وزیر خارجه لبنان، جبران باسیل ، کشورهای خارجی را متهم می سازد به این که قصد دارند لبنان را مرعوب سازند. از جمله برای  از بین بردن یک پروژه مشترک گاز با روسیه. او از روسیه تقاضا می کند بعنوان یک قدرت متعادل کننده بیشتر به میدان آید.

او گفت در حال حاضر در خاورمیانه کارزاری علیه لبنان برپا شده که هدفش «به وحشت انداختن» لبنان است. هدف مجبور ساختن لبنان به چشم پوشی از اجرای پروژه مشترک گاز با روسیه است.

جبران باسیل، روز جمعه، پیش از دیدار با  سرگئی لاوروف، همتای روس خود گفت بازیگران سیاسی خارجی تلاش می کنند تا بیروت را با دشواری های گوناگونی مواجه سازند. قبل از آغاز بحران کنونی، لبنان  تقریبا در آستانه  امضاء قرار دادی با موسسات روسی برای برداشتن نخستین گامهای مشترک در راستای بهره برداری از میدان های گاز صخره ای  درلبنان بود.

آیا عربستان حریری را گروگان گرفته است؟

جبران باسیل  وزیر خارجه لبنان گفت هم اکنون ، کارزاری به راه اندخته اند تا به بهانه های گوناگون، جلو اجرای این پروژه را بگیرند.» برخی از کشورها تلاش می کنند تا با بکار گرفتن برخی از ابزارها لبنان را تحت فشار قرار دهند و با وارد آوردن ضربه ای به آن راس کشور (نخست وزیر) را بزنند.

اشاره باسیل  به اظهارات سعد حریری است که قبل از ترک ریاض به طرف فرانسه و سپس بازگشت به لبنان زیر فشار عربستان سعودی اعلام کرده بود که  از نخست وزیری  کناره گیری  می کند .

او اضافه کرد:  همان قدرت هائی  که جنگ در سوریه  را برپا ساختند و  تروریست ها را به آنجا گسیل داشتند، حالا تلاش می کنند تا به لبنان صدمه بزنند.

وزیر خارجه لبنان نخواست مشخص سازد که منظورش کدام کشورها هستند. باسیل پس از بیان این نکته که » کارزاری برای مرعوب کردن لبنان » در کار است اظهار داشت: بیروت امیدوار است که مسکو بر کوشش های خود جهت تامین تعادل نیروها در منطقه بیافزاید . روسیه همواره نقش بزرگی در مبارزه با تروریسم  و کاستن از وخیم شدن در گیری ها ایفا کرده است. ما یقین داریم که  همکاری های دو جانبه  ما در عرصه های دیگر گسترش خواهد یافت، از جمله  برای بازگرداندن صلح به سوریه.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: