قرارداد ترکمانچای اما اینبار نفتی: سهم ایران ۲۰ درصد، سهم روسیه ۸۰ درصد!؟

خبر

شرکت ملی نفت ایران با یک قرارداد جدید نفتی توسعه دو میدان نفتی را به شرکت “زاروبژنفت” روسیه واگذار کرد. هدف از این قرارداد توسعه میدان‌های “آبان” و “پایدار غرب” اعلام شده است.

روز چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، خبر انعقاد قرارداد جدید نفتی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت روسی زاروبژنفت در خبرگزاریهای رسمی منتشر شد.
بر اساس این قرارداد و در سایه همکاری این دو شرکت، باید ظرفیت تولید نفت دو میدان “آبان” و “پایدار غرب” افزایش یابد. میدان “آبان” در جنوب غربی شهرستان دهلران واقع است و میدان “پایدار غرب” نیز در شمال غربی اهواز.

در حال حاضر تولید کنونی نفت این دو میدان ۳۶ هزار بشکه در روز اعلام شده است. ولی قرار است در همکاری با شرکت روسی میزان تولید از این دو میدان نفتی افزایش یابد.

naft

امضای قرارداد
هدف از امضای قرارداد همکاری با این شرکت روسی، افزایش تولید نفت این دو میدان به ۴۸ هزار بشکه در روز اعلام شده است. این قرارداد ده ساله است و می‌تواند پس از آن به مدت ده سال دیگر نیز تمدید شود.

۲۰ درصد سهم ایران و ۸۰ درصد سهم روسیه
طبق این قرارداد، سهم مشارکت شرکت روسی زاروپژنفت از این قـرارداد ۸۰ درصد است و سهم شرکت ملی نفت ایران ۲۰ درصد تعیین شده است.

هزینه‌های افزایش کارآیی تولیدی دو میدان نفتی “آبان” و “پایدار غرب” حدود ۶۷۵ میلیون دلار برآورد شده است. افزون بر آن ۶۸ میلیون دلار نیز برای تامین هزینه‌های غیرمستقیم این پروژه پیش بینی شده است. بخشی از این پول صرف تعمیر پمپ‌ها و جایگزین کردن پمپ‌های فرسوده خواهد شد.
این قرارداد نفتی که با شرکت روسی منعقد شد از نمونه همان قراردادی است که شرکت ملی نفت ایران با شرکت نفت فرانسوی توتال و با هدف توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی منعقد کرده بود.

دولت پس از لغو بخشی از تحریم‌ها جذب سرمایه‌گذار خارجی برای صنعت نفت و گاز را به عنوان یک برنامه محوری در دستور کار قرار داد اما تهدیدهای دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای مانع حضور شرکت‌های نفتی بزرگ در ایران شده است.
نگرانی از مجازات‌های آمریکا که در ارتباط با تحریم‌های اقتصادی ایران وضع شده‌اند، باعث شده که بسیاری از شرکت‌های غربی از سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنایع نفت و گاز ایران خودداری کنند. همین موضوع باعث افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه شده است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
پیام شکوفه آذر ماسوله به جنبش #دادخواهی

شکوفه آذرماسوله فعال سیاسی و مدنی از اعدام وشکنجه های خانواده اش در دهه شصت میگوید فعال سیاسی و مدنی و از معترضان به اسیدپاشی که در تاریخ ۱۸ خرداد ۹۴ بازداشت شد. شکوفه آذرماسوله از ظلم هایی می گوید که طی چهار دهه بر خانواده و بستگان او رفته …

خبر
ناهید تقوی، شهروند شصت و شش ساله، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

ناهید تقوی، شهروند شصت و شش ساله، شب جمعه ۲۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. به چهره این زن زیبا و مصمم خوب بنگرید! با وجود ۶۶ سال سن و فشار خون بالا، چه شور زندگی در نگاه او …

خبر
دلنوشته مسیح علینژاد در مورد حکم هشت سال زندان برادرش

قلبم درد می‌کند، وکیل برادرم نوشته دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم هشت سال زندانِ ⁧ #علیرضا_علینژاد ⁩ را تایید کرد و به هیچ‌کدام از اعتراضات ما توجه نکرد. برادرم را به جرم تبلیغ علیه نظام و‌ توهین به رهبری جمهوری اسلامی دادگاهی کردند. همان حکومتی که می‌خواست با موشک‌هایش از …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: