وقتیکه سپاه و حکومت خوزستان را فدای چاه های نفتی می کنند

آقای درویش: این آب باید وارد هورالعظیم بشه. هنوز هم قسمتی از هور العظیم خشکه. هورالعظیم را خشک کردن تا چینی ها نفت را ارزان استخراج کنند

دومین اشتباه مهندسی خوزستان، بعد سد گُتوند، خشک کردن هورالعظیم بود که نیمی از جمعیت شهر را فلج کرد و از جنگ تحمیلی هم برای این مردم بدتر بود! جنایت سیاستهای آبی و نفتی در حق هورالعظیم که شما را شوکه می کند! این تالاب که سرمایه ملی بود، برای عملیات استخراج نفت، خشک و تکه تکه شد و اکنون چیزی از آن باقی نمانده است! وزارت نفت می توانست به جای خشک کردن هورالعظیم، همچون کشورهای دیگر تاسیسات متناسب با محیطی آبی بسازد اما در عوض هورالعظیم را خشکاند تا ساده ترین کار ممکن را انجام دهد

بیش از یک دهه است که تالاب «هور العظیم» در حویزه و دشت میسان (آزادگان) توسط سپاه پاسداران خشک شده است. سپاه برای برداشت نفت از وسط این تالاب، آبریزهای آن را مسدود کرده و آن را خشک کرد و میلیاردها دلار از این کار درآمد حاصل نمود.
در بارندگی‌های اخیر مردم با ایجاد سیل‌بندهایی آب را به سمت هور‌العظیم هدایت کردند که می‌توانست منجر به آب‌گیری مجدد آن شود. سپاه پاسداران باز‌هم وارد شد، سیل‌بندها را خراب کرد و آب را بجای سرازیر شدن به هور‌العظیم به سمت خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی مردم هدایت کرد و زندگی هزاران نفر را به خطر انداخت. برداشت نفت از میان آب هم امکان‌پذیر است و تنها روش‌های پرهزینه تری نیاز دارد. اما سپاه خواهان پول مفت نفت برای تروریسم و کشتار در سوریه و یمن و لبنان عراق است.
با خشک شدن هورالعظیم و همچنین تالاب دورق (شادگان) که یک تالاب بین‌المللی است، زندگی هزاران ماهی‌گیر و دامدار در این منطقه نابود شده و مردم مجبور به کوچ کردن شدند. ریزگردهایی که زندگی هموطنان در خوزستان و دیگر استان‌ها را با مخاطره مواجه ساخت محصول خشک شدن همین تالاب‌ها بودند.
سپاه می‌خواهد مردم و گندم‌شان را زیر آب ببرد تا نفت‌اش را نجات دهد و مردم که می‌دانند تنها همین گندم است که راه به سفره‌هایشان می‌برد و نفت و عواید متعدد و منافع بی‌شمارش مال آن‌ها نیست، برای نجات خود و دسترنج‌شان مقاومت می‌کنند. مقاومتی مشروع در برابر سلب مستقیم حیات.
سپاه حاضر است برای حفظ دکل‌های نفتی سیل‌بند‌های احداث شده توسط مردم را تخریب کند تا سیلاب به جای هور وارد کشتزارها و شهرها شود. جنگی نابرابر بین دولت و سیل در یک طرف، و مردم و دست‌های خالی‌شان در طرف دیگر در جریان است. مردم ناگزیرند هم با سیلاب طبیعت مقابله کنند و هم با سیلاب اجحاف دولت.
در پی خشک شدن هورالعظیم مردم ستم‌دیده منطقه، دچار فاجعه بزرگ ریزگردها شدند و اکنون در معرض خشم سرکش سیلاب و برای استمرار نفت‌خواری سپاه حاضر شد به سوی مردم بی‌دفاع روستاهای جلیزی و شاکریچ و صگور در دشت میسان ( آزادگان ) تیراندازی کند و تعدادی را زخمی و یک کشاورز عرب به نام عبود جليزي را با ضرب گلوله مستقیم بکشد. سپاه می‌خواهد با مسدود کردن مسیر سیل به سمت هورالعظيم از تأسیسات نفتی محافظت کند و منازل و مزارع مردم را غرق کند، که با مقاومت اهالی روبه‌رو شد، این مقاومت نتیجه‌ای نداد و در نهایت خانه و کاشانه و مزرعه طعمه سیلاب شدند.
#هورالعظیم #سیل_خوزستان #سپاه #ریزگرد

! حتما برای دیگران به اشتراک بگذارید!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: