مرگ در قطر

f1

گاردین: از زمانی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲انتخاب شده،حدود ۲۰۰۰ کارگر در این کشور کشته شده اند…

این خبر همزمان در بردارنده حقایق آشکار و پنهان متعددی است :

1-      حوادث منجر به فوت تنها بخش کوچکی از حوادث زیانبار محیط کار هستند. بر این اساس می توان حدس زد که ورای این 2000 کشته شده، با چه تعداد موارد قطع عضو، فلج، کوری و….و سایر موارد نقص عضو در پروژه های قطر مواجه هستیم و ابعاد این پیامدها تا چه حد گسترده است!

2-      با توجه به سطح قرون وسطایی روابط کار در این پروژه ها، غرامت ناشی از نقص عضو و فوت کارگران شاغل در این پروژه ها نیز اساساً بدرستی پرداخت نمی گردد!

3-      این خبر همچنین در برارنده این واقعیت است که 2000 خانواده نان آور خود را از دست داده اند و چندین برابر آن که با نقص عضو مواجه و از کار افتاده شده اند، مشخص نیست چه سرنوشتی در این دنیای بی رحم مبتنی بر مناسبات سودورزانه سرمایه داری در انتظارشان است!

4-       پیامدهای زیانبار حوادث چون مرگ و نقص عضو تنها بخشی از پیامدهای عدم رعایت استانداردهای ایمنی و حفاظت صنعتی در محیط های صنعتی است که بخش بسیار بزرگتری از آن به بیماری های شغلی برمی گردد که اساساً همه آنها قابل پیشگیری و در عین حال دارای عوارض غیر قابل درمان و جبران اند. می توان تصور نمود که نرخ بیماری های شغلی در چنین محیط هایی تا چه حد بالاست

5-       می توان تصور نمود و به استناد گزارش های منتشره متعدد نیز روشن شده است که در جایی که حوادث صنعتی طی چند سال منجر به کشته شدن 2000 کارگر می گردد، سایر حقوق نیروی کار نیز در حد بسیار وسیعی زیرپا گذاشته شده است. و عملا نوعی برده داری مدرن صنعتی بر روابط کار حاکم گردیده است!

6-       این خبر همچنین بیانگر فساد نهادینه شده در فیفست که منجر به انتخاب قطر بدون کمترین امکانات زیرساختی مناسب ، اما دارای قدرت لابیگری و رشوه دهی بسیار بالا برای میزبانی جام جهانی فوتبال 2022 می گردد!

7-       خجم عظیم عملیات زیرساختی و عمرانی در قطر عملا به معنی نا آماده بودن زیرساخت فیزیکی مورد نیاز در این کشور برای برگزاری این رویداد مهم ورزشیاست که سبب گردیده است تا در یک برنامه ریزی شتاب زده و نامعقول نسبت به آماده نمودن این زیر ساخت اقدام گردد که اینگونه پیامدهای فاجعه بار نتیجه اجتناب ناپذیر آن است!

8-       چشم فروبستن بسیاری از سازمان های ناظر مرتبط با موضوع و یا عدم نظارت اثربخش از سوی آنها که نتوانسته است علی رغم انتشار گزارش های متعدد از نا ایمن بودن شرایط کار، نقض گسترده حقوق نیروی کار و….تا کنون، این روند را متوقف نماید. بسیاری از رسانه های جریان اصلی که کمترین موارد نقض حقوق بشر در کشورهای با رژیم های “نامطلوب” غرب را بارها و بارها به افکار عمومی تزریق می کنند، در این موارد اساساً ترجیح می دهند یا خفقان بگیرند و یا به مثابه نوشداروی پس از مرگ سهراب ، اخبار و گزارش های بی خاصیتی را مخابره کنند که بگویند ما هم گفتیم. سخن از رسانه هایی است که ترجیح می دهند تا دوسال بمباران وحشیانه یمن از سوی عربستان را با سکوت خبری برگزار کنند و هر بار هم که قرار باشد خبری در مورد یمن مخابره نمایند ، مداخله ایران در یمن و حمایت از حوثی ها را در مرکز آن قرار دهند!

9-       پیام دیگر آن پیامدهای ویرانگر نئولیبرالیسم و خصوصی سازی و…که در چارچوب آن هزاران پروژه پیمانکاری بدون ملزم نمودن کارفرمایان به رعایت استانداردهای حفاظت صنعتی و بهداشت کار به پیمانکاران متعدد بخش خصوصی در داخل و خارج این کشور واگذار شده است. نمی توان انکار نمود که تمام این حوادث در شرایط حاکمیت نئولیبرالیسم و اصول اساسی آن چون آزادسازی بازار کار ، مقررات زدایی و…که سبب حذف بسیاری از نظارت های ایمنی گردیده است، رخ می دهند و در شرایطی دیگر این پیامدها می توانست تا این حد گسترده نباشد.

10-   بدیهی است که این اتفاقات از آنجا که در شرایط بحرانی منطقه چون جنگ سوریه، پدیده داعش و…رخ می دهند، در حاشیه قرار گرفته و همراه با آن، ضعف و نا کارآمدی تشکل های کارگری، چپ و نیروهای ترقی خواه سبب شده است تا کمپینی بین المللی برای افشاگری در این زمینه و مقابله با این مجموعه درهم تنیده فساد ، دیکتاتوری، نقض حقوق بشر، نقض استانداردهای ایمنی و…در ارتباط با جام جهانی 2022 شکل نگیرد.

11-   بگذارید این را هم اضافه کنم که برخی از هموطنان ما در سال های اخیر علاقه زیادی به مسائل زیست محیطی، حیوانات و حقوق آنها و نگهداری از آنها از خود نشان می دهند که بسیار هم ارزشمند و قابل تحسین است. اما جالب اینجاست که بسیاری از همین آدم های حساس به حقوق حیوانات که وقتی خبری در باره آلوده کردن محیط زیست و آزار حیوانات و.. می شنوند، بشدت منقلب شده و نمِ گوشه چشمشان مشاهده می شود، گوشی برای شنیدن اینگونه خبرها مانند کشته شدن 2000 کارگر در ارتباط با پروژه های تاسیساتی جام جهانی قطر و… ندارند و اگر هم بشنوند ، بدون اینکه چندان به آن فکر کنند، براحتی از آن می گذرند.

12-   این موضوع در مورد ورزش دوستان و مفسران ورزشی که دوست دارند اینگونه وانمود کنند که از دقیق ترین و آخرین اطلاعات مربوط به زندگی حرفه ای و خصوصی در مورد تیم ها، ستاره های ورزشی ، مربیان و… با خبر هستند و با افتخار و غرور با مناسبت و بی مناسبت آن را به خورد دیگران می دهند و ساعت ها فک شان را به کار می اندازند، گویا گوش و چشمی برای شنیدن و دیدن این گونه اخبار تاسف بار ندارند و اگر هم اظهار نظری کنند ، چیزی بیش از تیترهای خبری مطبوعات زرد نخواهد بود.

آیا اخباری چون گردش های مالی میلیاردی در فوتبال، فساد در فیفا، فرار مالیاتی بسیاری از ستارگان فوتبال و مربیان مشهور، کشته شدن 2000 کارگر در جریان ساخت ورزشگاه ها و تاسیسات ورزشی در قطر، و…، نقض گسترده حقوق کارگران و استثمار بیرحمانه کودکان کار در کارگاه های بهره کشی که البسه و تجهیزات ورزشی برند را در کشورهای فقیر تولید می کنند ، و….نباید سبب شود تا ورای همه ویژگی های های جذاب فوتبال به عنوان یک ورزش زیبا و نبرد برابر ، نماد کار تیمی ، استراتژی و تاکتیک ، ورزشی هیجان انگیز و دارای محبوبیت گسترده اجتماعی و بسیاری دیگر از وجوه مثبت آن ، به ابعادی که به آنها اشاره شد نیز اندیشیده شود؟

این خبر نشان می دهد که مسابقات جام جهانی فوتبال بر چه بستری از مرگ، درد و رنج و فقر و محرومیت و استثمار کارگران برگزاری می شود و در پشت پرده هیجانات ناسیونالیستی ، تبلیغات میلیاردی ، تجارت فوتبال و …چه رویدادهای تلخ و آزارنده ای در جریان است.  جا دارد هنگام تماشای مسابقات جام جهانی فوتبال و طرفداری هیجانی بی دلیل یا با دلیل از فلان یا بهمان تیم و یا بازیکن، این حقایق را نیز مد نظر داشته باشیم.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.