نصرالله لشنی فعال سیاسی پس از دیپورت از ترکیه بازداشت شد

نصرالله لشنی روزنامه نگار و زندانی سیاسی پس از دیپورت از ترکیه در شهر ارومیه بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شد

این فعال سیاسی از حدود نه ماه پیش در کردستان عراق زندگی می‌کرد. او از چند روز پیش ناپدید شده بود.

یک منبع آگاه در این مورد گفت: «آقای لشنی که از حدود ۹ ماه قبل در کردستان عراق زندگی می‌کرده‌، جمعه هفته قبل تصمیم داشته از عراق به ترکیه برود اما توسط مرزبانی ترکیه بازداشت و بدون درنظر گرفتن شرایط خاص این فعال سیاسی به ایران دیپورت شده است.
وی از بازداشتگاه اطلاعات ارومیه با خانواده‌اش تماس گرفته و از بازداشت خود خبر داده است»
.
نصرالله لشنی خرداد ۱۳۹۲ بازداشت و پس از دو ماه حبس انفرادی با قرار وثیقه از زندان آزاد شد. او اردیبهشت سال ۱۳۹۳ از سوی قاضی صلواتی به ۶ سال حبس و ۲ سال منع از عضویت در احزاب، گروهها و دستجات سیاسی یا اجتماعی و فعالیت‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای محکوم شد.

قاضی شعبه ۱۵ بیدادگاه ضدانقلاب در حکم صادره وی را عضو فعال گروهک التقاطی و برانداز ملی – مذهبی تشخیص داده و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرده بود. قاضی پرونده همچنین مقالات این فعال سیاسی را مصداق تبلیغ علیه نظام دانسته و وی را به ۱ سال حبس محکوم کرده بود. صلواتی همچنین به عنوان مجازات تکمیلی وی را به ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی محکوم کرده بود.

پرونده این فعال ملی – مذهبی سپس به شعبه ۳۶ بیدادگاه تجدید نظر به ریاست قاضی زرگر ارجاع و عیناً تأیید شد.

نصرالله لشنی در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۵ برای تحمل ۶ سال حبس تعزیری روانه زندان اوین شد. این فعال سیاسی تا سال ۱۳۹۸ در زندان اوین زندانی بود اما پس از آن ایران را ترک کرده و به کردستان عراق مهاجرت کرد.

قابل ذکر است که این اولین باری نیست که حکومت ترکیه آگاهانه فعالین سیاسی ایرانی پناه برده به این کشور را به ایران دیپورت می‌کند که گاها با خطر اعدام نیز مواجه هستند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: