«فاطمه مثنی» از زندانیان سیاسی حال و دهه شصت و همسر حسن صادقی دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندانهای ایران است که از سنین نوجوانی به دلیل هواداری از یکی از گروههای اپوزوسیون حکومت ایران سالهای متمادی در زندانهای حکومت ایران به سر برده است .
حسن صادقی خرمدشتی و فاطمه مثنی به اتهام ارتباط با سازمان مجاهدین خلق به 15 سال حبس محکوم شده و در زندان‌های اوین تهران و گوهردشت کرج زندانی هستند. فرزندان آنان ایمان 26 ساله و مریم 16ساله همراه با مادربزرگ 88ساله در تهران زندگی می‌کنند.
در این ارتباط نامه ای از سوی یکی از همبندان سابق این زندانی به دست حصارنیوز رسیده که وضعیت این زن زندانی در زندانهای حکومت ایران را به شکلی واضح تر باز مینماید . در این نامه آمده ؛
مهم نیست که من چه کسی هستم، سوال این است که فاطمه مثنی کیست و چه بر او گذشته است؟!
در شبکه های اجتماعی دیدم که خانم فاطمه مثنی بخاطر بیماری ( احتمالا کرونا) از زندان به بیمارستان منتقل شده است. به شدت نگران حال او شدم ، چرا که نام او همیشه مرا به یاد خاطرات دهه شصت و زندان پیوند می زند و در عین حال شرایط بغایت هولناکی که او به همراه مادرش ( مادر مثنی) و همچنین همسر برادر و دو برادر زاده خردسالش (زینب ۳ ساله و زهره ۲ ساله ) در آن بسر می برند، فاطمه پدرش را در حالیکه کمتر از سه سال داشت از دست داد، پدرش حاج اصغر مثنی همدانی معروف به “حاج اصغر همدانی “ از حامیان جدی دکتر مصدق و اصلیترین مداح اهل بیت در آن زمان و در حسینیه همدانیها بود که مورد اعتماد و احترام همگان بود و احتمالا در سالهای ۵۱ یا ۵۲ بر اثر سکته ای ناگهانی در گذشته بود .
از همبندیان فاطمه در سال ۶۰ هستم و از آنجائیکه دقیقا در یکروز دستگیر شده بودیم ( سحرگاه ۱۹ رمضان در سال ۱۳۶۰) بخوبی او را بخاطر می آورم . دختر بچه ای ۱۴-۱۳ ساله که مادرش ( مادر مثنی) هم در کنار او بود علاوه بر بقیه کسان دیگر که در بالا گفتم ( که اینها را در روزهای بعد فهمیدم) ….. بعد از آزار و اذیت و شکنجه دربند ۲۰۹( آنموقع درست بالای نانوایی بود و با گرمای طاقت فرسا) که چند ماهی طول کشید ما را با یک دستگاه اتوبوس به بند زنان قزل حصار منتقل کردند. آنجا بود که دیگر آشنا شده و می دانستم که دو برادر دیگر فاطمه یعنی علی مثنی ( که همسر و دو دختر خردسالش هم پیش ما گروگان گرفته شده بودند) معلم مدرسه علوی و مصطفی مثنی ( دانشجو حقوق) هم در زندان هستند و اساسا همه خانواده را به خاطر این دو برادر گرفته اند . اینرا وقتی دانستم که داوود رحمانی ( معروف به حاج داوود ) جلوی بند ، به مادر مثنی و فاطمه و همه بچه های دیگر گفت:” خوب ، مصطفی هم به اعدام محکوم شده و بزودی حکمش اجرا می شود”.
