نامه اساتید و دانشجویان : آزادی دو دانشجوی نخبه

جمعی از اساتید و دانشجویان ایرانی خواستار آزادی دو دانشجوی علی یونسی و امیرحسین مرادی نخبه بازداشتی شدند

جمعی از دانش آموختگان، دانشجویان و اساتید ایرانی در داخل و خارج از ایران طی نامه‌ای خطاب به رئیس «بنیاد ملی نخبگان» و مقامات ارشد ایران، خواستار آزادی و رسیدگی فوری به وضعیت علی یونسی و امیرحسین مرادی شدند. امضا کنندگان ضمن ابراز نگرانی از اینکه این دانشجویان حدود ۴۰ روز است «به دلایل ناروشن» و «در شرایط شیوع بیماری کرونا» در بازداشت به سر می‌برند، نوشته‌اند که تدوام بی خبری و عدم دیدار با خانواده‌ها و تماس‌های تلفنی محدود، نگرانی‌ها نسبت به سلامت و احتمال عدم رسیدگی عادلانه به وضعیت این دو دانشجو را افزایش داده است.

امضا کنندگان ضمن ابراز نگرانی از اینکه این دانشجویان حدود ۴۰ روز است «به دلایل ناروشن» و «در شرایط شیوع بیماری کرونا» در بازداشت به سر می‌برند، نوشته‌اند: “این دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف، هر دو از افتخار آفرینان ملی ایران در المپیاد کشوری و جهانی با کسب مدال‌های نقره و طلا هستند. تدوام بی خبری و عدم دیدار با خانواده‌ها و تماس‌های تلفنی محدود، نگرانی‌ها نسبت به سلامت و احتمال عدم رسیدگی عادلانه به وضعیت این دو دانشجو را افزایش داده ست”.

امضا کنندگان نامه همچنین بازداشت این دو را باعث «یأس و نومیدی» و «تردیدهای جدی» جوانان، دانشجویان و اساتیدی دانستند که قصد خدمت در ایران را دارند.

گفتنی است که این دو فعال دانشجویی روز دوشنبه ۲۲ فروردین ماه، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. طبق اخبار واصله و تایید خانواده آن‌ها، بازداشت این دو تن، توسط ماموران لباس شخصی، بدون ارائه حکم قضایی و همراه با ضرب و شتم صورت گرفته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ج.ا ، روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، ضمن تایید خبر بازداشت این دو تن، آنان را به «ارتباط و همکاری با یکی از گروه های اپوزیسیون و اقدامات خرابکارانه» متهم کرده و گفته بود: “این افراد به گروه‌های ضد انقلاب به ویژه گروهک تروریستی منافقین وصل شده بودند و ارتباطاتی با آنها برقرار کرده بودند و تحت تعلیمات این گروهک به دنبال انجام اقدامات خرابکارانه در کشور بودند و یکسری اقدامات ایذایی نیز انجام داده بودند”.

در ادبیات حکومتی جمهوری اسلامی برای اشاره به سازمان مجاهدین خلق از عبارت «منافقین» استفاده می شود.

وی در ادامه مدعی شده بود که دو شهروند بازداشتی به دنبال «ایجاد بلوا در شرایط کرونایی» بوده‌اند و در بازرسی از منازل آنها “اقلام انفجاری” کشف شده است.

در خصوص این دانشجویان گفتنی است که امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۶ و علی یونسی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری سال ۹۵ و مدال طلای المپیاد نجوم سال ۹۶ است. همچنین، علی یونسی دارنده مدال طلا در دوازدهمین المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک که در چین برگزار شد، بوده است

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: