وحشت اروپا از بازگشت داعشی‌های شکست خورده در مناطق بحرانی

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f3.jpg

روزنامه اتریشی “استاندارد” در مطلبی از وحشت اروپا درباره بازگشت تروریست هایی که به مناطق بحرانی رفته اند بعد از شکست های داعش در این مناطق خبر داد.

در ادامه این مطلب آمده است که در فرانسه به این افراد “les revenants و در آلمان Rückkehrer”. گفته می شود. هیچ کس نمی داند تعداد این افراد واقعا چه اندازه است. سازمان اطلاعات فرانسه DGSEاین طور ارزیابی می کند که در سال های گذشته حدود 1800 فرانسوی برای جهاد به مناطق بحرانی در عراق و سوریه سفر کرده باشند. بر اساس گزارشی که جدیدا منتشر شده است 265 نفر از آن ها جان خود را در این مناطق از دست داده اند. صدها نفر از این جهادی ها هم در آینده تلاش خواهند کرد به فرانسه بازگردند.

نویسنده در ادامه از نگرانی فرانسه درباره بازگشت جهادی ها از مناطق بحرانی بعد از شکست های داعش در این مناطق خبر داده و به نقل از یکی از مقامات ارتش فرانسه نوشت که ما دقیقا امتحان می کنیم که این انسان ها چگونه رفتار کرده و همچنین سازمان های اطلاعاتی دقیقا آن ها را تحت نظر دارند. وزیر دفاع فرانسه نیز چندی پیش در یک فرستنده رادیویی صراحتا اعلام کرد که اگر این جهادی ها در مبارزات در مناطق بحرانی کشته شوند خیلی بهتر است. همچنین ژنرال عبدالغنی اسدالی از فرماندهان نظامی عراقی اخیرا در این باره اظهار داشته است که ما توافق محرمانه ای با پاریس داریم که بر اساس آن هیچ جهادی فرانسوی زنده موصل را ترک نکند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است همچنین شمار جهادی های زیر سن قانونی که از فرانسه به مناطق بحرانی رفته اند چند صد نفر ارزیابی می شود. بسیاری از آن ها آموزش دیده و مسلح شده اند و حتی برای اعدام های رسانه ای مورد استفاده قرار گرفته اند. روزنامه اتریشی استاندارد در ادامه نوشت: در برلین نیز رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان درباره این مسئله هشدار داده است که کودکان توسط جهادی های داعش در مناطق بحرانی افراطی شده و به آلمان بازگردند. به این ترتیب نسل تازه ای از جهادی ها به آلمان وارد می شوند.

ازپنج حمله تروریستی سال های اخیر در آلمان حدود سه مورد توسط افراد زیر سن قانونی شکل گرفته است که یکی از آن ها حمله یک نوجوان 15 ساله به یک افسر پلیس در هانوفر، یک بمب گزاری توسط یک نوجوان در شهر اسن و یک حمله تروریستی ناکام از طرف یک نوجوان 12 ساله در لودویگزهافن آلمان. سازمان اطلاعات داخلی آلمان بر این عقیده است که 5 درصد از 950 تبعه آلمانی که از آلمان به عراق و سوریه سفر کرده اند اسلام گرایان افراطی در سنین نوجوانی بوده اند که 20 درصد آن ها را هم زنان تشکیل می دادند و حدود یک سوم آن ها به وطن بازگشته اند. تعداد اسلام گرایان خشونت آمیز در آلمان نیز در حال حاضر حدود 1.870 نفر است.

به گزارش مجله تایمز انگلیس همچنین تا به حال 425 نفر از حدود 850 جهادی که از این کشور به مناطق بحرانی سفر کرده اند به کشور بازگشته اند. اخیرا و بعد از سقوط شهر رقه همچنین در انگلیس نیز بحث هایی در این باره آغاز شده است که ما چگونه باید با این جهادی های بازگشته از مناطق بحرانی رفتار کنیم. سیاستمداران انگلیس و مطبوعات و رسانه های آن ها خواستار سختگیری شدید علیه این جهادی ها هستند. نشریه تایمز انگلیس همچنین پیشنهاد داده است که قانون درباره خیانت به کشور مربوط به سال 1351 در این کشور اصلاح شود که بر اساس آن انگلیسی هایی که به دشمن در داخل و یا خارج از این کشور کمک می کنند مجازات شوند.

بهر حال با توجه به شکست های داعش در مناطق بحرانی در عراق و سوریه بازگشت جهادی ها و تروریست ها از این مناطق به اروپا مسئله ای است که سال های آینده قاره سبز و سیاستمداران آن را شدیدا به خود مشغول خواهد کرد. براساس یک گزارش جدید، انگلیس بیش از هر کشور دیگری میزبان افراط‌گرایانی است که از سوریه بازگشته‌اند. به گزارش روزنامه ایندیپندنت، تنها کشورهای ترکیه، تونس و عربستان سعودی، بیشتر از انگلیس میزبان افراد بیشتری هستند که برای جنگ در کنار داعش به خاورمیانه سفر کرده‌اند.

نزدیک به ۸۵۰ تبعه انگلیسی برای شرکت در جنگ و همچنین حضور در گروه‌های افراطی به خاورمیانه سفر کردند. ۴۲۵ نفر از این افراد به انگلیس بازگشته اما هنوز بیش از ۴۰۰ نفر در کنار داعش حضور دارند. براساس این گزارش که توسط ریچارد برت، رئیس پیشین ضد تروریسم جهانی سازمان ام‌آی‌۶ نوشته شده اکنون ۳۰۰ نفر از افراط گرایان آلمانی و ۲۷۱ نفر فرانسوی به فرانسه بازگشته‌اند. این گزارش هشدار می‌دهد که در یک چهارم از حملات تروریستی انجام شده در اروپا، زنان مشارکت داشته‌اند.

این گزارش پس از اظهارات مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس مبنی بر اینکه ممکن است اتباع انگلیسی که به سوریه سفر کرده‌اند در حملات پهپادهای انگلیسی کشته شوند، منتشر شده است. در این گزارش آمده است: در حالی که جنگجویان خارجی که به کشورهایشان بازمی‌گردند و به طور جدی به عنوان تهدید تروریستی محسوب نمی‌شوند، تعداد حملات اتفاق افتاده توسط داعش در حال افزایش است. همه این بازگشتگان دلایلشان هرچه باشد می‌تواند درجه‌ای از خطر و تهدید را به همراه داشته باشد.

براساس تحقیقات گذشته، به طور کلی بیش از ۴۰۰ هزار نفر از ۱۱۰ کشور برای پیوستن به داعش به منطقه خاورمیانه سفر کردند. براساس ارزیابی‌های اخیر دست‌کم ۵۶۰۰ شهروند و یا ساکن کشورهای خارجی به کشورشان بازگشته‌اند. به نوشته این گزارش این مساله می‌توان چالش‌های بزرگی برای امنیت کشورها ایجاد کند. به نوشته این گزارش اگر جنگجوی خارجی که به کشورش بازگشته است بار دیگر احساس کند که بی ریشه بوده و هیچ هدفی همانند زمانی که این کشور را ترک کرده ندارد و همچنین نتواند به راحتی به زندگی عادی خود بازگردد و در مقابل میزان تبلیغات خارجی داعش افزایش یابد ممکن است این بازگشتگان درباره تمایل به انجام حملات تروریستی آسیب پذیرتر باشند. احتمال تاثیرگذاری و یا مداخله بازگشت‌گان در حالی که تعداد آنها رو به افزایش است گسترش یافته است.

اکنون سوالات بسیاری درباره چگونگی مدیریت افراد افراط گرای بازگشته به کشورشان وجود دارد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
#سعید_تمجیدی از بازداشت شدگان #آبان_خونین_98 به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی پیوست

زندانی سیاسی سعید تمجیدی، متولد ۱ خرداد ۱۳۷۱ ساکن محله خزانه تهران، دانشجوی رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی می باشد. وی از معترضان شرکت کننده در اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ است که اکنون در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، محبوس است. سعید تمجیدی به همراه محمد رجبی در تاریخ ۲۹ آبان ۹۸ …

خبر
ما برای شهیدان گریه و ناله نمیکنیم راهشان را ادامه میدهیم مراسم چهلم زنده یاد حیدر قربانی …

مراسم چهلمین روز درگذشت #حیدر_قربانی زندانی سیاسی کُرد که در زندان مرکزی #سنندج اعدام شد، در منزل وی واقع در شهر #کامیاران با خواندن سرودهای حماسی برگزار شد. حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد در تاریخ ۲۸ آذر به صورت مخفیانه در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. پس از انتشار خبر …

خبر
اعتصاب وتجمع صدها کارگر پالایشگاه نفت تهران دراعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

روز چهارشنبه 6 بهمن، صدها کارگرپیمانی پالایشگاه نفت تهران (تندگویان)برای اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند ودست به تجمع در شرکت پالایش نفت تهران واقع در تهران،جاده قدیم قم زدند. ۱۸۰۰ کارگر پالایشگاه در این اعتصاب و اعتراض حضور دارند. این …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: