هشدار امنیتی به رهبر: سیلی محکمتر در راه

f1

روزی نیست که از طرف  فعالان سیاسی منتقد داخل کشور، نسبت به توفانی که در پیش است به«علی خامنه ای»هشدار ندهند.حسام الدین آشنا، مشاور روحانی و از مقامات سابق امنیتی نیز پیش تر صریحا به سران حکومت هشدار داد که اگر اعتراضات اخیر را [اعتراضات مردم جان به لب رسیده] جدی نگیریم با فاجعه مواجه خواهیم شد….
وی اعتراضات دیماه گذشته را یک هشدار جدی برای تصمیم گیران دانست و در نشست «بررسی نتایج نظرسنجی‌های اخیر درباره اعتراضات دی ماه ۹۶» که در مرکز بررسی های استراتژیک برگزار شد، گفت: دیگر به راحتی نمی توان در اتاق‌های در بسته تصمیم گرفت و افکار عمومی را مورد توجه قرار نداد. کسانی که افکار عمومی را نادیده می گیرند باید منتظر باشند که با سیلی‌های محکم‌تری از سوی افکار عمومی مواجه شوند.

وی ادامه داد: مردم ظاهرا صدا ندارند، اما آن زمان که صدای آنان به سیاستمداران می‌رسد، معمولا دیگر زمان برای اصلاحات دیر شده است. امروز انباشت نارضایتی اقتصادی به حد نگران کننده‌ای رسیده است اما تا ورود دهک های پایین به اعتراضات اتفاق نیفتد باید فکر کرد که می توان هنوز اعتراضات را مدیریت کرد. در این زمینه آن چیزی که پادزهر اعتراضاتی است که به سمت براندازی حرکت کند، اصلاح و کارآمد کردن نظام حکمرانی است.

آشنا خاطر نشان کرد: در تحقیقات میدانی که در جریان اعتراضات دی ماه ۹۶ انجام داده‌ایم به این نتیجه رسیدیم که مردم به راحتی تفکیکی میان دولت و نظام قائل نیستند تا بتوانیم بگوییم دولت ناکارآمد است اما نظام دارای مشروعیت است، تصریح کرد: ۶۰ درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی‌ها معتقد بودند که تعداد افراد شرکت کننده در اعتراضات متوسط و زیاد بوده است، بنابراین اینکه اعلام شود فقط چند ده هزار نفر در کل کشور در اعتراضات شرکت کرده‌اند با ادراک عمومی درباره میزان شرکت کنندگان فاصله زیادی دارد.

مشاور رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه در صورت ادامه وضع موجود احتمالا همه بازنده خواهند بود، اظهار کرد: فاصله میان بیان مسئولان کشور درباره بهبود شرایط اقتصادی و ادراک عموم مردم از این شرایط در حال افزایش است. بدین ترتیب هرچه مسئولان ارشد بر بهبود اوضاع تاکید کنند، در واقع سرمایه اجتماعی خود را به شدت از دست میدهند.

آشنا، با بیان اینکه باید باور کنیم که این اعتراضات یک هشدار جدی برای تصمیم گیران بود، خاطرنشان کرد: معلوم نیست که چه تعداد از این هشدارهای جدی دیگر خواهیم داشت اما آنچه که معلوم است این است که اگر این هشدارها را جدی نگیریم با فاجعه مواجه خواهیم شد.

ابوالفضل قدیانی در بیانیه ای که به تاریخ پانزدهم فروردین ماه منتشر کرده از اعتراض های دی ماه سال گذشته به عنوان “قیام خودجوش و اصیل” مردم ایران “علیه رژیم استبداد دینی” در کشور یاد کرده است. او گفته است که در این “استبداد دینی”، “دایرۀ خودی های نظام ولایت فقیه چنان تنگ شده… که سزای مقاومت در برابر آقای خامنه ای و نقد و سنجش کارنامۀ تباه او … پرونده سازی های دستگاه های امنیتی و نهایتاً حبس و زندان … از سوی دستگاه بیداد است.”

قدیانی در جای دیگری از بیانیه اش مشکل اصلی اقتصاد ایران را “فساد نهادینه و رانت خواری” دانسته که به گفتۀ او ریشه در استبداد حاکم بر کشور دارد.

همزمان با انتشار بیانیۀ ابوالفضل قدیانی سیصد تن از فارغ التحصیلان و دانشگاهیان و همچنین برخی روحانیان که عموماً فعالیت در سازمان بسیج را نیز در کارنامۀ خود دارند در نامه ای خطاب به علی خامنه ای به مناسبت آغاز چهلمین سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی ایران، نگرانی خود را نسبت به آیندۀ کشور و حکومت اسلامی و همچنین گسست به وجود آمده میان مردم و حاکمیت ابراز داشته اند.

آنان در توضیح چرایی نوشتن نامه شان به رهبر حکومت مذهبی ایران گفته اند: “کلیت نظام اسلامی بیش از پیش به پیکری بی جان و از درون شکننده شبیه تر شده است” و “با توجه به اینکه کشور نیازمند اصلاحات اساسی و بنیادین است”

امضاکنندگان نامه نسبت به افرایش قدرت و اختیارات دستگاه های امنیتی به ویژه سازمان اطلاعات سپاه پاسداران هشدار داده که وظیفۀ همگی شان، به گفتۀ آنان، “صیانت از امنیت و ثبات قدرت برخی حاکمان و جناح های در قدرت” است. امضاکنندگان نامه تأکید کرده اند که صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز که با بودجه های نجومی سر پا نگه داشته شده است به “ابزار تخدیر مردم و پوشاندن حقایق و مطالبات و مسائل جدی جامعه” بدل شده و دستگاه سیاست خارجی کشور نیز به دلیل “سرگردانی میان ذلت پذیری برجامی و سلطه جویی منطقه ای” عملاً “استقلال کشور را خدشه دار کرده است.”

در پایان، سیصد امضاکنندۀ نامه به علی خامنه ای نوشته اند که سال جدید “سال مهم و سرنوشت ساز” برای حکومت اسلامی ایران است و رهبر حکومت اسلامی ایران را بر سر یک دو راهی قرار داده است. این دو راهی به گفتۀ آنان عبارت از این است که یا رهبر حکومت اسلامی، کشور را همچنان “به ملک طلق حلقه های بسته و عده ای معدود تبدیل خواهد کرد” یا “عزم و اراده ای محکم برای آغاز  انقلاب ” به وجود خواهد آمد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: