قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی دو وکیل دادگستری، از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب هر کدام به پنج سال حبس محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، ابوذر نصراللهی وکیل‌مدافع آرش کیخسروی روز دوشنبه با اعلام این خبر گفت: «قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، موکلم را به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به ۵ سال و بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به ۱ سال حبس محکوم کرده است که طبق قانون، اشد مجازات یعنی ۵ سال حبس اجرا می‌شود».

این وکیل دادگستری درباره‌ی قاسم شعله‌سعدی متهم دیگر این پرونده اظهار داشت: «اتهامات هر دو متهم در این پرونده مشابه بود و او نیز مانند موکلم به همین میزان حبس محکوم شده است».

به گفته‌ی نصراللهی، حکم صادره از سوی دادگاه، غیرقطعی و قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه تجدیدنظر استان تهران است.

قاسم شعله‌سعدی هفته‌ی گذشته با تودیع قرار وثیقه و کفالت از زندان آزاد شد اما کیخسروی همچنان در زندان به سر می‌برد.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این دو وکیل ۱۱ مرداد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

«اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» از جمله اتهامات این دو وکیل است.

وکیل‌مدافع آرش کیخسروی ۲۰ آبان‌ماه به ایسنا گفته بود که با وجود تبدیل قرار بازداشت موقت موکلش به وثیقه، او همچنان در بازداشت است.

گفتنی است که پیش‌تر پیام درفشان وکیل‌مدافع آرش کیخسروی، وکیل بازداشتی گفته بود که عناوین اتهام موکلم از یک به چهار عنوان افزایش یافته است. آخرین دفاعیات او در مرحله بازپرسی انجام و برای او قرار بازداشت مجدد صادر شد. وکیل‌مدافع قاسم شعله‌سعدی دیگر وکیل بازداشتی درباره‌ی جلسه بازپرسی روز (یکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷) اظهار داشت که «در جلسه‌ی امروز، بازپرسی به صورت رسمی اتهامات موکل را شامل اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام در توییتر، اینستاگرام و تلگرام را تفهیم کرد».

پیش‌تر ابوذر نصراللهی در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌ی موکلش اظهار کرده بود که «روز (یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷) به دادسرا رفتم و با توجه به اینکه مهلت بازداشت یک‌ماهه‌ی آرش کیخسروی به پایان رسیده اما بازپرس تا این لحظه تصمیمی نگرفته است».

لازم به اشاره است که پیش از این، سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواسته بود که سرکوب مدافعان حقوق بشر را پایان بخشد و فوراً این مدافعان حقوق بشر را که ظاهراً به صرف انتقادهای مسالمت‌آمیزشان دستگیر شده‌اند آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای در واکنش به سرکوب جامعه مدنی و بازداشت‌های غیرقانونی وکلا و فعالان حقوق بشر در روزهای اخیر، از مقامات ایرانی درخواست کرد تا این افراد را فوراً آزاد کرده و تضمین کنند که هر فرد بازداشت‌شده از زمان دستگیری به وکیل دسترسی داشته باشد.

آرش کیخسروی همراه با قاسم شعله‌سعدی دو وکیل دادگستری، ۲۷ مردادماه در پی حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی که در اعتراض به نظارت استصوابی و قرارداد دریای خزر در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی حاضر شده بودند، بازداشت و به #زندان_تهران_بزرگ منتقل شدند.

این دو وکیل دادگستری پس از گذشت سه روز با لباس زندان و پابند و دست‌بند به دادسرای #اوین منتقل شده و پس از تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت یک‌ماهه به زندان تهران بزرگ بازگردانده شدند.
photo_2018-12-10_14-46-08.jpg

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: