ندا با چشمان باز جان باخت شرم بر ما اگر با چشمهای بسته زندگی کنیم .

ویدیو ها

 

بمناسبت ۳۰ خرداد سالگرد جانباخته راه آزادی ندا آقاسلطان در سال ۸۸

یادی از ندا آقاسلطان شهید اعتراضات۸۸ در ایران؛
انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن او در تاریخ۳۰ خرداد۸۸ در تهران که با تلفن همراه گرفته شد، پربیننده ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت شد. از آن پس چهره او که با چشمان باز با زندگی وداع نمود، تبدیل به سمبل قیام نوپای مردم ایران علیه حاکمیت ظلم و جور شد و چشمان جهانی را به واقعیت آنچه در ایران می گذرد باز کرد
♦️راستی این دختر جوان چه می خواست؟ که پاسخ های ناگرفته اش او را به کف خیابان کشاند؟
او در اعتراض به زن ستیزی حاکم بر دانشگاه های ایران که روی دانشجویان دختر اعمال می شد از تفکیک جنسیتی تا حجاب اجباری، دانشگاه را نیمه تمام گذاشت و گفت، چرا باید در دانشگاه چادر سر کنم؟ چرا وقتی بیرون می روم باید نگران باشم که به نوع پوشش من گیر ندهند؟ و چرا مهمانی که می روم باید استرس داشته باشم که یکباره نریزند و نگیرند؟
آری، دغدغه ندا آزادی بود.
♦️پس از جانبخشیدن او مادرش خانم هاجر رستمی گفت: «ندا به دنبال آزادی بود، دنبال آزادی های اجتماعی و زندگی انسانی بود. و می گفت: زن و مرد هیچ فرقی با هم ندارند و برابر هستند. چرا در ایران حقوق زن و مرد یکی نیست؟ چرا چون زن هستم باید حقوقم ضایع شود؟»
♦️او از روز ۲۵ خرداد که تعداد زیادی از شهروندان معترض تهرانی جانبخش راه آزادی شده بودند بشدت بهم ریخته و ناراحت بود.
مادرش می گوید: «پس ازکشته شدن  و جانباختن  بسیاری از جوانان در آن روزها ، بکلی تغییر کرده بود در ساعت ۳ بعدازظهر روز ۳۰خرداد سال ۸۸، لباسش را پوشید. به اوگفتم نرو حکم تیر داده اند، گفت:
من با جوانان دیگر فرقی ندارم آنها هم پدر و مادر دارند رفت و دیگر بازنگشت.
♦️سودای آزادی مردم و رعایت حقوق انسانی و برابری ندا را به خیابان کشاند. این اشتیاق به آزادی که در آن زن به مقام انسانی خود دست یابد و استعدادهایش شکوفا شود انگیزه ندا برای پرواز شد.»
♦️همچنین خون ندا و یاران شهیدش در اعتراضات آتشین آبان۹۸، نقش زنان پیشتازی که در پی آزادی بودند به روشنی نمایان کرد بطوریکه خبرگزاری فارس نوشت:« زنان نقش ویژه ای در سمت دادن تظاهرات داشته و لیدر بودند».( ۲۹ آبان۹۸)

انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن او در تهران که با تلفن همراه گرفته شد، و این ویدیو پربیننده ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت شد. از آن پس چهره او که با چشمان باز با زندگی وداع نمود، تبدیل به سمبل قیام نوپای مردم ایران علیه ظلم و جور شد و چشمان جهانی را به واقعیت آنچه در ایران می گذرد باز کرد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
#سعید_تمجیدی از بازداشت شدگان #آبان_خونین_98 به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی پیوست

زندانی سیاسی سعید تمجیدی، متولد ۱ خرداد ۱۳۷۱ ساکن محله خزانه تهران، دانشجوی رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی می باشد. وی از معترضان شرکت کننده در اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ است که اکنون در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، محبوس است. سعید تمجیدی به همراه محمد رجبی در تاریخ ۲۹ آبان ۹۸ …

خبر
ما برای شهیدان گریه و ناله نمیکنیم راهشان را ادامه میدهیم مراسم چهلم زنده یاد حیدر قربانی …

مراسم چهلمین روز درگذشت #حیدر_قربانی زندانی سیاسی کُرد که در زندان مرکزی #سنندج اعدام شد، در منزل وی واقع در شهر #کامیاران با خواندن سرودهای حماسی برگزار شد. حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد در تاریخ ۲۸ آذر به صورت مخفیانه در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. پس از انتشار خبر …

خبر
اعتصاب وتجمع صدها کارگر پالایشگاه نفت تهران دراعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

روز چهارشنبه 6 بهمن، صدها کارگرپیمانی پالایشگاه نفت تهران (تندگویان)برای اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند ودست به تجمع در شرکت پالایش نفت تهران واقع در تهران،جاده قدیم قم زدند. ۱۸۰۰ کارگر پالایشگاه در این اعتصاب و اعتراض حضور دارند. این …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: