“قاچاق نبی”

خبر

نبی در سال ۱۸۵۴ در روستای آشاغی موللو در منطقه قوبادلی در حاشیه رود آراز به دنیا آمد. پدرش علی کیشی و مادرش گؤزل به دلیل فقیر بودن در زمین های کشاورزی و خانه های اربابان کار می کردند.
نبی هر چه بزرگ تر می شد و درکش از دنیای پیرامون و زندگی واقعی بیشتر می شد، رنج خانواده و مردمش را عمیق تر احساس می کرد و از ظلم اربابان خشمگین تر می شد، تا اینکه روزی در سنین نوجوانی، جعفر خان، ارباب پدرش برای دریافت مالیات سراغ على کیشی می آید و چون علی کیشی اعتراض می کند، او را آنقدر می زند تا نیمه جان بر زمین می افتد، این بار نبی به اعتراض برمی خیزد و به خاطر تمام ناعدالتی ها و ظلم هایی که در حق خود و مردمش روا| داشته اند، بر سر ارباب هجوم می آورد، سربازهای تزار نبی ۱۶ ساله را زندانی می کنند و او بعد از ۲ سال از زندان فرار می کند و با کمک سایر کشاورزان رسالتش را برای دفاع از مظلومین شروع می کند.
قاچاق نبی دلداده هَجَر بود، دختری شجاع، جسور و جنگجو که نه تنها با اهداف و دغدغه های او مخالف نبود، بلکه روحیه حق طلبی اش باعث قدرت گرفتن قاچاق نبی بود.
قاچاق نبی در طول مبارزاتش از پذیرفتن هیچ مسئولیتی نهراسید؛ آن گونه که همه نبی را با هجر و هجر را با نبی می شناختند و مقاومت این شیرزن در مقابل طعمه ها، تطمیع ها و تهدید های اربابان قدرتمند، شاهدی بزرگ برای شجاعت و عشق هجر است.
قاچاق نبی مبارز و حق طلبی دلیر، منصف و راهبر بود، به طوری که در مقابل همه مظلومین احساس وظیفه می کرد و با تفنگ و اسبش می تاخت و چاقو بر گلوی اربابان سنگدل و بی انصاف می گذاشت، ولیکن انصافش حکم می کرد جان کسی را نگیرد، هدف او برابری بود نه زورگویی، صاحبان زمین به دلیل قدرت و شجاعت و علاوه بر آن نفوذی که در میان مردم داشت، از او ترس و واهمه داشتند. لازم به ذکر است، قاچاق نبی مبارزات در شمال آراز را کافی نمی دانست و با چشم پوشی بر مرزهای موجود بین دو آزربایجان، در جنوب رود آراز نیز به مبارزات خود ادامه می داد.
در نهایت بسیاری جاسوس برای از پای انداختن او گماردند و حتی پیشنهاد های چرب و لذیذی برایش داشتند که قاچاق نبی و هجر با هوشیاری تمام راه ورود را بستند و همین فداکاری آنان باعث شد که قاچاق نبی به قهرمان مردمی تبدیل شود و نام هایشان در تاریخ جاودانه بدرخشد.

قاچاق نبی در تاریخ ۱۲ مارس ۱۸۹۶ در مرز بین ایران و ترکیه کنونی قربانی خیانتی بزرگ شد که از پیش فراهم شده بود و به واسطه جاسوسان روسی کشته شد.
عجب آنکه پس از گذشت تمام این سال ها نه تنها خاطره این شجاعت ها کمتر نشده، بلکه به واسطه مردمی که باورش داشتند و سینه به سینه داستان هایش را نقل کردند و حتی رشادت های قاچاق نبی را در گوش کودکانشان لالایی گفتند، این حماسه در اکثر زمینه های هنری از جمله فیلم سازی، نمایشنامه نویسی، تئاتر، موسیقی و… مشهود است.

ترانه “قاچاق نبی” که در پست بعدی آمده است، یکی از آهنگ های معروف آذربایجانی می باشد که توسط خواننده معروف آذربایجان خان شوشینسکی اجرا شده است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
اعتصابات و اعتراضات کارگری و قیام سپید ، شورای هماهنگی رهبری و سامانه همبستگی ملی ایرانیان با منصور اسانلو

سامانه همبستگی ملی در حال گسترش است Instagram: @channelyektv http://www.facebook.com/ChannelYek  

خبر
#فورى 🔴 اعتصاب غذاى پنج نفر از زندانیان سیاسى محکوم به اعدام زندان مرکزى اهواز

#لب_دوزى جاسم حیدرى، على خسرجى،حسین سیلاوى، على مطیرى و على مجدم، پنج زندانى در انفرادى زندان مرکزى اهواز در اعتراض به شکنجه،رفتار مسؤلین زندان و ممنوعیت از ملاقات با خانواده هایشان از سه روز پیش اقدام به اعتصاب غذا کردند. منابع حقوق بشر مى گویند: این ۵ زندانى در انفرادى …

خبر
”مفاد پایبندی و باورمندی همکاری فعالین سیاسی و مدنی“ (( بیاییم به هم بپیوندیم ))

ما از شما یاران گرامی خواهش می کنیم بر پایه خواسته های مشترک حداقلی به هم بپیوندیم . منصور اسانلو کارگرسندیکالیست و سخنگوی دوره ای جنبش ستمدیدگان دادخواه ایران : ”مفاد پایبندی و باورمندی همکاری فعالین سیاسی و مدنی“ (( بیاییم به هم بپیوندیم )) ما بخشی از نیروهای مردمی …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: