همسر حیدر قربانی، زندانی محکوم به اعدام: او زیر شکنجه مجبور شده است علیه خودش اعتراف کند

زندانیان

نتشارخبر تائید حکم اعدام «حیدر قربانی»، زندانی سیاسی کُرد در شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور و ارسال حکم به دایره اجرای احکام به نگرانی‌ها در مورد احتمال اعدام قریب‌الوقوع آقای قربانی دامن زده است. «شراره صادقی»، همسر حیدر قربانی با اشاره به بی‌گناهی همسرش، گفت آقای قربانی زیر شکنجه مجبور شده است علیه خودش اعتراف کند و از حق دادرسی عادلانه محکوم بوده است……
«عصر ۲۱ مهر ۱۳۹۵، حدود ۱۰ مامور اطلاعاتی به خانه ما هجوم آوردند. به در کوبیدند اما پیش از آن‌که برسیم در را باز کنیم، از روی دیوار حیاط وارد خانه ما شدند. صورت‌های‌شان را پوشانده بودند.

هیچ حکمی ارائه ندادند و به همسرم حیدر و برادرم محمود دستبند زدند و آن‌ها را با خود بردند. ده دقیقه بعد، چند مامور دیگر برگشتند و این بار خانه را بازرسی کردند و در نهایت وقتی هیچ چیز نیافتند، گوشی‌های موبایل ما را گرفتند و بردند.»

شراره صادقی می‌گوید او به شدت وحشت کرده بود و بر اثر شوک وارده حتی نمی‌توانست صحبت کند اما یکی از ماموران به او می‌گوید باید همراه آن‌ها برود: «گفت یا همراه ما می‌آیی یا گونی سرت می‌کشیم و می‌بریم.» خانم صادقی را به حیاط اداره آگاهی کامیاران می‌برند، اما بعد از ساعاتی آزاد می‌کنند: «بدبختی ما تازه شروع شده بود. مدت طولانی از همسرم و برادرم خبر نداشتیم و اصلا نمی‌دانستیم چکار می‌توانیم بکنیم. نمی‌دانستیم زنده هستند یا مرده و هیچ کس هم به ما جوابی نمی‌داد.»

حکم اعدام «حیدر قربانی»، زندانی سیاسی کُرد در شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور و ارسال حکم به دایره اجرای احکام، به نگرانی‌ها در مورد احتمال اعدام قریب‌الوقوع او دامن زده است. خانواده این زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی سنندج که پیش‌تر در بیدادگاه انقلاب همین شهر به اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده بود، می‌گویند او از حق برخورداری از دادرسی عادلانه محروم بوده است.

«شراره صادقی»، همسر حیدر قربانی در گفت‌وگویی با «ایران‌وایر» با اشاره به بی‌گناهی همسرش، گفت قربانی زیر شکنجه مجبور شده است علیه خودش اعتراف کند و از حق دادرسی عادلانه محکوم بوده است.
از سوی دیگر، یک منبع آگاه که در جریان پرونده این زندانی سیاسی است، می‌گوید حکم اعدام حیدر قربانی حتی بر اساس «قانون مجازات اسلامی»، فاقد وجه و بر خلاف نص قانون صادر شده است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

زندانیان
پرونده سازی جدید برای پریسا رفیعی دانشجوی زندانی سیاسی وامتناع وی از حضور در بیدادگاه

وز شنبه پنج مهرماه ۱۳۹۹، پریسا رفیعی، فعال صنفی دانشگاه تهران محبوس در زندان اوین از بابت پرونده جدیدی که اخیرا برای او گشوده شده دادگاه انقلاب تهران احضار شد. احضار خانم رفیعی به شعبه ببست و شش بیدادگاه ضد انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به صورت شفاهی …

زندانیان
سه عضو کانون نویسندگان ایران جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شدند

بکتاش آبتین، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران امروز شنبه ۵ مهر پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شدند. . پیشتر بیدادگاه تجدیدنظر استان تهران در دی ماه ۹۸ …

گزارش
اسامی زندانیان سیاسی #بند_زنان #زندان_اوین

  اسامی زندانیان #بند_زنان #زندان_اوین به ترتیب میزان حبس قابل اجرا #مریم_اکبری_منفرد #فاطمه_مثنی و #صبا_کردافشاری بیشترین حبس قابل اجرا را دارند. خانم اکبری‌منفرد از حدود ۱۱سال پیش بدون مرخصی زندانی است و همراه #آتنا_دائمی مریم اکبری منفرد و #پریسا_رفیعی پرونده‌ها‌ی باز نیز دارند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: