ممانعت از آزادی رضا ملک با اعتراض دادستانی در روزهای پایانی دوران محکومیت

روز گذشته رضا ملک، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از حضور در جلسه دادگاه تجدید نظر امتناع کرد. این جلسه دادگاه پس از اعتراض دادستان به کاهش محکومیت وی صورت گرفته است. در صورت عدم اعتراض دادستان و تائید حکم صادره توسط دادگاه پیشین محکومیت رضا ملک روز جاری به اتمام رسیده و باید آزاد میشد. رضا ملک پیشتر در دادگاه انقلاب به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم نهایتا با رای دادگاه تجدیدنظر از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت که از این میزان ۲ سال آن قابل اجرا بود.

روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۹۸، رضا ملک (غلامرضا مکعیان)، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، علیرغم اصرار مسئولین زندان از حضور در جلسه دادگاه تجدید نظر خودداری کرده است.

گفته می شود جلسه دادگاه تجدید نظر روز گذشته که قرار بود در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تشکیل شود در پی اعتراض دادستان به حکم صادره توسط دادگاه پیشین صورت گرفته است. با این حال با توجه به عدم حضور آقای ملک در این دادگاه اطلاعی از برگزاری این دادگاه در دست نیست و دادنامه‌ای به وی ابلاغ نشده است.

رضا ملک در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، توسط نیروهای امنیتی در منزل مادری اش بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصی به زندان اوین منتقل شد.

حکم محکومیت این زندانی سیاسی که اوایل سال ۹۷ توسط قاضی مقیسه از بابت اتهاماتی همچون “تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در تیرماه سال گذشته با رای دادگاه تجدیدنظر به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت.

این حکم که شامل ۲ سال حبس از بابت اتهام “توهین به رهبری”، ۲ سال حبس از بابت اتهام “تشویش اذهان عمومی” و ۱ سال حبس به اتهام “تبلیغ علیه نظام” بود، در تاریخ ۲۱ تیرماه ۹۷ در زندان اوین به رویت آقای ملک رسانده شد.

با وجود اینکه مشخص نیست مانع تراشی و اعتراض دادستانی به حکم صادره توسط دادگاه پیشین باعث افزایش حکم شده است یا خیر، در صورت تائید حکم دادگاه پیشین و به استناد ماده ۱۳۴ و اجرای مجازات اشد، دو سال از محکومیت ۵ ساله آقای ملک قابل اجرا بوده و روز جاری دوران محکومیت وی به پایان رسیده است.

مانع تراشی از آزادی این زندانی در حالی صورت می گیرد که رضا ملک از مشکلات جسمی بسیاری از جمله درد شدید در ناحیه کمر رنج می‌برد. علیرغم توصیه پزشکان مبنی بر لزوم درمان و جراحی از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری می شود و با بی توجهی مسئولین زندان نسبت به شرایط نامناسب جسمی مواجه شده است. این زندانی همچنین اواخر سال گذشته در زندان مورد آزار و ضرب و شتم قرار گرفته بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: