تحولات اخیر قره‌باغ و از دست رفتن مرز ایران و ارمنستان
ایران بازنده اصلی

✍🏻: ناخدا محمد فارسی

🔸نقدی بر جنگ و قرار داد صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان. ایران بازنده اصلی و سکوت مرگبار رژیم.

🔸وحشت خامنه‌ای از بازگشت تظاهرات ۲۸ آبان ۱۳۹۸ باعث شده حکومت ملایان تنها بر پیش‌گیری از خیزش مردم تمرکز نمایند. حضور و نقش سیاست خارجی رژیم جمهوری اسلامی ایران پیرامون پایان جنگ و قرارداد صلح بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان، که توسط ولادمیر پوتین دیکته شده است، صفر بوده است. در حقیقت رژیم اسلامی در معادله حل مشکل مرزهای شمال غرب کشور با ارمنستان به بازی گرفته نشد. مشاهده می‌شود که پوتین و اردوغان کنترل اوضاع را در دست دارند و رژیم اسلامی ایران را در این مذاکرات راه نداده‌اند.

🔸جمهوری آذربایجان که در شمال ایران قرار دارد یک کشور مسلمان با اکثریت شیعی مذهب است. ولی مشاهده می‌شود در گفتگوهای صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان و تغییرات مرزی بین ایران و ارمنستان که می‌تواند شامل از دست رفتن منافع تجاری بسیار بالایی باشد، نماینده‌ای از رژیم اسلامی شرکت ندارد.

🔸به‌نظر می‌رسد، از نظر اقتصادی، سناریوی تهیه کنوانسیون قزاقستان، مرتبط با تقسیم‌بندی دریای مازندران تکرار گردیده است. در پروسه تهیه کنوانسیون قزاقستان نیز رئیس جمهور روسیه آقای پوتین، به‌دلیل بی توجهی، بی‌خردی و انزوای سیاسی رژیم در آن هنگام، توانست کنوانسیون قزاقستان را به‌دون ورود رژیم در نشست‌های تصمیم‌گیری، دیکته و رژیم را در مقابل سندی آماده شده قرار دهد که منجر به از دست رفتن منافع سرزمینی کشور ایران در دریای مازندران شد. مذاکرات برقراری کنوانسیون قزاقستان مدت‌ها از دید مردم ایران پوشیده بود. مردم ایران هنگامی متوجه توافق ننگین قزاقستان شد که حسن روحانی برای امضاء آن به قزاقستان سفر کرد. اکنون نیز رژیم به‌علت انزوای سیاسی و تحت فشار تحریم‌های بین‌المللی و مصیبت کرونا از یک سو و خیزش مردم ایران برای برکناری رژیم از سوی دیگر، کنترل و مدیریت کشور از دست رژیم خارج شده است۰

🔸دولت وظیفه ملی خود را نادیده گرفته و پیرامون قرارداد صلح بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بی‌تفاوت و در سکوتی مرگباری قرار گرفته است. پوتین هم با سوء استفاده از وضعیت موجود رژیم، سیطره خود را بر شمال غرب ایران اجرایی نموده و از راه زمینی روسیه را در مجاورت کشور ایران قرار می‌دهد.

🔸خبرگزاری فارس مقاله‌ای از احسان موحدیان پژوهشگر بین‌الملل پیرامون تبعات اقتصادی قرارداد آذربایجان و ارمنستان برای ایران را منتشر کرده است. در این مقاله موحدیان یادآور شده نوار مرزی ایران با ارمنستان از دست خواهد رفت. و با نگاهی سریع به نقشه منطقه نشان می دهد تحولات تازه معنایی جز از دست رفتن نوار مرزی ایران با جمهوری ارمنستان نخواهد داشت. و ایران در مرزهای شمالی خود به‌طور کامل با جمهوری آذربایجان همسایه می‌شود. این در حالی است که خامنه‌ای در چند روز گذشته از آزادی سرزمین‌های متعلق به جمهوری آذربایجان در قفقاز دفاع کرد. اما، به‌علت اینکه رژیم اسلامی ایران در جهان و به‌خصوص در خاورمیانه نیروی سیاسی موثر به حساب نمی‌آید، منافع ایران با هم‌دستی روسیه و ترکیه با جمهوری آذربایجان امنیت و منافع اقتصادی و سیاسی کشور ایران مورد تهدید قرار گرفته است. در این راستا می‌توان طرح ژئوپلتیک ترکیه در سوریه، لیبی و خاورمیانه و اکنون در آسیای مرکزی را یادآور شد.

🔸برابر با قرارداد صلح بین ارمنستان و آذربایجان چندین منطقه و اراضی در منطقه آغ‌دام و قازاح به جمهوری آذربایجان واگذار شده، و منطقه کلبجار و لاچین نیز طی هفته‌های آینده به جمهوری آذربایجان واگذار خواهد شد. مهم‌تر از آن، امنیت کریدور لاچین با عرض 5 کیلومتر است. تامین امنیت این کریدور ارتباطی مهم توسط جمهوری آذربایجان صورت می‌گیرد. علاوه بر این محورهای حمل و نقل جدید برای متصل کردن جمهوری خودمختار نخجوان به مناطق غربی جمهوری آذربایجان ایجاد خواهد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: