“قاچاق نبی”

خبر

نبی در سال ۱۸۵۴ در روستای آشاغی موللو در منطقه قوبادلی در حاشیه رود آراز به دنیا آمد. پدرش علی کیشی و مادرش گؤزل به دلیل فقیر بودن در زمین های کشاورزی و خانه های اربابان کار می کردند.
نبی هر چه بزرگ تر می شد و درکش از دنیای پیرامون و زندگی واقعی بیشتر می شد، رنج خانواده و مردمش را عمیق تر احساس می کرد و از ظلم اربابان خشمگین تر می شد، تا اینکه روزی در سنین نوجوانی، جعفر خان، ارباب پدرش برای دریافت مالیات سراغ على کیشی می آید و چون علی کیشی اعتراض می کند، او را آنقدر می زند تا نیمه جان بر زمین می افتد، این بار نبی به اعتراض برمی خیزد و به خاطر تمام ناعدالتی ها و ظلم هایی که در حق خود و مردمش روا| داشته اند، بر سر ارباب هجوم می آورد، سربازهای تزار نبی ۱۶ ساله را زندانی می کنند و او بعد از ۲ سال از زندان فرار می کند و با کمک سایر کشاورزان رسالتش را برای دفاع از مظلومین شروع می کند.
قاچاق نبی دلداده هَجَر بود، دختری شجاع، جسور و جنگجو که نه تنها با اهداف و دغدغه های او مخالف نبود، بلکه روحیه حق طلبی اش باعث قدرت گرفتن قاچاق نبی بود.
قاچاق نبی در طول مبارزاتش از پذیرفتن هیچ مسئولیتی نهراسید؛ آن گونه که همه نبی را با هجر و هجر را با نبی می شناختند و مقاومت این شیرزن در مقابل طعمه ها، تطمیع ها و تهدید های اربابان قدرتمند، شاهدی بزرگ برای شجاعت و عشق هجر است.
قاچاق نبی مبارز و حق طلبی دلیر، منصف و راهبر بود، به طوری که در مقابل همه مظلومین احساس وظیفه می کرد و با تفنگ و اسبش می تاخت و چاقو بر گلوی اربابان سنگدل و بی انصاف می گذاشت، ولیکن انصافش حکم می کرد جان کسی را نگیرد، هدف او برابری بود نه زورگویی، صاحبان زمین به دلیل قدرت و شجاعت و علاوه بر آن نفوذی که در میان مردم داشت، از او ترس و واهمه داشتند. لازم به ذکر است، قاچاق نبی مبارزات در شمال آراز را کافی نمی دانست و با چشم پوشی بر مرزهای موجود بین دو آزربایجان، در جنوب رود آراز نیز به مبارزات خود ادامه می داد.
در نهایت بسیاری جاسوس برای از پای انداختن او گماردند و حتی پیشنهاد های چرب و لذیذی برایش داشتند که قاچاق نبی و هجر با هوشیاری تمام راه ورود را بستند و همین فداکاری آنان باعث شد که قاچاق نبی به قهرمان مردمی تبدیل شود و نام هایشان در تاریخ جاودانه بدرخشد.

قاچاق نبی در تاریخ ۱۲ مارس ۱۸۹۶ در مرز بین ایران و ترکیه کنونی قربانی خیانتی بزرگ شد که از پیش فراهم شده بود و به واسطه جاسوسان روسی کشته شد.
عجب آنکه پس از گذشت تمام این سال ها نه تنها خاطره این شجاعت ها کمتر نشده، بلکه به واسطه مردمی که باورش داشتند و سینه به سینه داستان هایش را نقل کردند و حتی رشادت های قاچاق نبی را در گوش کودکانشان لالایی گفتند، این حماسه در اکثر زمینه های هنری از جمله فیلم سازی، نمایشنامه نویسی، تئاتر، موسیقی و… مشهود است.

ترانه “قاچاق نبی” که در پست بعدی آمده است، یکی از آهنگ های معروف آذربایجانی می باشد که توسط خواننده معروف آذربایجان خان شوشینسکی اجرا شده است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
اخبار هفتگی زندانیان سیاسی ۱ مهر ۱۳۹۹ با بیتا جوراب دوز و شکوفه آذرماسوله

همراه با گزارشات نقض حقوق بشر وبیانیه ها وپیام ها ونامه های زندانیان سیاسی : تیتر گزارشات: ۱- تحت_تعقیب از سوی مردم ایران: تصویرسید محمود ساداتی و مهرداد تهمتن، قاضی صادرکننده حکم قتل نوید افکاری ۲- زیر بار ظلم و دروغ نمی‌روم» پخش صدای #نوید_افکاری قهرمان بر مزارش ۳- روشن …

خبر
اسامی #زندانیان_سیاسی در #زندان_قرچک_ورامین

اسامی #زندانیان_سیاسی در #زندان_قرچک_ورامین که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در کنار زندانیان جرائم عمومی و گاها جرائم خشن نگهداری می‌شوند ترتیب اسامی:میزان حبس قابل اجرا از میان این زندانیان #گلرخ_ایرایی در پرونده پیشین خود نیز چند سال را در #بند_زنان #زندان_اوین محبوس بوده است  

خبر
همدردی صدیقه مالکی فرد، همسر هاشم خواستار، با خانواده ی زنده یاد نوید افکاری

مشهد: همدردی صدیقه مالکی فرد، همسر زندانی سیاسی هاشم خواستار، با خانواده ی زنده یاد نوید افکاری و اشاره به اعدام های جنایتبار گذشته ی رژیم جمهوری اسلامی ۹۹.۷.۳ #نه_به_اعدام #قیام_نزدیک_است #نه_به_جمهوری_اسلامی

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: