قرعه‌کشی جام جهانی برگزار شد. ایران با دو تیم اروپایی قدر قدرت روبه‌رو شد و آلمان باید با مکزیک، سوئد و کره جنوبی رقابت کند. ساده‌ترین گروه از آن روسیه و لهستان شد.

همه تیم‌هایی که به جام جهانی راه می‌یابند، در شمار بهترین‌های قاره خود هستند. اما قرعه گاه به سود کشوری رقم می‌خورد و گاه چالشی بزرگ در برابر تیم‌های یک گروه می‌نهد.

روز جمعه، اول دسامبر (۱۰ آذر) قرعه‌کشی مسابقات جام جهانی سال ۲۰۱۸ در کاخ کرملین برگزار شد. در این مسابقات که روز ۱۴ ژوئن سال آینده آغاز می‌شود و روز ۱۵ ژوئیه به پایان می‌رسد، مجموعا ۳۲ تیم از جهان شرکت دارند.

قاعده بر این است که ابتدا تیم‌های سرگروه‌ هر ۸ گروه رقابت‌ها تعیین شوند. روسیه میزبان این رقابت‌ها در گروه نخست پیکار خواهد کرد و تیم آلمان در گروه F. دیگر تیم‌های سرگروه عبارتند از: تیم پرتغال در گروه B، تیم فرانسه در گروه C، تیم آرژانتین در گروه D، تیم برزیل در گروه E، تیم بلژیک در گروه G و سرانجام تیم لهستان در گروه H.

شاید دشوار بتوان گفت که کار و شانس صعود چه تیمی در چه گروهی سخت یا ساده است. اما، ترکیب تیم‌ها در هر گروه می‌توانند راه صعود به دور بعد را بگشایند یا سد کنند. تیم ایران با حضور در گروه B با تیم‌های اسپانیا و پرتغال هم گروه است. تیم دیگر این گروه مراکش است. به این ترتیب ایران برای صعود به دور بعد با دشواری‌های بسیاری روبه‌رو خواهد بود.

بسیاری از کارشناسان فوتبال خوش داشتند که ایران با تیم‌های آمریکای جنوبی هم گروه شود. تجربه دیدار خوب ایران در برابر آرژانتین پشتوانه چنین نظری بود. تیم‌های اروپایی، تیم‌هایی هستند که بر روی بازی سریع و توپ محور عمل می‌کنند و تیم‌های آمریکای جنوبی، بر روی مهارت‌های فردی ستاره‌های خود.

اما قرعه ایران را به گروهی فرستاد که با دو تیم توانمند اروپایی روبه‌رو شود. گذشتن از سد مراکش در این گروه، گرچه ناممکن نیست، اما وجود اسپانیا و پرتغال شانس صعود ایران به مرحله بعدی را کاهش خواهد داد.

در گروه F، آلمان با سه تیم سوئد، کره جنوبی و مکزیک هم‌گروه شده است. دیدار نخست آلمان در این رقابت‌ها با تیم مکزیک خواهد بود که عبور از سد آن کار ساده‌ای نیست. با حضور سوئد در این گروه، شاگردان یوآخیم لوو می‌بایست خوش بدرخشند تا به دور بعد صعود کنند.

در گروه G تیم بلژیک با تیم بریتانیا هم‌گروه شده است. با حضور پاناما و تونس در این گروه، شانس صعود این دو تیم تقریبا قطعی به نظر می‌رسد. در گروه C نیز گرچه فرانسه و دانمارک حضور دارند، اما عبور از سد پرو و استرالیا برای این دو تیم اروپایی نیز دور از انتظار نخواهد بود.

روسیه  در گروه A با هم‌گروه شدن با تیم‌های عربستان، مصر و اروگوئه کار دشواری برای صعود به مرحله بعدی نخواهد داشت و در گروه H لهستان نیز با تیم‌های کلمبیا، ژاپن و سنگال باید رقابت کند. بنابراین می‌توان گفت که کار روسیه و لهستان ساده‌تر از چالش سایر سرگروه‌ها خواهد بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: