فرانسه باید اعتراف کند که در دوران استعمار الجزایر، مرتکب جنایات جنگی شده است

الطیب زیتونی در گفت وگو با رادیو ملی الجزایر تصریح کرد: ما انتظارات زیادی از مکرون در دیدارش از الجزایر داریم؛ می خواهیم او همانند گذشته (دوران نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری) اعتراف کند که فرانسه در دوران استعمار الجزایر، مرتکب جنایت جنگی شد.

این وزیر الجزایری در ادامه گفت: 56 درصد مردم فرانسه خواستار اعتراف فرانسه به جنایت هایش در الجزایر هستند. وزیر مجاهدان الجزایر افزود: روابط اقتصادی الجزایر و فرانسه بسیار گسترش یافته است، اما حل و فصل نشدن پرونده های گذشته (تاریخ استعمار) ممکن است باعث تحت تاثیر قرار گرفتن این روابط اقتصادی شده و یا آن را حتی به خانه اول باز گرداند.

زیتونی در ادامه گفت: چهار پرونده از دوران استعمار همچنان باز است و لا ینحل باقی مانده است، آرشیو ملی الجزایر(که در اختیار فرانسه است)، پرونده مفقودان دوران انقلاب آزادیبخش الجزایر ضد فرانسه، پرداخت خسارت به قربانیان آزمایش های هسته ای فرانسه در الجزایر و بازگرداندن جمجمه نیروهای مقاومت الجزایر از فرانسه.

وی تاکید کرد که الجزایر هیچ سازشی را در این خصوص نمی پذیرد، زیرا مردم الجزایر با انقلاب و گذشته خود زنده اند و به آینده هم بی توجه نیستند. امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه قرار است فردا (چهارشنبه) در سفری یک روزه همراه با یک هیات، وارد الجزیره شود. مکرون قرار است در این سفر با «عبدالعزیز بوتفلیقه» رئیس جمهوری و «احمد اویحیی »نخست وزیر الجزایر دیدار و گفت وگو کند.

مکرون پس از دیدار از الجزایر،عازم قطر می شود. از سال 1830 تا 1962 که الجزایر توسط فرانسه اشغال و استعمار شد، نظامیان این کشور قتل عام ها و کشتارهای گسترده ای را علیه مبارزان و مردم عادی حتی زنان و کودکان انجام دادند و بر پایه گزارش ها به بیش از یک میلیون شهید برای استقلال الجزایر می رسد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.