نفرت از روحانیت و خشم از استبداد!

تظاهرات سراسری در میهن ما از اعتراض به توسعۀ فقر و فساد اقتصادی تا خشم از روحانیت و حکومت استبدادی و دینی در جهت اتحاد عمل قشرهای مختلف اجتماعی راه موثر خویش را پی می گیرد. برخی از این شعارها که بر اساس گزارش‌های گوناگون رسانه‌ها در یک پایگاه مطالعاتی جمع آوری شده، در مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی ایران از این قرار است: «سید علی حیا کن، مملکتو رها کن»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «ملت گدائی می‌کند، آقا خدائی می‌کند»، «سید علی ببخشین، دیگه باید بلندشین». شعارهای دیگری از مخالفت با روحانیون حکایت می‌کند: «آخوندها حیا کنید، مملکتو رها کنید»، «عزا عزاست امروز، حقوق ملت ما زیر عباست امروز»، «اسلام رو پله کردید، مردم را ذلّه کردید»،…..
اجتماعات و تظاهرات مردم در چهار روز گذشته با خشونت مقامات جمهوری اسلامی روبرو شد و به مرگ حداقل دو تن منجر گردید. حسن روحانی در سخنان روز یکشنبۀ خود گفت «مردم در بیان انتقادات و حتی اعتراض‌شان کاملاً آزاد هستند»، اما توضیح نداد که در این صورت سبب اقدام دولت وی برای مسدود ساختن شبکه‌های اجتماعی چیست. از شنبه شب، ۹ دی/ ۳۰ دسامبر، دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در ایران بویژه از طریق تلفن‌های همراه ناممکن شده است.

اعتراضی مردم، روز یکشنبه ۱۰ دی/ ۳۱ دسامبر، در پی درگیری‌های روز پیش از آن، بویژه در تهران، اراک، اهواز، بندرعباس، دورود، کرج، گوهردشت دنبال شد. در تهران، پیش از آنکه تظاهرکنندگان به خیابان‌ها بیایند، ماموران انتظامی در چهارراهِ ولی عصر، پارک دانشجو، میدان فردوسی و خیابان انقلاب مستقر شده بودند. با این حال، تجمعاتی در نقاط مختلف شهر برپا گردید. علی اصغر ناصربخت، معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران، با اشاره به وجود تجمعات پراکنده‌ای در چهارراه ولیعصر و خیابان انقلاب به معترضان هشدار داد که «پلیس به وظایف قانونی خود عمل خواهد کرد». خبرگزاری فارس نیز به بروز «اغتشاش و ناآرامی» در میدان فردوسی اشاره کرد.

ویدیوهائی که کاربران شبکه‌های اجتماعی موفق به انتشار آنها شده‌اند نشان می دهد که تظاهر کنندگان روز یکشنبه در تقاطع خیابان‌های انقلاب و حافظ از جمله با فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» در نفی مقامات جمهوری اسلامی شعارهای تندی داده‌اند. گزارش‌ها از برپائی اجتماعاتی در کوی دانشگاه نیز حکایت می‌کند. برپایۀ دیگر گزارش‌ها در بندرعباس تظاهر کنندگان با شعار «رضا شاه روحت شاد» به خیابان آمده‌اند.

گزارش‌های متعدد رسانه‌ها و پیام‌ها و تصاویر و ویدیوهای کاربران که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است نشان می‌دهد که اعتراضات روز شنبه تا نیمه شب ادامه داشته و تظاهرکنندگان شعارهائی در مخالفت با علی خامنه‌ای، با «آخوندها و عبا»، «فساد اقتصادی»، «سیاست خارجی جمهوری اسلامی» و «پشیمانی از شرکت در انقلاب اسلامی» و نیز نوعی حسرت نسبت به گذشته سرداده‌اند.

برخی از این شعارها که بر اساس گزارش‌های گوناگون رسانه‌ها در یک پایگاه مطالعاتی جمع آوری شده، در مخالفت با رهبر جمهوری اسلامی ایران از این قرار است: «سید علی حیا کن، مملکتو رها کن»، «مرگ بر خامنه‌ای»، «ملت گدائی می‌کند، آقا خدائی می‌کند»، «سید علی ببخشین، دیگه باید بلندشین». شعارهای دیگری از مخالفت با روحانیون حکایت می‌کند: «آخوندها حیا کنید، مملکتو رها کنید»، «عزا عزاست امروز، حقوق ملت ما زیر عباست امروز»، «اسلام رو پله کردید، مردم را ذلّه کردید»، «مرگ بر روحانی». برخی دیگر نشان مخالفت با کلیۀ مقامات مسئول است: «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»، «می‌میریم، می‌میریم، ایران را پس می‌گیریم»، «کشور ما دزدخونه است، توی جهان نمونه است»، «این است شعار مردم، رفراندم، رفراندم». شمار دیگری از شعارهای بکارگرفته شده در این تظاهرات بیگانگی مردم را با سیاست خارجی جمهوری اسلامی آشکار می‌کند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «ما آریائی هستیم، عرب نمی‌پرستیم»، «مرگ بر روسیه»، «مرگ بر حزب الله». برخی از شعارهائی که به آنها اشاره شد تازه نیست و در گذشته نیز شنیده شده است، اما شعارهائی که در ابراز پشیمانی از وقوع انقلاب اسلامی و اظهار حسرت نسبت به دوران پیش از آن داده شده، نسبتاً تازگی دارد و شاید از همین روست که مقامات جمهوری اسلامی علاوه بر گروه‌های تکفیری و معاند و سرویس‌های صهیونیستی، اعتراضات اخیر را به سلطنت طلبان نیز نسبت داده‌اند: «رضا شاه، روحت شاد»، «ایران که شاه نداره، حساب کتاب نداره»، «چه اشتباهی کردیم که انقلاب کردیم» و یا «ای شاه ایران، برگرد به ایران».

تظاهرات اخیر در روز پنجشنبه ۷ دی/ ۲۸ دسامبر در مشهد و برای اعتراض به موقعیت نابسامان اقتصادی و ناکارآئی دولت حسن روحانی آغاز شد، اما بسرعت جهت کلی‌تری گرفت و به دستگیری ۵۰ تن منجر شد.

مسئولان دولتی و اصلاح طلبان با اتکاء به آغاز تظاهرات در مشهد، شهری که در کنترل کامل ابراهیم رئیسی، رقیب محافظه کار و ناکام حسن روحانی در آخرین انتخابات ریاست جمهوری، قرار دارد، اعتراضات اخیر را توطئۀ رقبای سیاسی داخلی دانستند.

روزنامۀ جمهوری اسلامی به کنایه از کسانی که «نماد تیز هوشی سیاسی» هستند یاد کرد که «مرگ بر روحانی را به شوق و شعف بر می‌خیزند و نمی‌دانند که کودک دبستان هم این “مرگ بر روحانی” را مرگ بر “حسن روحانی” نمی‌داند که دایرۀ این “روحانی” خیلی وسیع‌تر و فراگیر‌تر از یک فرد است». این روزنامه به رقبای حسن روحانی «که در دل‌شان عروسی گرفته‌اند» هشدار می‌دهد که «این شعار را اگر می‌فهمیدند» و یا لااقل بقیۀ شعارها را می‌شنیدند، «باید به عزا می‌نشستند نه اینکه به شادی برخیزند».

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.