مراجع تقلید با اصلاح قانون سن ازدواج کودکان مخالفت کردند

f5

بنابر اخبار منتشره مراجع تقلید «فقها» در واکنشی تند نسبت به تغیر و اصلاح سن ازدواج کودکان به مخالفت پرداختەاند و آنرا خلاف شرع نبی و اسلام خواندەاند. فاطمه ذوالقدر، نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی  طی مصاحبەای با خبرگزاری حکومتی “ایلنا” اعلام کرد: مراجع تقلید  حکومت « اسلامی» با تغیر و اصلاح سن ازدواج به شدت مخالفت کردەاند و آنرا خلاف شرع خواندەاند.

مخالفت با اصلاح قوانین مرتبط با سن ازدواج دختران تنها به مراجع تقلید محدود نمی‌شود و دست مسئولین و نمایندگان حکومتی نیز در این مساله عیان است. احمد حمزه، از نمایندگان مجلس رژیم در سخنانی توهین آمیز به این لایحه هجوم برده و آنرا عاملی در کاهش موالید در ایران معرفی کرده است. نگاه ابزاری و جنسی به زنان در رژیم «ولایت فقیه»  با ایدئولوژی «فقهی»  موضوعی جدید و تازه نیست ؛ مرتجعان  کهنه اندیش رژیم« ولایی» در سخنان توهین‌آمیز خود تنها به خانەداری زنان و توان تولید مثل آن‌ها اشاره کردەاند که هدف از این سخنان جز تحقیر و سرکوب زنان و ممانعت از حضور آنان در جامعه و امور سیاسی چیز دیگری نیست.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی، حداقل سن ازدواج دختران ۱۳ سال است، اما تبصره‌هایی نظیر “ولایت مطلقه والدین بر کودکان” وجود دارد که ازدواج دختران در ۹ سالگی را هم میسر می‌کند. فاطمه ذوالقدر ، در همی رابطه می‌گوید: دخترانی داریم که به دلیل عدم مخالفت دادگاه و با اجازه پدر در ۹ سالگی با مردان ۴۰، ۵۰ یا حتی ۶۰ ساله ازدواج می‌کنند، بدون اینکه کسی شاکی باشد و یا ممانعتی در این خصوص وجود داشته باشد.

وجود چنین قوانینی در حکومت اسلامی این اجازه را به مردان با سن بالا می‌دهد که با سو استفاده از فقر خانواده‌ها و دادن وعده‌های مالی به سرپرست خانواده، کودکان دختر را به عقد خود درآورند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.