محمدحسین خوان یغما درگذشت محمدحسین خوان یغما، از پیشکسوتان جنبش کارگری در ایران در گذشت. جمعی از فعالین سندیکایی و کارگری، پیشکسوتان کارگری و کوهنوردانی که در گروه کوهنوردان فلزکار از او تعلیم دیده بودند، متنی را به یاد او منتشر کرده اند: محمدحسین خوان یغما، بازمانده ای از نسل شورای متحده مرکزی وسندیکای کارگران فلزکارمکانیک در گذشت.
پس از بیرون آمدن از زندان رجایی شهر بعد از شش سال او را دیدم
این ملاقات به کوشش مازیار گیلانی نژاد امکان یافت. او و سایر پیش کسوت های سندیکالیست ساختمان، فلزکارمکانیک ، نقاش، ساختمان، سازمان آب ومعادن گاجره و شمشک، پروژه ای، وزارت نیرو و اداره برق، و کارگران آذربایجانی، مرکز زنده ی سندیکایی را باز نگه داشته بودند. در خانه ها به دیدار همدیگر می رفتند. جوانان فرهیخته و دانشجویانی گرد آنها را فرا گرفته بودند. خوان یغما با هوش، دانا، جوان سر و دلاورانه آنهارا آموزش می داد با رفتارش.
در جلسات نکته سنج و آموزشی سخن می گفت. در تنظیم بیانیه ها و اسناد نهایت تجربه اش را به کار می گرفت. از شوخی وخنده بسیار بهره میبرد. جوانان دوستش داشتند و دارند. برای هر کسی که کاری در راه آزادی های سندیکایی انجام می داد بسیار ارزش قایل بود. ارتباط بسیاری با سندیکالیستهای قدیمی دیگر صنوف و مشاغل داشت. موتوری در جنبش بازنشستگان بود. سرشار از خاطرات ناب بود. تعدادی از جوانان باراهنمایی سندیکالیستها و پدران خود از او ‌دیگر سندیکالیستها ویدیوهای بیان خاطرات و تجربه ها گرفته اند. امیدوارم که ویدیوهای صمیمی خوان یغما از رهبران جنبش سندیکایی کارگران ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ ، بزودی در سطح گسترده ای منتشر شود. تا کارگران جوان از تجربه های آنها وخوان یغما در گشایش دوباره سندیکاها و سازماندهی گروه های کوهنوردی سندیکایی بیاموزند و راه ایران دموکراتیک را از درون لجنزار رژیم اسلامی پیدا کنند.
#منصوراسانلوکارگرسندیکالیست
بیاد محمد حسن خوان یغما از رهبران جنبش سندیکایی کارگران ایران پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

@mansoor1999

https://t.me/khabargar

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: