نامه اعتراضی خانواده محکومان زیست محیط

نامه خانواده های هفت فعال محیط زیست زندانی به رئیس قوه قضاییه؛ «برخورد با عزیزانمان مغایر با سند امنیت قضایی است»

هزار روز از بازداشت فعالان محیط زیست می‌گذرد. تنها یک نفر از متهمان این پرونده آزاد شده و باقی در شرایط کرونا از حق مرخصی محروم مانده‌اند. خانواده‌های چند تن از رئیس قوه قضاییه خواسته‌اند به “تبعیضات ناروا” پایان دهد…..

تنی چند از خانواده‌های محکوم‌شدگان “پرونده زیست محیطی” نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیس نوشته و از شروط مربوط به اعطای مرخصی به “زندانیان امنیتی” در دوران شیوع کرونا گلایه کرده‌اند.

این نامه با ابراز تاسف از بی‌پاسخ ماندن درخواست‌های مکرر برای این حق، شرط “محکومیت کمتر از پنج سال” برای برخورداری متهمان پرونده‌های امنیتی از امکان مرخصی را “سخت‌گیری مضاعف در حق زندانیان و خانواده‌های آنها” دانسته است.

خانواده‌های امضاکننده نامه، با اشاره به صدور “سند امنیت قضایی” و تاکیدهای رئیسی بر “اصل شفافیت”، “اصل برابری در مقابل قانون”، “حق حریم خصوصی”، “منع مطلق شکنجه و رفتارهای تحقیرآمیز”، “منع غیرقانونی بازداشت خودسرانه”، “حق دفاع و انتخاب وکیل”، “حقوق ویژه زندانیان و محرومان از آزادی”، خواستار پاسخگویی نسبت به “تبعیضات ناروای” صورت گرفته در پرونده محکومان شده‌اند.

آنها از رئیسی خواسته‌اند سند امنیت قضایی درباره عزیزان‌شان اجرا شود و گزارش آن به مردم عرضه شود.

خانواده فعالان محیط زیست اعلام کردند که سام رجبی با وجود اینکه «مادرش مریض و در مراحل پایانی سرطان هست» از مرخصی محروم است و برای او پرونده جدیدی گشوده شده است.

به گفته خانواده فعالان محیط زیست، همچنین « نه تنها به آنچه بر نیلوفر بیانی در طول بازداشت وی گذشته، رسیدگی نشده» بلکه او به اتهام «نشر اکاذیب» محاکمه می‌شود.

با وجود گذشت هزار روز از بازداشت فعالان محیط زیست در ایران و درخواست های متعدد فعالان حقوق بشری و مجامع بین المللی برای آزادی این زندانیان سیاسی،آنها همچنان در حبس به سر می برن

امضاکنندگان هم‌چنین نوشته‌اند: «درد اصلی ما این است که چطور زوایای گسترده خدمات و دغدغه‌های عزیزان ما در سطور کیفرخواست ۳۰۰صفحه‌ای و دادنامه ۱۶۰ صفحه‌ای لحاظ نگردیده است.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: