نا باوران به خدا و باورمندان به دین ها کنفرانس سالیانه دارند

خبر

متاع کفر و دین در آلمان

هر سال در آلمان کلیساها یک روز را به کنفرانسی سراسری اختصاص می‌دهند برای بحث و تبادل نظر در باره موضوعاتی مذهبی و اجتماعی و اخلاقی. غیرباورمندان به مذهب و خدا هم سالانه کنفرانسی مشابه دارند.

سی درصد جامعه آلمان را مسیحیان کاتولیک تشکیل می‌دهند، ۳۰ درصد را پروتستان‌ها، ۴ درصد هم مسلمان‌ها، کمتر از یک درصد را یهودیان. ولی بزرگترین سهم را در جمعیت آلمان شهروندان غیرمذهبی یا ناباوران به مذهب دارند. شمار آنها یک سوم کل جمعیت بالای ۱۸ سال کشور برآورد می‌شود.

سال ۲۱۰۵ با ابتکار و حمایت کلیسای پروتستان در آلمان تحقیقی انجام شد در باره سمت و سوی فکری و عقیدتی افراد غیرباورمند به مذهب.
https://www.si-ekd.de/presse/28715.html
نتیجه تحقیق نشان داد که اکثریت آنها احساس رضایتمندی از زندگی دارند و با با احساسی از آرامش و نگاهی مثبت به جهان و هستی روزگار می‌گذارنند. این نتیجه برای هر دو کلیسا که اعضایشان کمتر از چنین احساسی برخوردارند شگفت‌انگیز و حیرت‌آور بود. درک عمده در میان مراجع کلیسایی (و علمای اسلام؟) این است که ناباوران به مذهب و خدا از آرامش و رضایتمندی نسبت به هستی و زندگی برخوردار نیستند.

۴۹ درصد از یک سوم جمعیت فاقد مذهب آلمان را آته‌آئیست‌ها تشکیل می‌دهند که اصولا به خدا هم باور ندارند. ۲۸ درصد گفته‌اند که اصولا نه به خدا فکر می‌کنند و نه به مذهب. ۱۲ درصد گفته‌اند که به قدرتی ورای انسان باور دارند، ولی نه با درک و دریافت‌های مذهبی. و ۱۱ درصد هم گفته‌اند که کمی به مذهب هم توجه دارند.

میانگین سن آته‌ایست‌ها ۵۳ سال است، این به آن معناست که نسل‌های جوانتر در میانشان در اقلیت هستند، در حالی که شمار کسانی که اصولا خدا و مذهب و خوب و بد آنها مسئله‌اشان نیست رو به افزایش است و عمدتا هم در میان جوانان دیده می‌شوند.
برلین در حال حاضر مهمترین پایگاه شهروندان ناباورمند آلمان است. ۴۰ درصد جمعیت این شهر فاقد هر گونه باوری به آسمان و مقدسات هستند. یکی از جامعه شناسان معروف آمریکا چند سال پیش گفته بود که برلین تنها پایتخت آلمان نیست، بلکه پایتخت بی‌مذهبان جهان هم هست. نشریه معروف ” میذ” که مهمترین ارگان آته‌ائیست‌ها و ناباورمندان به مذاهب در آلمان است در سطح بین‌المللی نیز وزن و جایگاه خاصی در میان هواداران این گونه گرایش‌ها دارد.

البته جمعیت کثیر ناباورمندان به مذاهب در آلمان به دلایل مختلفی تشکل‌های چندان قویی ندارند،‌ و چند تشکل عمده‌ای که آنها را نمایندگی می‌کنند ( از جمله انجمن آزاداندیشان آلمان و انجمن انسان‌گرایان آلمان) بیش از ۵۰ هزار نفر عضو ندارند. دلایلش هم متقاوت است. از طرفی ناباورمندی به مذاهب قسما یک مسئله سلبی است و لزوما جنبه اثباتی ندارد. برخی از این تشکل‌ها به جای باور به آموزه‌های مذهبی باور به پیشرفت و انسان و … تبلیغ می‌کنند که از نظر مخالقان مذهبی،‌ آن هم نوعی اعتقاد است، ولو که سر رو به زمین دارد و نگاهش متوجه آسمان‌ها نیست.

این هم هست که بر خلاف کلیساها که از امکانات عمومی استفاده می‌کنند و سهم معینی از مالیات‌ها به آنها تعلق می‌گیرد ناباوران به مذاهب منبع مالی خاصی ندارند که پشتوانه تشکل‌یابی و تبلیغات خود کنند. پیشنهاد برخی از گروه‌های ناباورمند به مذاهب که ما هم باید مثل کلیسا از دولت طلب سهمی از مالیات‌ها را بکنیم با استهزاء و موضع منفی دیگر گروه‌ها روبرو شده است، چرا که به نظر این‌ها تا حالا یکی از عرصه های مبارزه‌اشان اعتراض به همین بهره‌مندی کلیسا از چنین امتیازی بوده و حالا تقاضای شراکت در چنین امتیازی جز تمسخر خویشتن معنای دیگری نخواهد داشت.
این که زمانی دولت‌های کمونیستی خود را انحصاردار ناباوری به مذاهب معرفی می‌کرده‌اند هم،‌ تا حدودی در میان گروندگان به چنین باوری (ناباوری؟) نسبت به تشکل‌یابی و انگ و اسم‌دار شدن ایجاد دافعه می‌کند.

باری، همین انجمن‌های معدود ناباوران به خدا و مقدسات هستند که سالانه کنفرانسی مشابه کنفرانس‌های کلیسایی برگزار می‌کنند و در آنها به مباحث مختلف اخلاقی و اجتماعی و فلسفی و علمی می‌پردازند‌، البته با دعوت از نمایندگان مذاهب و گروه‌های مرجع اجتماعی، اهل هنر و فلسفه و …

کنفرانس امسال از دیروز در نورنبرگ برقرار است و تا یکشنبه ادامه دارد. در این کنفرانس در این باره بحث خواهد شد که جامعه کنونی آلمان به کدام ارزش‌ها نیازمند است؟ آیا حضور در جنگ یا عدم موضع منفی نسبت به آن برای انسان‌گرایان درست است؟ در مدرسه‌ها دانش‌آموزان باید با کدام ارزش‌ها آشنا شوند؟ از منظر انسان‌گرایی (ناباوری به مذهب) با پدیده مهاجرت و آوارگی چه برخوردی باید داشت و چرا باید برای یک جامعه مبتنی بر مهاجرت آماده شد؟ ابعاد پیگرد و سرکوب‌های مذهبی در جهان کدام است و راه مقابله با آنها چیست؟
https://www.ht17.de/programmuebersicht/
القصه در این کشور، متاع کفر و دین بی‌مشتری نیست و همه هم در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. این که ناشی از تحولات معاصر مجموعا شمار ناباورمندان اندک اندک رو به کاهش است لزوما شاید به این معنا نباشد که نسل آنها در حال انقراض است، چرا که همزمان گله‌گی اصحاب کلیسا هم از کم‌شدن مومنان کلیسارو به هواست، هر چند که لزوما به ناباوری به قدرتی مافوق بشری نمی‌انجامد.

در حاشیه:

این لیبرالیزم فکری وعقیدتی در آلمان، امروز جمعه در افتتاح یک مسجد در برلین هم خود را نشان داد، مسجدی به نام ابن‌ رشد- گوته در بخشی از یک کلیسای پروتستان با امامت یک زن ترک، که در آن زن و مرد کنار هم می‌ایستند، و زن‌ها الزامی به رعایت حجاب ندارند. چنین مسجدی از سال ۲۰۱۲ در کلن هم برقرار است، ولو که مراجعان به آن هنوز چشمگیر نیست.

فردا هم قرار است شماری از مسلمان‌های آلمان (گفته می‌شود دستکم تا ده هزار نفر) علیه «تروریسم تحت نام اسلام» دست به راهیپمایی بزنند. شعارشان این است: از اسلام و باور ما برای ترور سوءاستفاده نشود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
فوری شعار دانشجویان پلى تکنیک :«اینهمه سال جنایت، بسه دیگه ولایت»

فورى ⁩، دقایقى پیش، تهران: ‏نیروهاى امنیتى در ورودى پلى تکنیک را از بیرون به روى معترضان بسته اند تا آنها وارد خیابان نشوند. ‏ معترضان با شعار «بى شرف» و «اینهمه سال جنایت، بسه دیگه ولایت» علیه جمهورى اسلامى شعار مى دهند ‏

خبر
همبستگی نو با منصور اسانلو با نگاهی به زندگی سخت کارگران رانندگان و اتوبوسداران و کامیونداران

اعتراض و اعتصاب های مزدبگیران و راه های همبستگی پیرامون رسیدن به اعتصابا ت و اعتراضات با پروژه های هر اتوبوس یک چهار راه و همکاری دیگر مخالفان و ناراضیان با منصور اسانلو

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: