‍ تخت معجزه ؛ شکنجه‌‌یی برای کشتن انسانیت!

محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی پیشین که سالهای نوجوانی اش را در زندانهای مخوف «ج‌ا» گذراند فیلمی از داستان زندگیش را منتشر کرد.

♦️او نوشت:
«نگاهی به داستان زندگی من
وقتی به گذشته ام فکر می کنم
چیزی جز زجر به یاد ندارم
چیزی جز تنهای نصیبم نبوده
هزاران بار از خودم پرسیدم که چرا ؟
چرا باید من این زندگی را می داشتم؟
جوابی جز این که ، چون من میتوانیستم تحمل کنم ، پیدا نکردم،ولی آیا واقعا من تحمل کردم!#صابر_ملک_رئیسی»

صابر بجای برادرش گروگان شده بود..

تازه‌ترین روایت‌ها از شکنجه تخت معجزه
نام تخت معجزه نامی آشناست. بارها این نام را از زبان زندانیان و گزارشات زندانیان شنیده بودم. بخصوص از قول زندانیان هموطن بلوچ. اما این بار روایتگر آن را به صورت کاملتری تشریح کرده است.

روایتگر این بار یک زندانی تازه آزاد شده است. او خود به تخت معجزه بسته شده بود. حالا ظاهراً آزاد است؛ اما در حقیقت هنوز به تخت شکنجه بسته شده است. او بخشی از وجودش را در آن تخت جا گذاشته است.

در تخت معجزه چگونه زندانی شکنجه می‌شود؟
روایتگر می‌گوید: «در اطلاعات زندان زاهدان یک تخت فلزی داشتند به اسم تخت معجزه وقتی که شکنجه‌های دیگر اثری نداشت زندانی را به این اتاق برده و روی این تخت به شکم می‌خواباندند و سپس دو دست زندانی را به حفاظ جلویی تخت و پاها را به حفاظ انتهایی تخت می‌بستند و بعد با دو تسمه پروانه به کف پاها شلاق می‌زدند. وقتی که خسته می‌شدند زندانی را باز می‌کردند و مجبورش می‌کردند که روی همین پاها راه برود که بتوانند دوباره بزنند.»

روایتگر ادامه می‌دهد: «این شکنجه بقدری دردآور بود که آدم حاضر است که تمامی گناه‌های شهر را به گردن بگیرد! ولی دیگر کارش به این تخت نکشد. اعترافات اجباری را همینطور از این زندانیان می‌گیرند.»

روایتی دیگر از این شکنجه
پیشتر از این یک گزارش در مورد تخت معجزه خوانده بودم: یک زندانی سیاسی پس از ۳ هفته بازداشت در اطلاعات زاهدان تحت شکنجه قرار گرفته و پس از ضرب و شتم و اعتراف‌گیری به سبک «تخت معجزه» مدت یک هفته است که به بند ۶ زندان مرکزی زاهدان منتقل شده است. تخت معجزه یکی از شیوه‌های رایج شکنجه برای گرفتن اعتراف از زندانی بخصوص در بازداشتگاه اطلاعات زاهدان است، در این نوع شکنجه متهم را به تخت می‌بندند و پرسنل اطلاعات متهم را آنقدر با کابل شلاق می‌زند تا فرد توان مقاومت خود را از دست بدهد. هدف از این شکنجه، اجبار فرد به اعترافات علیه خود است.»

پیش از این زندانیان سیاسی بلوچ مثل محمد صابر ملک رئیسی، عبدالکریم شه‌بخش و نوراحمد حسن زهی که تجربه زندانی شدن در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان را داشتند، در روایت‌های خود به وجود «تخت معجزه» به عنوان ضدانسانی‌ترین روش شکنجه در زاهدان اشاره کرده بودند.

ایران متحد، آری به همبستگی ملی

#متحد_شوید
#اعتراضات_سراسری

#نافرمانیهای_مدنی_اعتصابات_جمعی
#جمهوری_اسلامی_انتخاب_من_نیست

جاوید نام #طبیب_قلندر
قلندری که آرزوی آزادی و رهایی ایران را داشت و اکنون دیگر بین ما نیست.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: