این زندانی سیاسی را با پی‌گیری دیگر درویشان زندانی در بهداری زندان «اوین» بستری کردند؛ درست همان‌ لحظه‌ای که در بهداری مشغول قطع انگشت دست دیگری بودند. مسوولان زندان اجازه انتقال عباس دهقان را به بیمارستان نمی‌دهند، در حالی‌ که او به‌ خاطر داشتن تنها یک کلیه، دو بار اعتصاب غذا در مدت حبس و ابتلا به ویروس کرونا، شرایط جسمانی نگران‌کننده‌ای دارد.

مجوز انتقال زندانیان سیاسی به بیمارستان برای برخورداری از حق درمان، توسط دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، یعنی «امین وزیری» صادر می‌شود؛ همان‌کسی که با تعلل عمدی یا غیرعمدی، باعث مرگ «بهنام‌ محجوبی» و «بکتاش آبتین» شد.

سعید گودرزی، یکی از دراویش گنابادی پیرو دکتر نورعلی تابنده در دومین پیام تصویری خود در ارتباط با وضعیت بسیار بحرانی عباس دهقان، «درویش زندانی»، در زندان اوین که «چند روزی است علی رغم اینکه به کرونا مبتلا شده مورد بی توجهی کامل مسئولان زندان قرار گرفته و گویا می خواهند همان بلایی را که بر سر بهنام محجوبی و بکتاش آبتین آوردند، بر سر وی نیز بیاورند»، ابراز نگرانی شدید کرد و از تمامی مجامع بین المللی مجددا درخواست کرد که با تمام توان صدای این درویش زندانی را منعکس کنند.

مادر جاویدنام بهنام محجوبی: عباس دهقان را فورا به بیمارستان منتقل کنید

بتول حسینی، مادر جاویدنام بهنام محجوبی، درویش گنابادی که در زندان‌های جمهوری اسلامی به قتل رسید، طی پیامی ویدئویی نسبت به عدم انتقال عباس دهقان، درویش زندانی به بیمارستان اعتراض کرد و گفت: گویا می‌خواهند همان سرنوشتی را برای وی رقم بزنند که پیش از این برای بهنام محجوبی و بکتاش آبتین رقم زدند.

وی افزود: مسئولیت جان عباس دهقان و سایر زندانیان سیاسی بر عهده مسئولان زندان و به ویژه امین‌ وزیری، دادیار ناظر بر زندان است.

عباس دهقان چندین سال است که درگیر زندان و بند و حبس و ظلم جمهوری اسلامی است. او نخستین‌ بار در سال ۱۳۹۶، و مشخصا زمستان آن سال بازداشت شد. دهقان که جزء جمع دراویش گنابادی بود در اعتراضات مشهور دراویش به بازداشت نعمت‌الله ریاحی – درویش گنابادی – همراه با دیگر یاران خود تجمع کرده بود که منجر به بازداشت آنان شد. در تجمعات آن ماه از سوی دراویش که بیش‌تر در منطقه پاسداران و خیابان گلستان هفتم تهران انجام گرفت، تا ۵۰۰ تن بازداشت شدند.

اگرچه برخی از این افراد زودتر آزاد شدند ولی افرادی همچون عباس دهقان در بازداشت ماندند. بنا به گفته اطلس زندان‌های ایران، عباس دهقان «در دوران اولیه بازداشت خود به شدت تحت شکنجه قرار داشت. دادگاه جنایی در ابتدا برای او یک پرونده گشوده بود».

در فروردین ۱۳۹۷ بود که سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد که چند تن از دراویش گنابادی همچون آقای عباس دهقان تحت «رفتارهای بی‌رحمانه و غیرانسانی» هستند. گفته می‌شود حتی عباس دهقان تهدید شده بود که «اگر اعتراف نکند به همسرش در برابر او تجاوز خواهد شد».

عباس دهقان در سال ۱۳۹۷ همچنان در زندان بود که دخترش به دنیا آمد و او نتوانست به دنیا آمدن فرزند خویش را ببیند.

در سال ۱۳۹۹ نیز دستگاه سرکوب تصمیم گرفت زندانیان درویش گنابادی همچون عباس دهقان را به زندان تهران بزرگ موسوم به فشافویه انتقال دهد. در زندان تهران بزرگ به گفته خانم عبدی‌پور که اخبار دراویش زندانی را منعکس می‌کند، دستگاه سرکوب زندان تصمیم می‌گیرد ۴ درویش زندانی را از هم جدا کرده‌ و علی‌رغم شیوع کرونا در سالن‌های مختلف پخش کند که به علت مخالفت و مقاومت آن‌ها موفق نمی‌شود و زندانیانی چون کیانوش عباس‌زاده، محمد شریفی‌مقدم، مصطفی عبدی و عباس دهقان در کنار هم می‌مانند.

بالاخره و علی‌رغم چند سال بازداشت و بلاتکلیفی و شکنجه و سرکوب، نهایتا عباس دهقان در زمستان ۱۳۹۹ بابت چندین اتهام از سوی دستگاه سرکوب و «دادگاه» انقلاب مورد محاکمه قرار می‌گیرد. اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» و «اخلال در نظم عمومی» به او وارد می‌کنند. مصادیق این اتهامات، توهین به ماموران، ضرب و شتم بسیجیان، شروع به قتل محمدحسین حدادیان – بسیجی‌ای که جمهوری اسلامی مدعی شد به دست دراویش کشته شده است – و دیگر مصادیقی از این دست بوده است.

«علیرضا پاشافر» به عنوان «قاضی دادگاه» بدوی برای #عباس_دهقان ۱۱ سال و شش ماه حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و ۱۴۰ میلیون دیه صادر می‌کند…

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: