محسن سازگارا: مقاومت مدنی برای نصیحت دیکتاتور نیست

محسن سازگارا: مقاومت مدنی برای نصیحت دیکتاتور نیست، برای شکست و به زیر کشیدن آن است

🔸دکتر محسن سازگارا، دبیر کارگروه مقاومت مدنی شورای گذار٬ در جلسه‌ای با دانشجویان روش‌های مختلف مقاومت مدنی و اهمیت آن را برای گذار از نظام‌های دیکتاتوری توضیح و سپس به پرسش‌ها پاسخ داد.

🔸آقای سازگارا در مورد گذار از یک نظام دیکتاتوری و در مورد ایران گذار از استبداد دینی، از طریق گذار و مقاومت مدنی گفت٬ یک دوگانه‌ای در ادبیات سیاسی، به ویژه از دوران اصلاحات به بعد، ساخته شد. و آن دوگانه انقلاب و اصلاح بود؛ به این معنی که انقلاب مساوی شد با خشونت ورزی و اصلاحات مترادف شد با خشونت پرهیزی. اما این دوگانه درست نیست و بستگی دارد به تعریفی که از انقلاب داریم.

🔸آقای سازگارا معتقد است: انقلاب فرآیندی است که طی آن اقشاری از مردم که از عرصه سیاست به حاشیه رانده شده‌اند و در آن تاثیری ندارند٬ ناگهان به صحنه سیاست بیایند که منجر به تغییر طبقه حاکمه بشوند. این فرآنید می‌تواند با خشونت و یا بدون خشونت باشد. بنابراین می‌توان واژه انقلاب را به کار برد اما بدون خشونت.

🔸آقای سازگارا پس از این مقدمه به موضوعات زیر پرداخت:
در یک نگرش کلان به مبارزات و نزاع بر سر قدرت می‌توان دو گزینش را در نظر داشت، یکی راهبرد جنگ چریکی و مبارزه مسلحانه؛ و گزینش دیگر مقاومت مدنی و مبارزات خشونت پرهیز است. این گزینش البته سابقه طولانی در تاریخ ندارد و فرموله و نظریه شدن آن بیشتر به قرن بیستم باز می‌گردد، زمانی که گاندی این راهبرد را پیشه کرد.

🔸مقاومت مدنی برای نصیحت دیکتاتور نیست، بلکه برعکس مقاومت مدنی را باید طوری برنامه ریزی کنیم که بتوانیم دیکتاتور را شکست بدهیم.

🔸فرایند مقاومت مدنی بر سه ستون استوار است. این سه ستون باید به موازات هم برنامه‌ریزی و اجرا شوند تا بتوان دیکتاتور را به زیر کشید. این سه ستون عبارتند از:
اعتراضات عمومی: که ساده‌ترین روش آن اعتراضات خیابانی است. البته این روش زمانی که جمعیت زیاد شود موثر خواهد بود. روش دیگر تظاهرات برق آسا یا شعار نویسی و بنر آویزان کردن است.

🔸عدم همکاری و امتناع: این مهم ستون و تاکتیک دوم است. مهمترین و شناخته شده‌ترینِ این ستون٬ اعتصاب و سر کار نرفتن است. اما اینها کافی نیست و در ادامه باید روی تحریم‌ها و بایکوت اشخاص و نهادهای حکومتی کار کرد.

🔸ریزش حکومت: ستون سوم که به اندازه دو ستون اول اهمیت دارد٬ ریزش بدنه حکومت از هسته مرکزی قدرت است. در این رابطه نیز باید برنامه ریزی داشت. هرگاه این ریزش به هسته قدر رسید کار حکومت و دیکتاتور تمام است. البته ستون‌های فرهنگی٬ اقتصادی و اداری زودتر جدا می‌شوند.

(https://t.me/goitc/99)ویدیوی این کلاس آموزشی را در اینجا ملاحظه کنید (https://iran-tc.com/fa/%D9%85%D8%AD%D8%B3%D9%86-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DA%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7-%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B5%DB%8C%D8%AD%D8%AA-%D8%AF%DB%8C/)

#شورای_مدیریت_گذار

@IranTC_Official

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: