مهراوه گروگان رژیم برای شکستن نسرین ستوده

هراوه خندان که اکنون ۲۰ سال دارد، پیشتر نیز در سن ۱۲ سالگی به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری مادرش، بدون این‌که هیچ پرونده‌ای داشته باشد، ممنوع الخروج شده بود.
رضا خندان، فعال حقوق بشر و همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر زندانی در ایران در توییتر عکسی از مهراوه دخترشان را پس از آزادی منتشر کرده و نوشته: “هدف از بازداشت مهراوه فشار به نسرین و خانواده او و پرت کردن افکار عمومی از اعتصابات گسترده زندانیان سیاسی است.”
به گفته «رضا خندان»، همسر نسرین ستوده، پنج نیروی امنیتی با دو خودرو و بدون حضور مامور زن، به منزل آن‌ها آمدند و مهراوه را با خود به دادسرا بردند. در دادسرای اوین به او اتهام زده‌اند که در سالن ملاقات با یک مامور زن درگیر شده و او را مضروب کرده است.

رضا خندان: «در دادسرا به مهراوه گفته‌اند که با یک خانم مامور درگیر شده و او را زده است. اصلا به فرض آن‌که درگیر هم شده باشد و بلایی هم سر آن خانم آورده باشد. برای این بچه ۴۵ کیلویی با دو ماشین و پنج نفر قلندر آن‌ هم بدون مامور زن آمده بودند تا او را به تنهایی ببرند. کجا؟ دادسرای امنیت و نه حتی دادگاه عمومی؛ آن‌ هم بدون احضاریه قبلی.»

او در ادامه توضیح داد: «ما آن خانم را می‌شناسیم. چهار برابر هیکل مهراوه است. او مامور است و نه یک آدم عادی. یعنی دوره دیده است که زندانیان را کنترل کند و اگر مثلا پنج زندانی فرار کردند، او می‌تواند آن‌ها را بگیرد و به انفرادی بیاندازد. به مهراوه گفته‌اند که او این مامور زندان را کتک زده است.»

البته به نظر می‌رسد که این اتهام‌ها و بازداشت‌ها خصوصا در شرایطی که نسرین ستوده یک هفته است برای «آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی»‌ در اعتصاب غذا به سر می‌برد، برای ایجاد فشار بیشتر بر این زندانی است.
همان‌طور که رضا خندان می‌گوید: «البته این اتهام‌ها را روی کاغذ به مهراوه زده‌اند. وگرنه نسرین در اعتصاب غذاست و آن‌ها می‌خواهند از راه‌های مختلف آزار و اذیت کنند؛ هم نسرین و هم خانواده ما را. یک روز حساب‌های بانکی را مسدود می‌کنند، یک روز من را بازداشت می‌کنند و حالا سراغ فرزندمان، مهراوه، آمده‌اند. راه‌های مختلف را برای فشار بیشتر امتحان می‌کنند.»
نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان زندان اوین،از هفته پیش دست به اعتصاب غذا زده است.
خانم ستوده با انتشار نامه‌ای از زندان درخواستش را آزادی زندانیان سیاسی عنوان کرده است.
به گفته آقای خندان تعداد زیادی از زندانیان سیاسی به این اعتصاب غذا پیوسته اند.
خانم ستوده در این نامه گفته که با توجه به قانون و شرایط بحرانی کرونا، بسیاری از زندانیان سیاسی باید آزاد و یا از آزادی مشروط تعیین شده برخوردار شوند اما از این حق خود محروم مانده‌اند.
مهراوه خندان که اکنون ۲۰ سال دارد، پیشتر نیز در سن ۱۲ سالگی به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری مادرش، بدون این‌که هیچ پرونده‌ای داشته باشد، ممنوع الخروج شده بود.

خانم نسرین ستوده مادر مهرآوه که در زندان اوین زندانی است، همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد. او به وضعیت ناگوار زندانیان سیاسی و خطراتی که در زندان آن ها را تهدید می کند، معترض است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: