نامه زندانی سیاسی شیراحمد شیرانی از زندان اردبیل با رویه کنونی بسیاری از زندانیان جان شان را از دست خواهند داد

اینجانب زندانی سیاسی بلوچ که به ۲۲ سال تبعید و زندان در استان اردبیل محکوم شده‌ام، امسال یازدهمین سال است که در تبعید و زندان می‌باشم. حال باتوجه به شیوع گسترده ویروس مرگبار کرونا یا کووید ۱۹ که تمام مرزهای سیاسی و جغرافیایی جهان را شکسته و همه کشورها من جمله ایران را درگیر بحران و فاجعه انسانی کرده است. بطوری که قدرتهای بشری از مهار و کنترل آن عاجز مانده‌اند و تنها راه باقی مانده برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک به توصیه پزشکان و متخصصان جهانی دوری کردن از اماکن شلوغ و پرجمعیت است. اماکنی مانند زندان‌ها که فاقد امکانات بهداشتی و درمانی هستند و این ازدحام جمعیت خودش تهدیدی برای سلامت و جان زندانیان و سایر جامعه است و اگر مقامات و مسئولان کشور تصمیم و تدبیر منطقی و به موقع اتخاذ نکنند به فاجعه انسانی در زندان‌های کشور تبدیل خواهد شد. به همین جهت ما زندانیان سیاسی بند ۷ زندان مرکزی اردبیل برای در امان ماندن و پیشگیری از ابتلا به این ویروس خطرناک درخواست مرخصی نموده‌ایم کا تاکنون نتیجه آن به ما ابلاغ نشده است.
هرچند که در گذشته با درخواست مرخصی اینجانب و بسیاری از زندانیان سیاسی به بهانه های سیاسی و فراقانونی موافقت نشده است، اما در حال حاضر موضوع مرگ و زندگی ما در میان است. و ممکن است بخاطر سختگیری‌های موجود در امر مرخصی جان ما زندانیان به خطر بیافتد. از طرفی اینجانب و بسیاری از زندانیان سیاسی که حبس‌های طولانی مدت دارند و سالهاست در زندان هستیم و بیش از نیمی از حبسمان را در سخت ترین شرایط تبعید و زندان با هزاران کیلومتر دورتر از محل سکونت خانواده‌هایمان سپری نموده‌ایم. این در حالی است که نه اعدامی هستیم و نه شاکی خصوصی داریم که در این وضعیت بحرانی کرونا مانعی برای مرخصیمان باشد. حال در این وضعیت خطرناک و احتمال بسیار زیاد آلوده شدن زندان‌ها و زندانیان به ویروس کرونا واجب و لازم می‌دانم تا نگرانی خود و خانواده‌هایمان را به مقامات و مسئولان تصمیم‌گیرنده ارشد قضایی و امنیتی حاکمیت اعلام نموده و هشدار دهم اگر بیش از این تعلل بشود چه بسا همه زندانیان به این ویروس مرگبار مبتلا خواهند شد و آن وقت هیچ راه منطقی و عقلانی وجود نخواهد داشت. قضاوت ها بر عمدی بودن این فاجعه مسجل خواهد بود. چرا که ما زندانیان سیاسی مدام درخواست مرخصی کرده‌ایم و مسئولان قضایی و امنیتی نیز فرصت کافی دارند و اگر بخواهند می‌توانند با برداشتن موانع موجود و تسهیل فرآیند مرخصی به زندانیان از شیوع و ابتلا به این ویروس مرگبار پیشگیری نمایند.ضمن اینکه این یک مسئولیت انسانی، اجتماعی و اخلاقی برعهده آنان نیز هست.
حال باز هم تاکید می‌نمایم که اگر مسئولان عالی قضایی و امنیتی کشور اقدامی عاجل و فوری در جهت حفظ سلامت و جان زندانیان سیاسی و تسهیل شرایط اعطای مرخصی به آنان و مخصوصا زندانیان سیاسی حبس سنگین که تاکنون هرگز در طول مدت زندانشان به مرخصی نرفته‌اند، تدبیری اتخاذ نکنند بدون شک بسیاری از این زندانیان در نهایت مظلومیت و پیش چشم جهانیان قربانی خواهند شد و آن وقت تاریخ درباره عمدی بودن این فاجعه قضاوت خواهد کرد.
شیراحمد شیرانی/ ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۹ / زندان اردبیل”.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: