مرگ یک معترض در زندان اوین

طیبه سیاوشی و محمود صادقی، دو نماینده مجلس،‌خبر خودکشی و جان باختن سینا قنبری،‌ یکی از بازداشت شدگان در زندان اوین را تایید کردند. پیشتر کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ۹۶، از درگذشت سینا قنبری در زندان اوین خبر داده بود. خانم سیاوشی، نماینده مجلس از تهران، روز دوشنبه ۱۸ دی با اعلام فوت یک جوان ۲۳ ساله در زندان اوین به خبرگزاری ایلنا گفت که پس از پیگیری از مراجع مربوطه به وی اعلام شده که علت،‌ خودکشی بوده است. پیش از این، کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ۹۶، از درگذشت سینا قنبری، یکی از بازداشت‌شدگان روزهای اخیر، در زندان اوین خبر داده بود.

به گزارش رادیو فردا، این کمیته روز یکشنبه ۱۷ دی، افزوده بود که سینا قنبری، جوان۲۳ ساله تهرانی، که چندروزی بود در بند قرنطینه زندان اوین در بازداشت به‌سرمی‌برد، «به‌دلایلی نامعلوم جان سپرده است». کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ۹۶ اعلام کرد که منبع این خبر، تعدادی از آزادشدگان بوده‌اند. طیبه سیاوشی گفت: «این موضوع را از وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی پیگیری کردم که اعلام شد این فرد جوان ۲۲ ساله دیپلمه‌ای بود که توسط نیروی انتظامی بازداشت و تحویل دستگاه قضایی شده‌ است».

این نماینده مجلس با اعلام اینکه موضوع را به دفتر علی لاریجانی، ‌رئیس مجلس، اطلاع داده است، اضافه کرد: «در چند روز اخیر، در پیگیری‌های متعدد با قوه‌قضائیه، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی خواستار این بودیم که نظارت کامل و دقیقی بر جوانانی که در این ناآرامی‌ها بازداشت شده‌اند، داشته باشند و اگر این افراد در تخریب اموال نقشی نداشتند، آزاد شوند».

وی به این پرسش ایلنا که آیا نمایندگان تهران درخواستی برای ملاقات با بازداشت شدگان داشته‌اند، پاسخ داد:‌ «روز گذشته (یکشنبه) به اتفاق برخی از نمایندگان مجلس، همچون خانم‌ها سلحشوری و سعیدی و آقای موسوی، جلسه‌ای با افرادی که نماینده دانشجویان بازداشت شده بودند، برگزار کردیم. همچنان پیگیر این موضوعات هستیم اما تاکنون و تا جایی که اطلاع دارم درخواستی برای ملاقات داده نشده است».

بنابر این گزارش، همزمان، محمود صادقی نماینده مجلس از تهران، در گفت و گو با «اعتماد آنلاین» با تایید فوت سینا قنبری گفت: «طبق اطلاعی که از یکی از مراجع اطلاعاتی گرفتم، این فرد توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و آنطور که گفتند در زندان اوین اقدام به خودکشی کرده است». صادقی در این مورد که آیا این شخص در تجمعات حضور داشته است، تاکید کرد: «اطلاعی ندارم که در تجمعات حضور داشته یا خیر و افزود: «او دانشجو نبود و دیپلم داشت».

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: «موضوع تحت رسیدگی است و طبق قاعده، عوامل احتمالی دیگر هم در حال رسیدگی است». او به این عوامل احتمالی اشاره نکرد. پیش از این، ناهید خداکرمی، عضو شورای شهر تهران، روز یکشنبه از تکرار حوادثی چون بازداشتگاه کهریزک ابراز نگرانی کرده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، خانم خداکرمی در نطق پیش از دستور خود با اشاره به بازداشت «تعداد زیادی از شهروندان تهرانی از جمله دانشجویان» گفته بود که «مردم با خاطره تلخی که از کهریزک و سرنوشت روح الامینی ها دارند، بسیار نگرانند».

وی اضافه کرده بود: «نگرانند که مبادا یک قاضی دیگر، یک نیروی خودسر دیگر و یا یک هم سلولی اراذل و اوباش اشتباه کند و خدای ناکرده اتفاقی غیر قابل بازگشت حادث شود». براساس آمار رسمی، در تجمع‌های اعتراضی روزهای گذشته، دست‌کم ۱۸۰۰ تن بازداشت شده‌اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.