هفتم آبان روز کوروش کبیر بنیانگذار حقوق بشر گرامی باد

کوروش به عنوان نخستین شاه هخامنشی بود که در بین سال های۵۲۹ تا ۵۵۹ پیش از میلاد، بر نواحی گسترده ای از آسیا حکومت می‌کرد. وی همسری به نام کاساندان از خاندان هخامنشی داشت که از او دارای ۴ فرزند بود. دو تن از فرزندان کوروش کبیر پسر و دو تن دیگر دختر بودند. پسران کوروش، کمبوجیه دوم و بردیا نام داشتند و یکی از دخترانش آتوسا نام داشت اما در منابع تاریخی نام دیگر دختر کوروش کبیر ذکر نشده است.
روز هفتم آبان روز گرامیداشت کوروش کبیر شناخته شده‌ترین پادشاه ایران باستان است. روزی است که در تقویم های جهانی، کوروش به بابل وارد می‌شود و منشور استثنایی خود را به عنوان یک فرمان صادر می‌کند. این روز، روز بزرگداشت صدور منشور حقوق بشر اوست.
اصل این منشور اکنون در موزه بریتانیایی لندن، و نسخه کپی آن در تالار سخنرانی‌های سازمان ملل متحد، به عنوان اولین منشور جهانی در ارتباط با حقوق بشر قرار دارد.
تاریخ شناسان، قدیمی‌ترین منشور جهانی حقوق بشر را منشور کوروش کبیر می‌دانند چرا که بر برابری انسانها و آزادی ادیان و صلح جهانی تأکید دارد.
منشور آزادی و حقوق بشر کوروش کبیر، از بزرگترین افتخارات آریایی ها و سرزمین ایران است. که به عنوان «منشور آزادی» و «نخستین منشور جهانی حقوق بشر» شهرتی جهانی یافت و نمایندگان و حقوق‌دانان کشورهای گوناگون جهان در سال ۱۳۴۸خورشیدی با گردهمایی در کنار آرامگاه کوروش در پاسارگاد، از او به نام نخستین بنیانگذار حقوق بشر جهان یاد کردند و او را ستودند. حقوقی که انسان امروز پس از دوهزاروپانصد سال در اندیشه ایجاد و فراهم‌سازی آن افتاده است و آرزوی گسترش آن را در سر می‌پروراند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: