ممانعت از درمان تومور محمد نظری؛ ۲۵ سال زندان بدون یک روز مرخصی

«محمدحسین آقاسی»، وکیل «محمد نظری»، زندانی سیاسی کُرد که به حبس ابد محکوم شده است و در زندان مرکزی ارومیه به سر می‌برد، به «ایران‌وایر» گفت در معده موکلش توموری یافته شده است اما با وجود درخواست‌های او و خود زندانی برای انتقال به بیمارستان و مداوا، هنوز از انتقال نظری ممانعت می‌شود….
به گفته آقاسی، روز دوشنبه ۱۷ تیرماه قرار بود او را به بیمارستانی برای تشخیص نوع تومور منتقل کنند که این اتفاق هم نیفتاده است. او وضعیت موکل خود را به شدت نگران کننده خواند.

به گفته این وکیل دادگستری، محمد نظری از زمان بازداشت در تاریخ نهم خرداد ۱۳۷۳ تاکنون که ۲۵ سال می‌گذرد، حتی برای یک روز به مرخصی نرفته در حالی که داشتن حق مرخصی از جمله حقوق زندانیان در ایران طبق آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی است.

محمد نظری متولد ۱۳۵۰، زندانی سیاسی و اهل شاهین‌دژ، از توابع استان آذربایجان غربی، در سن ۲۳ سالگی توسط ماموران سپاه پاسداران در شهر بوکان بازداشت شد. پس از سه ماه نگهداری در سلو‌ل‌های بازداشتگاه ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر، او را به زندان مهاباد منتقل کردند. نظری ابتدا توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شهر مهاباد به اتهام «عضویت در حزب دموکرات کردستان» محاکمه و به اعدام محکوم شد. شش ماه بعد پرونده‌اش را به شعبه یک دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ریاست قاضی «جلیل‌زاده» فرستادند. در این دادگاه نیز بار دیگر به همان اتهام محاکمه و به اعدام محکوم شد.

محمد نظری که در آن زمان فاقد وکیل بود، به تنهایی به حکم خود اعتراض کرد اما اعتراض او به جایی نرسید. در نهایت، پنج سال بعد، در سال ۱۳۷۸ با یک درجه تخفیف، حکم اعدام او به حبس ابد تبدیل شد.

محمدحسین آقاسی که از سال ۱۳۹۶ وکیل او شده است، در توضیح بیشتر اتهاماتش گفت: «به او اتهام “قصد ترور” زده بودند در حالی که از او هیچ اسلحه‌ای کشف نشده بود.»
به گفته این وکیل دادگستری، نظری در دوران بازجویی و زیر شکنجه مجبور به پذیرفتن اتهامات خود شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: