درباره وضعیت وخیم محمد نوری زاد در زندان اوین

  🔴 خانم فاطمه ملکی در یک فایل صوتی از «خودزنی» مجدد دکتر محمد نوریزاد در زندان و وضعیت وخیم وی و انتقالش به بهداری زندان اوین خبر داد ( ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ) خطاب به جانیان آخوندی ضدبشری و پادوهای آدمکششان خجالت بکشید. شرم کنید. حیا کنید. خانم ملکی …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: