فاکس‌نیوز: جمهوری اسلامی ایران به طور پنهانی بخش نظامی برنامه‌ هسته‌ای‌اش را دنبال می‌کند

شبکه آمریکایی فاکس‌نیوز فاش کرد که تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند جمهوری اسلامی ایران به طور مخفیانه و در مناطقی دور از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بخش نظامی برنامه‌ هسته‌ای خود را دنبال می‌کند، اقدامی که نقض توافق هسته‌ای و قطعنامه‌های سازمان ملل به شمار می‌رود.

این گزارش یک روز پیش از اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا درباره توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران منتشر شد.

دونالد ترامپ قرار است روز پنج‌شنبه ۱۲ اکتبر ۲۰۱۷ تصمیم خود را درباره آینده توافق هسته‌ای با حکومت ایران اعلام کند. آمریکا پیش از این بارها از نبود نظارت و جدیت کافی بر تاسیسات هسته‌ای ایران شکایت کرده و خواستار شدت یافتن بازرسی‌ها شده بود.

گزارش فاکس‌نیوز درباره استمرار فعالیت‌های بخش نظامی برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، بر اساس اطلاعاتی تهیه شده که شورای ملی مقاومت ایران ارائه کرده و در آنها به این موضوع اشاره شده که حکومت ایران کماکان فعالیت‌های خطرناک خود را در زمینه غنی‌سازی اورانیوم، تسلیح و تقویت کلاهک‌های موشکی و سامانه‌های حمل و نقل در چهار پایگاه مخفی ادامه می‌دهد.

بر اساس این گزارش سایت پارچین در شرق تهران یکی از مهم‌ترین سایت‌های فعال در این زمینه است. در این سایت یک بخش سری تحت پوشش فعالیت‌های پژوهشی متداول، به دور از نظارت بازرسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی فعالیت می‌کند.

سایت دیگر، سایت صنعتی «نوری» است که در آن کارشناسان در پروژه‌ای فعالیت می‌کنند که هدف آن تولید کلاهک‌های هسته‌ای است. این سایت به شدت محافظت و مراقبت می‌شود و نیروهای امنیتی ویژه و پلیس نظامی وظیفه مراقب از آن را بر عهده دارند.

در گزارش فاکس‌نیوز آمده که ده‌ها تونل بزرگ در زیر زمین این سایت ساخته شده‌اند و در آن کارشناسانی از کره‌شمالی و ایران در پروژه ایران برای ساخت کلاهک‌های جنگی تلاش می‌کنند.

کارشناسان کره‌شمالی به طور ویژه بر طراحی بخش‌های ایرودینامیک و شکل کلاهک تمرکز کرده‌اند. آنها همچنین نقشه سایت و تونل‌ها و مراکز زیرزمینی آن را تهیه کرده‌اند.

ماه گذشته یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواست که با شفافیت عمل کرده و به بازرسان این آژانس اجازه دهد از بخش فنی حساس برنامه هسته‌ای که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای به کار رود، دیدن کنند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران فعالیت‌های حساسی را آغاز کرده که تحت بند «تی» توافق‌ هسته‌ای ذکر شده‌اند و به آزمایش‌هایی مربوط می‌شوند که ممکن است به انفجار هسته‌ای منجر شود و آژانس امکان راستی‌آزمایی ایران در این زمینه را ندارد.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.