نمی توان حالی که بر این بندگان خدا و همه ما مستولی شد را تصور کرد یا حداقل من نمی توانم و بعید میدانم که قلمی بتواند آنهمه شقاوت و سنگدلی و سبوعیت را که از امثال حاج داوود یا برادرش اسماعیل می جوشید را بر کاغذ بغلطاند . در آن روزها فاطمه را میدیدم که با اضطراب روزنامه ای را که به بند می آمد سریعتر از همه نگاه می کرد(اسامی اعدام شدگان) تا اگر اسمی از برادرش در میان آنها بود قلمی کند که مادرش متوجه نشود…. اگر چه نهایتا موفق نشد و به فاصله کوتاهی بعد از تیر باران شدن برادر کوچکتر ( مصطفی) مطلع شدند ، مادر مثنی و فاطمه شبها مخفیانه سر را زیر پتو می کردند و با تمام وجودشان در زیر پتو می گریستند تا حاج داوودهایی که در لمپنی و بد دهانی نسخه دیگر شعبان بی مخها بودند از این گریه ها سو استفاده یا احساس پیروزی و قدرت نکنند .
برای دختری ۱۴-۱۳ ساله که با اعدام برادرش مواجه شده ، مسلط بودن بر خود کاری شاق است تا چه رسد که تسلی گر مادر فرزند از دست داده هم باشد. هنوز از غم ازدست دادن برادرش مصطفی بیرون نیامده بود که چشمش به اسم برادر دیگرش ( علی مثنی) افتاد که در لیست اعدام شدگان بود ( کمتر از یک ماه بعد از برادرش مصطفی) حال علاوه بر خود و مادرش، همسر برادر و دو برادر زاده خردسالش (زینب و زهره) هم همسر و پدرشان را از دست داده بودند شاید چنین شرایطی برای کمتر کسی حتی قابل باور و تصور باشد ولی هنوز یکسال از اعدام این دو برادر فاطمه نگذشته بود که در بهار سال ۶۱ ( چند هفته قبل از آزاد شدنم از زندان)گروه دیگری از مجاهدین اعدام شدند که برادر سوم فاطمه ( مرتضی) هم جز آنها بود. مرتضی از زندانیان زمان شاه بود که سال ۵۷ آزاد شده بود. با وجودیکه سه برادر او اعدام شده بودند ولی تا سالهای ۷۶-۷۵ از محل دفن آنها هم اطلاع نداشتند تا در نهایت با پرداخت مبالغ زیاد پول از کانالهای محل دفن ۲ برادر را در بهشت زهرا و یکی را احتمالا در یک قبرستان رشت پیدا کردند( یا چنین فهمیده بودند چون همه در گورهای دسته جمعی دفن شده بودند و اسم و نشانی وجود نداشت) سال ۹۴ مجددا و اینبار فاطمه را به همراه همسرش ( حسن صادقی) و تنها بخاطر برگزاری مراسم ختمی برای پدر شوهرش( حاج غلامحسین صادقی) دستگیر کردند و هر کدام به ۱۵ سال زندان محکوم شدند ، خود فاطمه در زندان اوین و همسرش در زندان رجایی شهر کرج . با دو فرزند که بدون حضور پدر و مادر در خانه ای زندگی می کنند که همین خانه را هم اخیرا همراه همه دارایی و مغازه کوچکشان که پیشتر مصادره کرده بودند مصادره کرده اند. قوه قضائیه کافی نبود ستاد اجرایی فرمان امام هم برای نابودی این خانواده و تاراج و مصادره اموالشان به میدان آمد.
سالها بود که از فاطمه مثنی خبری نداشتم ، تقریبا از سالهای ۶۱ و ۶۲ تا اولین بار که ۵-۴ سال پیش از دستگیری مجددش با خبر شدم و باز همین هفته از انتقالش به بیمارستان مطلع شدم این خبر مرا بر آن داشت تنها این نمونه را بهانه قرار دهم تا مفهوم اقتدار نظام و رأفت به اصطلاح اسلامی در قوه قضائیه رئیسی یعنی چه؟ واینکه چه ها در طی این ۴۰ ساله بر میلیونها خانواده ایرانی رفته است. من یک زندانی و همبندی فاطمه مثنی در سالهای۶۰ و ۶۱ بوده ام.مهم نیست که من کی هستم و نامم چیست؟ بلکه سوال این است که فاطمه مثنی کیست ؟ و چه بر او گذشته و می گذرد….تا بدانیم برایران و ایرانی چه گذشته و چه می گذرد؟!
همبندی سابق

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: