فراخوان هم‌صدایی. در #نه_به_اعدام در روزجهانی مبارزه با اعدام

خبر

کانون مدافعان حقوق بشردر ایران و گزارش‌گران بدون مرز(RSF) خواهان توقف اعدام‌ها در ایران شدند

به مناسبت ۱۰ اکتبر روز جهانی مبارزه برای لغو مجازات اعدام ، کانون مدافعان حقوق بشر در ایران و گزارش‌گران بدون مرز(RSF) از مقامات حکومت ایران می‌خواهند به اعدام زندانیان عقیدتی و از این میان روزنامه‌نگاران پایان دهند.
دو سازمان مدافع حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها همگان را فرا می‌خوانند تا در روز ۱۰ اکتبر در همه شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #نه_به_اعدام (#notoexecution)، برای نجات جان زندانیان عقیدتی و روزنامه‌نگاران به مجازات غیرانسانی اعدام اعتراض کنند.

 

اعدام نوید افکاری جوان ۲۷ ساله ایرانی به تاریخ اول مهر، موجی از اعتراض را در ایران و جهان برنگیخت. از این میان اعتراض بیش از چهل عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل، کارشناسان و گزارش‌گران سازمان ملل و اتحادیه اروپا اعدام این ورزشکار را محکوم و آنرا «اعدامی فراقضایی» نامیده‌اند. وی که پس ازاعتراض‌های‌ مردمی در ابان‌ماه ۱۳۹۸ بازداشت شده بود، به قتل و محاربه متهم شد، اتهام‌هایی که هیچ‌گاه اثبات نشدند.

 

پس از چین ایران دومین کشور در جهان است که بیشترین شمار صدور و اجرای اعدام را داراست. قانون مجازات اسلامی برای شمار بسیاری از جرم‌ها و حتا تخلف‌های رسانه‌ای مجازات اعدام در نظر گرفته است. هم‌اکنون نزدیک به سی تن در راهروهای مرگ و در انتظار اجرای حکم اعدام هستند. از این میان روح‌الله زم مخالف ایرانی و مدیر سایت آمد نیوز(صدای مردم) که به تاریخ ۱۰ تیر از صدور حکم اعدام علیه خود مطلع شده است.

 

شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران در این باره می‌گوید :« هم اکنون بیش از سی نفر در زندانهای ایران با صدور حکم اعدام روبرو بوده و در راهروی مرگ نگران اجرای این مجازات غیر انسانی هستند. مردم ایران سالها برای حذف مجازات مرگ از قوانین کیفری تلاش کرده‌اند. جامعه جهانی باید بیدرنگ به این مبارزه کمک کند.»

در بیست سال گذشته ده‌ها روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار و وبلاگ‌نویس به مجازات اعدام محکوم شده‌اند. جمهوری اسلامی در ۵۰ سال گذشته بیشترین شمار احکام اعدام علیه روزنامه‌نگاران را صادر و یا اجرا کرده است. درسال‌های نخست پس از انقلاب دست‌کم در ایران ده‌ها روزنامه‌نگار از این میان نصرالله آرمان . علی اصغر امیرانی ، و سیمون فرزامی به جرم وابستگی به رژیم گذشته و ده‌ها تن از همکاران روزنامه‌های مخالفان و یا چپ به مانند سعید سلطان‌پور و رحمان هاتفی منفرد، اعدام شده‌اند.

کریستف دولوار دبیر اول گزارش‌گران بدون مرز در این باره اعلام کرد :« از سال ۱۳۵۷ در ایران هزاران زن و مرد و بیش از بیست روزنامه‌نگار بدست دادگاه‌های ناعادلانه اعدام شده‌اند. اعدام زندانیان عقیدتی که در برگیرنده روزنامه‌نگاران نیز هست، تندروانه‌ترین گونه‌ی سرکوب آزادی بیان است. زمان آن فرا رسیده است که جمهوری اسلامی ایران به این مجازات سنگ‌دلانه و قرون وسطی‌ای پایان دهد.»

 

جمهوری اسلامی ایران تاکنون پروتکل اختیاری میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی را که خواهان لغو مجازات اعدام است، امضا نکرده است. جمهوری اسلامی همیشه به قطع‌‌‌نامه‌های پیاپی مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواهان اتخاذ تصمیمی قانونی برای توقف مجازات اعدام شده‌اند، رای منفی داده است.

جمهوری اسلامی ایران دررده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۲۰ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۳ قرار دارد.

دهم اکتبر (۱۹ مهر) روز جهانی مبارزه با اعدام، نمادی از یک راه پرفراز و نشیب برای لغو این مجازات است. ملتهایی که در این راه پیشگام بوده‌اند نشان داده‌اند که «اعدام‌بس» یک ارزش انسانی، اساسی و جهانی است. این تلاش در دنیا تا حد زیادی هم به ثمر نشسته است. به طوری که طبق آمار سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۹ شاهد کمترین آمار جهانی اعدام در دهه گذشته بودیم.

با این حال آمار اعدام در ایران نه‌تنها امیدوارکننده نیست که برعکس، ایران در کل دنیا بعد از چین بالاترین رتبه اعدام کنندگان را در سال گذشته (۲۰۱۹) داشت که این روند تا سال ۲۰۲۰ نیز ادامه یافته است.

در بین اعدام شوندگان و محکومان به اعدام در ایران نوجوانانی بوده‌اند که در زمان ارتکاب جرم زیر سن قانونی یعنی ۱۸ سال داشتند.
همچنین در بین اعدام شدگان فعالین سیاسی و مدنی بودند که با اتهام‌های مختلف از جمله قتل ، مبارزه مسلحانه ، محاربه و بغی به اعدام محکوم شدند . حکومت با دستگیری معترضان و منتقدان خود، آنان را زیر شکنجه‌های طاقت فرسا وادار می کند که به اعمال ناکرده اعتراف کنند تا با این بهانه بتواند در بیدادگاه‌های خود برایشان حکم اعدام صادر کند.
جنایتی برای ارعاب و ترساندن مردم از اعتراض، که از خود اعدام هم هولناکتر است.

اما مردم ایران هم با هوشیاری در برابر این جنایت ساکت ننشستند و به خصوص در سال گذشته بعد از اینکه نوید افکاری، در زندان با شجاعت اعلام کرد که زیر شکنجه ناچار به اعتراف علیه خود شده و هیچ سندی دال بر محکومیت او جز اعترافات خودش وجود ندارد، در حمایت از او میلیونها بار هشتگ « نه به اعدام» و «اعدام نکنید» را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. و ترند شدن این هشتگ باعث شد دنیا صدای مخالفت ایرانیان با اعدام را بشنود.

با این حال حکومت ایران خواسته سیاسی‌اش برای ترساندن مردم را به کرسی نشاند و نوید را اعدام کرد. همان راهی که ۴۲ سال پیموده و #فرزاد_کمانگر ها و #نوید_افکاری ‌ها در این راه کم نبوده‌اند.

اما از این مبارزه و این تلاش همه باید یاد بگیریم. یک دست صدا ندارد اما هم‌صدایی ما حتما شنیده می‌شود! پس اجازه ندهیم این صدا خاموش شود.

هنوز بسیاری از محکومان به اعدام در زندان منتظر اجرای حکم یا اعاده دادرسی هستند. نام دستکم سی نفر از آنها منتشر شده است.
اعدام مجازات بی‌بازگشت است و بسیاری از حقوقدانان دنیا و متخصصان علوم انسانی برای خطاهای انسانی ( در صورت ارتکاب ) مجازات‌های جایگزین از جمله زندان در نظر گرفته‌اند.

بیاید همگی در روز شنبه #دهم_اکتبر ۲۰۲۰ ( ۱۹ مهرماه ۱۳۹۹) در ساعت ۲۰ تا ۲۲ به وقت ایران، با صدایی واحد «به اعدام نه بگوییم».

بیایید با نوشتن از #نه_به_اعدام، از زندگی و امید به آینده بگوییم.

از همه شما، چه فرد، چه سازمان ها و گروه‌های حقوق بشری و چه رسانه‌ها درخواست می‌کنم در هم‌رسانی این صدا همگام شوید.
برای رسیدن به زندگی باید با هم و کنار هم از مرگ و اعدام رد شویم!

شیرین عبادی

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
”مفاد پایبندی و باورمندی همکاری فعالین سیاسی و مدنی“ (( بیاییم به هم بپیوندیم ))

ما از شما یاران گرامی خواهش می کنیم بر پایه خواسته های مشترک حداقلی به هم بپیوندیم . منصور اسانلو کارگرسندیکالیست و سخنگوی دوره ای جنبش ستمدیدگان دادخواه ایران : ”مفاد پایبندی و باورمندی همکاری فعالین سیاسی و مدنی“ (( بیاییم به هم بپیوندیم )) ما بخشی از نیروهای مردمی …

خبر
مراسم اهداء شاخه گل برای جانباختگان قیام دیماه ۹۶ و قربانیان هواپیمای اکراینی

در گرامیداشت سومین سالگرد قیام دیماه ۹۶ و یاد جان باختگان این قیام و همچنین اولین سالگرد کشته شدگان جنایت سپاه

خبر
نامه تکان دهنده سهیل عربی ؛ هرآینه سکوت جایز که نیست، هیچ! بلکه جنایت است

وقتی زندان هم مقدس می شود؛ انتقاد به عملکرد مسولان زندان و افشاگری درباره ی زندان مصداق ارتکاب جرم توهین به مقدسات ! ‌ هرآینه سکوت جایز که نیست ،هیچ! بلکه جنایت است من ۹۹۱۱۶ هستم ،شما پیشتر مرا با نام سهیل عربی می شناختید . ۹۹۱۱۶ باز هم بازداشت …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: