بمناسبت ۳۰ خرداد سالگرد جانباخته راه آزادی ندا آقاسلطان در سال ۸۸

یادی از ندا آقاسلطان شهید اعتراضات۸۸ در ایران؛
انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن او در تاریخ۳۰ خرداد۸۸ در تهران که با تلفن همراه گرفته شد، پربیننده ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت شد. از آن پس چهره او که با چشمان باز با زندگی وداع نمود، تبدیل به سمبل قیام نوپای مردم ایران علیه حاکمیت ظلم و جور شد و چشمان جهانی را به واقعیت آنچه در ایران می گذرد باز کرد
♦️راستی این دختر جوان چه می خواست؟ که پاسخ های ناگرفته اش او را به کف خیابان کشاند؟
او در اعتراض به زن ستیزی حاکم بر دانشگاه های ایران که روی دانشجویان دختر اعمال می شد از تفکیک جنسیتی تا حجاب اجباری، دانشگاه را نیمه تمام گذاشت و گفت، چرا باید در دانشگاه چادر سر کنم؟ چرا وقتی بیرون می روم باید نگران باشم که به نوع پوشش من گیر ندهند؟ و چرا مهمانی که می روم باید استرس داشته باشم که یکباره نریزند و نگیرند؟
آری، دغدغه ندا آزادی بود.
♦️پس از جانبخشیدن او مادرش خانم هاجر رستمی گفت: «ندا به دنبال آزادی بود، دنبال آزادی های اجتماعی و زندگی انسانی بود. و می گفت: زن و مرد هیچ فرقی با هم ندارند و برابر هستند. چرا در ایران حقوق زن و مرد یکی نیست؟ چرا چون زن هستم باید حقوقم ضایع شود؟»
♦️او از روز ۲۵ خرداد که تعداد زیادی از شهروندان معترض تهرانی جانبخش راه آزادی شده بودند بشدت بهم ریخته و ناراحت بود.
مادرش می گوید: «پس ازکشته شدن  و جانباختن  بسیاری از جوانان در آن روزها ، بکلی تغییر کرده بود در ساعت ۳ بعدازظهر روز ۳۰خرداد سال ۸۸، لباسش را پوشید. به اوگفتم نرو حکم تیر داده اند، گفت:
من با جوانان دیگر فرقی ندارم آنها هم پدر و مادر دارند رفت و دیگر بازنگشت.
♦️سودای آزادی مردم و رعایت حقوق انسانی و برابری ندا را به خیابان کشاند. این اشتیاق به آزادی که در آن زن به مقام انسانی خود دست یابد و استعدادهایش شکوفا شود انگیزه ندا برای پرواز شد.»
♦️همچنین خون ندا و یاران شهیدش در اعتراضات آتشین آبان۹۸، نقش زنان پیشتازی که در پی آزادی بودند به روشنی نمایان کرد بطوریکه خبرگزاری فارس نوشت:« زنان نقش ویژه ای در سمت دادن تظاهرات داشته و لیدر بودند».( ۲۹ آبان۹۸)

انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن او در تهران که با تلفن همراه گرفته شد، و این ویدیو پربیننده ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت شد. از آن پس چهره او که با چشمان باز با زندگی وداع نمود، تبدیل به سمبل قیام نوپای مردم ایران علیه ظلم و جور شد و چشمان جهانی را به واقعیت آنچه در ایران می گذرد باز کرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: