نا باوران به خدا و باورمندان به دین ها کنفرانس سالیانه دارند

متاع کفر و دین در آلمان

هر سال در آلمان کلیساها یک روز را به کنفرانسی سراسری اختصاص می‌دهند برای بحث و تبادل نظر در باره موضوعاتی مذهبی و اجتماعی و اخلاقی. غیرباورمندان به مذهب و خدا هم سالانه کنفرانسی مشابه دارند.

سی درصد جامعه آلمان را مسیحیان کاتولیک تشکیل می‌دهند، ۳۰ درصد را پروتستان‌ها، ۴ درصد هم مسلمان‌ها، کمتر از یک درصد را یهودیان. ولی بزرگترین سهم را در جمعیت آلمان شهروندان غیرمذهبی یا ناباوران به مذهب دارند. شمار آنها یک سوم کل جمعیت بالای ۱۸ سال کشور برآورد می‌شود.

سال ۲۱۰۵ با ابتکار و حمایت کلیسای پروتستان در آلمان تحقیقی انجام شد در باره سمت و سوی فکری و عقیدتی افراد غیرباورمند به مذهب.
https://www.si-ekd.de/presse/28715.html
نتیجه تحقیق نشان داد که اکثریت آنها احساس رضایتمندی از زندگی دارند و با با احساسی از آرامش و نگاهی مثبت به جهان و هستی روزگار می‌گذارنند. این نتیجه برای هر دو کلیسا که اعضایشان کمتر از چنین احساسی برخوردارند شگفت‌انگیز و حیرت‌آور بود. درک عمده در میان مراجع کلیسایی (و علمای اسلام؟) این است که ناباوران به مذهب و خدا از آرامش و رضایتمندی نسبت به هستی و زندگی برخوردار نیستند.

۴۹ درصد از یک سوم جمعیت فاقد مذهب آلمان را آته‌آئیست‌ها تشکیل می‌دهند که اصولا به خدا هم باور ندارند. ۲۸ درصد گفته‌اند که اصولا نه به خدا فکر می‌کنند و نه به مذهب. ۱۲ درصد گفته‌اند که به قدرتی ورای انسان باور دارند، ولی نه با درک و دریافت‌های مذهبی. و ۱۱ درصد هم گفته‌اند که کمی به مذهب هم توجه دارند.

میانگین سن آته‌ایست‌ها ۵۳ سال است، این به آن معناست که نسل‌های جوانتر در میانشان در اقلیت هستند، در حالی که شمار کسانی که اصولا خدا و مذهب و خوب و بد آنها مسئله‌اشان نیست رو به افزایش است و عمدتا هم در میان جوانان دیده می‌شوند.
برلين در حال حاضر مهمترين پايگاه شهروندان ناباورمند آلمان است. ۴۰ درصد جمعيت اين شهر فاقد هر گونه باوری به آسمان و مقدسات هستند. يکی از جامعه شناسان معروف آمريکا چند سال پيش گفته بود که برلين تنها پايتخت آلمان نيست، بلکه پايتخت بی‌مذهبان جهان هم هست. نشريه معروف ” ميذ” که مهمترين ارگان آته‌ائيست‌ها و ناباورمندان به مذاهب در آلمان است در سطح بين‌المللی نيز وزن و جايگاه خاصی در ميان هواداران اين گونه گرايش‌ها دارد.

البته جمعيت کثير ناباورمندان به مذاهب در آلمان به دلايل مختلفی تشکل‌های چندان قويی ندارند،‌ و چند تشکل عمده‌ای که آنها را نمايندگی می‌کنند ( از جمله انجمن آزادانديشان آلمان و انجمن انسان‌گرايان آلمان) بيش از ۵۰ هزار نفر عضو ندارند. دلايلش هم متقاوت است. از طرفی ناباورمندی به مذاهب قسما يک مسئله سلبی است و لزوما جنبه اثباتی ندارد. برخی از اين تشکل‌ها به جای باور به آموزه‌های مذهبی باور به پيشرفت و انسان و … تبليغ می‌کنند که از نظر مخالقان مذهبی،‌ آن هم نوعی اعتقاد است، ولو که سر رو به زمين دارد و نگاهش متوجه آسمان‌ها نيست.

اين هم هست که بر خلاف کليساها که از امکانات عمومی استفاده می‌کنند و سهم معينی از ماليات‌ها به آنها تعلق می‌گيرد ناباوران به مذاهب منبع مالی خاصی ندارند که پشتوانه تشکل‌يابی و تبليغات خود کنند. پيشنهاد برخی از گروه‌های ناباورمند به مذاهب که ما هم بايد مثل کليسا از دولت طلب سهمی از ماليات‌ها را بکنيم با استهزاء و موضع منفی ديگر گروه‌ها روبرو شده است، چرا که به نظر اين‌ها تا حالا يکی از عرصه های مبارزه‌اشان اعتراض به همين بهره‌مندی کليسا از چنين امتيازی بوده و حالا تقاضای شراکت در چنين امتيازی جز تمسخر خويشتن معنای ديگری نخواهد داشت.
اين که زمانی دولت‌های کمونيستی خود را انحصاردار ناباوری به مذاهب معرفی می‌کرده‌اند هم،‌ تا حدودی در ميان گروندگان به چنين باوری (ناباوری؟) نسبت به تشکل‌يابی و انگ و اسم‌دار شدن ايجاد دافعه می‌کند.

باری، همین انجمن‌های معدود ناباوران به خدا و مقدسات هستند که سالانه کنفرانسی مشابه کنفرانس‌های کلیسایی برگزار می‌کنند و در آنها به مباحث مختلف اخلاقی و اجتماعی و فلسفی و علمی می‌پردازند‌، البته با دعوت از نمایندگان مذاهب و گروه‌های مرجع اجتماعی، اهل هنر و فلسفه و …

کنفرانس امسال از دیروز در نورنبرگ برقرار است و تا یکشنبه ادامه دارد. در این کنفرانس در این باره بحث خواهد شد که جامعه کنونی آلمان به کدام ارزش‌ها نیازمند است؟ آیا حضور در جنگ یا عدم موضع منفی نسبت به آن برای انسان‌گرایان درست است؟ در مدرسه‌ها دانش‌آموزان باید با کدام ارزش‌ها آشنا شوند؟ از منظر انسان‌گرایی (ناباوری به مذهب) با پدیده مهاجرت و آوارگی چه برخوردی باید داشت و چرا باید برای یک جامعه مبتنی بر مهاجرت آماده شد؟ ابعاد پیگرد و سرکوب‌های مذهبی در جهان کدام است و راه مقابله با آنها چیست؟
https://www.ht17.de/programmuebersicht/
القصه در این کشور، متاع کفر و دین بی‌مشتری نیست و همه هم در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. این که ناشی از تحولات معاصر مجموعا شمار ناباورمندان اندک اندک رو به کاهش است لزوما شاید به این معنا نباشد که نسل آنها در حال انقراض است، چرا که همزمان گله‌گی اصحاب کلیسا هم از کم‌شدن مومنان کلیسارو به هواست، هر چند که لزوما به ناباوری به قدرتی مافوق بشری نمی‌انجامد.

در حاشیه:

این لیبرالیزم فکری وعقیدتی در آلمان، امروز جمعه در افتتاح یک مسجد در برلین هم خود را نشان داد، مسجدی به نام ابن‌ رشد- گوته در بخشی از یک کلیسای پروتستان با امامت یک زن ترک، که در آن زن و مرد کنار هم می‌ایستند، و زن‌ها الزامی به رعایت حجاب ندارند. چنین مسجدی از سال ۲۰۱۲ در کلن هم برقرار است، ولو که مراجعان به آن هنوز چشمگیر نیست.

فردا هم قرار است شماری از مسلمان‌های آلمان (گفته می‌شود دستکم تا ده هزار نفر) علیه «تروریسم تحت نام اسلام» دست به راهیپمایی بزنند. شعارشان این است: از اسلام و باور ما برای ترور سوءاستفاده نشود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.